Division II OPSWA All-Ohio football

0

Division II OPSWA All-Ohio football

View CaptionHide Caption
MARC PENDLETON / STAFF
Sidney RB Isaiah Bowser. Sidney defeated visiting Tippecanoe 49-42 in a Week 7 GWOC American North high school football game on Thursday, Oct. 5, 2017. MARC PENDLETON / STAFF

The Division II All-Ohio team was announced Tuesday by a statewide media panel.

The teams were selected by members of the Ohio Prep Sportswriters Association, most of whom were voters for the former Associated Press All-Ohio teams. The Associated Press no longer coordinates postseason honors for high school sports.

On Sunday, the Division VI and VII All-Ohio teams were announced. On Monday, the Division IV and V All-Ohio teams were announced and on Tuesday the Division II and III teams. The Division I All-Ohio team and the Ohio Mr. Football Award will be announced Wednesday.

Offensive player of the year: Joey Baughman, Wadsworth

Defensive player of the year: Cris Oats, Winton Woods

Coach of the year: Andre Parker, Winton Woods

First Team Offense

Quarterbacks: Godwin Joe, Lyndhurst Brush, 5-11, 180, Sr.; Keagan Armitage, Ashland, 6-2, 208, Sr.; Joey Baughman, Wadsworth, 6-1, 192, Sr.; Jay Volpenhein, Anderson, 6-3, 205, Sr.

Backs: Isaiah Bowser, Sidney, 6-0, 210, Sr.; Jamir Thomas, Massillon Washington, 6-1, 210, Jr.; Kenny Wilkins, Bedford, 6-1, 221, Sr.; Nick Schneider, Whitehouse Anthony Wayne, 5-10, 165, Sr.

Receivers: Markel Toney, Lyndhurst Brush, 6-4, 202, Sr.; Jeremiah Jackson, Columbus Mifflin, 6-1, 195, Sr.; Wyatt Fischer, Western Brown, 6-2, 205, Sr.; Josh Whyle, Cincinnati LaSalle, 6-7 228, Sr.

Linemen: Zeke Correll, Anderson, 6-4, 270, Jr.; R.J. Kelly, Akron Archbishop Hoban, 6-2, 295, Sr.; Austin Beier, Toledo St. John’s, 6-4, 280, Sr.; Dawson Shaw, Columbus West. 6-1, 265, Sr.; Tyler Long, Holland Springfield, 6-4, 293, Sr.; Quintin Wilson, Turpin, 6-3, 305, Sr.

Punter: David Orlando, Avon, 5-10, 180, Sr.

First Team Defense

Linemen: Devan Rogers, Sidney, 6-2, 315, Sr.; Angelo Hubbard, Canal Winchester, 6-2, 218, Sr.; Drake Facione, Marion Harding, 6-2, 225, Sr.; Daeshon Martin, Hoban, 6-3, 250, Sr.; Marcus Shellenbarger, Mount Vernon, 6-2, 215, Sr.

Linebackers: Donald Willis, Garfield Heights, 6-2, 186, Jr.; Jared Newsome, Willoughby South, 6-1, 205, Sr.; Thomas Wilson, Worthington Kilbourne, 5-9, 200, Sr.; Justin Vance, Columbus Walnut Ridge, 6-0, 202, Sr.; Dallas Gant, Toledo St. John’s, 6-3, 220, Sr.; Cris Oats, Winton Woods, 6-4, 220, Sr.; Keye Thompson, Barberton, 6-0 205, Sr.; Darren Davis, Canal Winchester, 5-10, 200, Jr.

Backs: Dane Hullibarger, Sylvania Northview, 6-0, 200, Sr.; Garrett Turnbaugh Barberton, 6-1 185, Sr.; Ibrahim Sesay, Columbus Whetstone, 5-11, 170, Sr.; Ja’don Furlow, Belmont, 6-2, 180, Sr.; Matt Salopek, Hoban, 6-1, 190, Jr.

Kicker: Grant Gonya, Hudson, 6-0, 165, Sr.

Second Team Offense

Quarerbacks: Daveonn Logan, Columbus Mifflin, 6-1, 180, Sr.; Branden Maughmer, Chillicothe, 6-2, 165, Sr.; Zane Ries Barberton, 6-0 175, Sr.; Kenney Mayberry, Winton Woods, 6-1, 215, Sr.

Backs: Jake Rogers, Medina Highland, 5-10, 165, Jr.; Khennedy Scagliozzo, Amherst Steele, 5-9, 170, Jr.; Mike White, Columbus West, 6-2, 210, Sr.

Receivers: Sam Wiglusz, Brecksville-Broadview Heights, 6-0, 175, Sr.; Davion Johnson, Bedford, 5-7, 155, Sr.; Chris Mullins, Avon, 5-11, 175, Sr.; Brad Burrows, Eastlake North, 6-2, 215, Sr.

Athlete: Ryan Maloy, Avon, 5-10, 175, Sr.

Linemen: Jimmy McKenna, Avon, 6-5, 265, Sr.; Nolan Rumler, Archbishop Hoban, 6-4, 295, Jr.; Ryan Nocero, Mentor Lake Catholic, 6-3, 290, Sr.; Cole Ragan, Whitehouse Anthony Wayne, 6-1, 260, Sr.; Sam Lofton, Olmsted Falls, 6-1, 235, Jr.; Clay McComas, Wadsworth, 6-1, 237, Sr.

Punter: Drew Nieman, Cincinnati La Salle, 5-10, 174, Jr.

Second Team Defense

Linemen: Shawn Newsome, Fremont Ross, 6-1, 205, Sr.; Michael Cicolani, Wooster, 6-2, 205 Sr.; Christian McCarroll, Barberton, 6-3 225, Sr.; Will King, New Albany, 6-6, 220, Jr.; Joah Schricker, Troy, 6-1 206, Sr.; Seth Frambach, Grafton Midview, 6-2, 205, Sr.; John McCabe, Olmsted Falls, 6-4, 255, Sr.

Linebackers: Isaiah Fleming, Ashtabula Lakeside, 5-11, 175, Jr.; Jarred Uran, Cincinnati La Salle, 6-2, 205, Jr.; Ben Allen, Whitehouse Anthony Wayne, 6-1, 205, Jr.; Darren Anders, North Olmsted, 6-1, 195, Jr.; Keon Freeman, Whitehall-Yearling. 6-0, 220, Jr.; Jimmy O’Toole, Anderson, 6-2, 188, Jr.

Backs: Hunter Parker, Amherst Steele, 5-8, 145, Sr.; Ryan Batsch, Loveland, 6-2, 185, Sr.; Mark Lee, Columbus Northland, 5-10, 165, Jr.; Griffin Durso, Turpin, 5-7, 140, Sr.; Sam Hildebrand, Cincinnati La Salle, 5-11, 180, Sr.; Jalin Lake, Columbus Briggs. 6-1, 170, Jr.

Kicker: Kyle Rhonehouse, Holland Springfield, 6-2, 190, Jr.

Third Team Offense

Quarterbacks: Raymell Byrd, Whitehall-Yearling, 6-0, 166, Jr.; Cody Little, Columbus Franklin Heights, 6-0, 175, Jr.

Backs: Malachi Wyse, Toledo St. Francis, 6-0, 180, Jr.; Connor Wolfe, Grafton Midview, 5-10, 205, Sr.; Luke Reicosky, North Canton Hoover, 5-9, 190, Jr.; Jaelen Gill, Westerville South, 6-1, 182, Sr.; Dawson Martin, Dayton Belmont, 6-0, 185, Sr.

Receivers: Adam Beale, Holland Springfield, 5-9, 155, Sr.; Mitchell Blackburn, Wadsworth, 5-11, 172, Sr.; Garrett Houser, Archbishop Hoban, 6-0, 180, Sr.; Aman Thornton, Columbus Mifflin, 6-2, 180, Jr.; Keaton Upshaw, Lima Senior, 6-7, 230, Sr.

Linemen: John Valentine, Ashland, 6-2, 320, Sr.; Parker McGlothin, Columbus Franklin Heights, 6-1, 300, Sr.; Ryan Redifer, Whitehall, 6-0, 240, Jr.; Nymonta Doucoure, Columbus Walnut Ridge, 6-4, 290, Sr.; Matt Lee, Amherst Steele, 6-2, 280, Sr.; Kyle Leitch, Avon Lake, 6-0, 255, Sr.

Punter: Tommy Cummings, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 5-11, 175, Jr.

Third Team Defense

Linemen: Eli Myers, Sunbury Big Walnut, 6-3, 220, Jr.; Todd Torbert, Avon, 6-2, 230, Sr.; Joshua Feyh, Asheville Teays Valley, 6-2, 225, Sr.; Matt Fortner, Sylvania Northview, 6-5, 265, So.

Linebackers: Jimmy O’Toole, Anderson, 6-3, 203, Jr.; Alek Downs, Westerville North, 6-2, 235, Sr.; Jeremy Erickson, Dublin Scioto, 6-2, 205, Sr.; Kyle Kudla, Avon, 6-1, 205, Sr.; John Wehrkamp, Troy, 6-0, 203, Sr.; Kareem Hamdan, Youngstown Boardman, 5-7, 175, Jr.; Ethan Gerding, Medina Highland, 5-10, 177, Sr.; Josh McCormick, Sylvania Northview, 6-0, 200, Sr.

Backs: Qian Magwood, Columbus Walnut Ridge, 6-0, 160, So.; Michael Howard, Olmsted Falls, 5-9, 170, Jr.; Kevin Brewer, Bedford, 6-1, 190, Sr.; Michael Lacey, Cleveland Benedictine, 5-8, 180, Sr.; Jason Benson, Chillicothe, 6-4, 200, Sr.; DJ Whiles, Trenton Edgewood, 5-11, 180, Sr.

Kicker: Trevor Thompson, Canal Winchester, 5-9, 180, Sr.

Area Honorable Mention

Meechi Harris, Xenia, 6-2, 185, Sr.; Seth Phipps, Edgewood, 6-1, 245, Sr.; Jaydon Culp-Bishop, Troy, 5-10, 168, Jr.; Brandon Becraft, Fairborn, 6-2, 255, Sr.; Albert Bradford, Belmont, 5-11, 185, Sr.; Garrett Gabbard, Edgewood, 6-2, 195, Sr.

Other Honorable Mention

Kyle Blaha, Anderson, 5-10, 190, Sr.; J.J. Branham, Columbus Northland, 5-10, 200, Jr.; Luka Zurak, Mentor Lake Catholic, 5-11, 160, Jr.; Vincent Fonte, Copley, 6-5, 290, Sr.; Caleb Pierce, Sunbury Big Walnut 6-3, 300, Sr.; Simon Roderick, Chillicothe, 6-4, 190, Sr.; Zach Bryans, Chillicothe, 6-1, 275, Sr.; Will Howard, Youngstown East, 5-10, 185, Sr.; Luke Vannest, North Canton Hoover, 6-4, 286, Jr.; Joey Fernholz, Wadsworth, 6-1, 188, Sr.; Alex Huzicka, Youngstown Boardman, 6-2, 195, Jr.; Christian Szalay, Wadsworth, 6-1, 175, Sr.; Mike Williams, Columbus Northland, 5-7, 165, Sr.; Donoven Hall, Wooster, 5-9, 155, Jr.; Tyris Dickerson, Archbishop Hoban, 5-10, 210, Jr.;

Connor Mathis, Chillicothe, 5-11, 186, Sr.; Kameron Block, Troy, 5-10, 270, Sr.; Maurice Chapman, Winton Woods, 5-10, 290, Sr.; Andrew Jaeger, Cincinnati La Salle, 6-2, 280, Sr.; Preston Yates, Logan, 5-11, 175, Jr.; Matt Kamer, Canal Winchester. 6-0, 210, Sr.; Blaze Beane, Asheville Teays Valley, 5-10, 200, Sr.; Matthew Amison, Green, 6-0, 235, Jr.; Dylan Dagley, Wooster, 5-10, 175, Jr.; Kamrin Knowlton-Goings, Ashland, 6-5, 185, Sr.; Trey Reddick, Oregon Clay, 6-0, 155, Jr.; Brian Dooley, Toledo St. John’s, 6-7, 265, Sr.; Ralph Burdo, Whitehouse Anthony Wayne, 6-1, 215, Sr.; Josh Bever, Ashland, 6-3, 240, Jr.; Christopher Thomas, Licking Heights, 6-1, 220, Sr.; Gavin Waters, Licking Heights, 5-11, 180, Sr.;

Roger Burling, Fremont Ross, 6-2, 165, Sr.; Kevontae Tyson, Lima Senior, 6-0, 155, Sr.; Michiah Burton, New Albany, 5-10, 172, Jr.; Kaden Daniels, Mount Vernon, 6-0, 180, Sr.; Jacob Jones, Dublin Scioto, 6-0, 155, Sr.; Nick Hopper, Dublin Scioto, 6-3, 225, Sr.; Connor Marshall, Canal Winchester, 6-3, 280, Sr.; Gabriel Shroyer, Watkins Memorial, 5-8, 180, Sr.; Clayton Anderson, Columbus St. Charles, 5-11, 165, Sr.; Moses Townsend, Cleveland Benedictine, 6-1, 225, Sr.;

Miyan Williams, Winton Woods, 5-11, 205, So.; Rae’Quan Prince, Winton Woods, 5-10, 170; Austin Watt, Anderson, 6-5, 210, Sr.; Jake Siebert, Cincinnati La Salle, 5-11, 185, So.; Trent Rogers, Anderson, 6-0, 295, Sr.; Austin Silcox, Harrison, 6-3, 205, Jr.; Garrett Bledsoe, Cincinnati La Salle, 6-0, 190, Jr.; Quinn Smith, Winton Woods, 5-10, 170, Sr.

View Comments 0

Weather and Traffic