High School Football: Where is your team in our Week 9 Power Rankings?

0

High School Football: Where is your team in our Week 9 Power Rankings?

View CaptionHide Caption
Xenia quarterback Christian Severt is tackled by Springfield’s Brennan Hess (left), Ross Sherrock and Kelly Kinser. Springfield will host Wayne in Friday’s 1-2 matchup of the top teams in the Division I Power Rankings. Bill Lackey/Staff

Four area teams have clinched playoff spots heading into Week 9 of the high school football season. Already securing first-round postseason games are Clinton-Massie (Division IV), Coldwater (D-V), Marion Local (D-VI) and Covington (D-VII). All are top ranked in the Power Rankings except Massie, which is No. 2 behind Alter.

No. 2 Springfield will host No. 1 Wayne in a showdown of the top Division I Power Rankings teams.

Here’s who we think are the top area teams:

Division I

1. Wayne (7-0-1): d. Fairmont 35-0; at Springfield (6-2).

2. Springfield (6-2): d. Beavercreek 32-27; hosts Wayne (7-0-1).

3. Springboro (6-2): d. Fairborn 66-42; at Northmont (3-5).

4. Lebanon (6-2): lost 55-20 to Miamisburg; at Stebbins (2-6).

5. Beavercreek (4-4): lost 32-27 to Springfield; at Miamisburg (6-2).

Others: Centerville, Fairmont, Northmont.

Division II

1. Miamisburg (6-2): d. Lebanon 55-20; hosts Beavercreek (4-4).

2. Troy (7-1): d. Sidney 31-6; at Greenville (3-5).

3. Vandalia-Butler (4-4): lost 36-26 to Piqua; at Sidney (3-5).

4. Sidney (3-5): lost 31-6 at Troy; hosts Vandalia-Butler (4-4).

5. Tecumseh (4-4): d. Urbana 28-7; at Kenton Ridge (5-3).

Others: Fairborn, Stebbins, West Carrollton, Xenia.

Division III

1. Trotwood-Madison (7-1): d. Stebbins 50-21; hosts Xenia (2-6).

2. Franklin (8-0): d. Monroe 63-35; hosts Oakwood (2-6).

3. St. Marys Memorial (8-0): d. Defiance 41-0; hosts Wapakoneta (8-0).

4. Piqua (6-2): d. Vandalia-Butler 36-26; hosts Tippecanoe (6-2).

5. Tippecanoe (6-2): d. Greenville 7-6; at Piqua (6-2).

Others: Bellbrook, Belmont, Carroll, Eaton, Greenville, Ponitz, Thurgood Marshall, Wilmington.

Division IV

1. Alter (8-0): d. Badin 48-0; at McNicholas (3-5).

2. Clinton-Massie (7-1): d. Chillicothe 14-13; hosts Wilmington (7-1).

3. Indian Lake (8-0): d. Greenon 62-15; hosts Bellefontaine (5-3).

4. Dunbar (7-1): d. Thurgood Marshall 42-16; hosts Taft (6-2).

5. Valley View (7-1): d. Oakwood 42-41; at Brookville (5-3).

Others: Chaminade Julienne, Fenwick, Graham, Kenton Ridge, Meadowdale, Oakwood, Spg. Shawnee, Urbana, Waynesville.

Division V

1. Coldwater (7-1): d. Versailles 14-7; at Anna (5-3).

2. Greeneview (7-1): d. Southeastern 63-0; at Mechanicsburg (8-0).

3. Carlisle (6-2): d. Milton-Union 34-28 OT; at Eaton (2-6).

4. Versailles (4-4): lost 14-7 at Coldwater; hosts Minster (4-4).

5. Milton-Union (5-3): lost 34-28 OT at Carlisle; hosts Dixie (4-4).

Others: Anna, Brookville, Greenon, Northeastern, Northridge, Northwestern, Preble Shawnee.

Division VI

1. Marion Local (7-1): d. Fort Recovery 42-0; hosts St. Henry (6-2).

2. Mechanicsburg (8-0): d. Northeastern 55-0; hosts Greeneview (7-1).

3. St. Henry (6-2): d. Delphos St. John’s 28-14; at Marion Local (7-1).

4. Miami East (6-2): d. Tri-County North 36-22; hosts Troy Christian (7-1).

5. Bethel (5-3): d. National Trail 21-0; hosts Ansonia (2-6).

Others: Arcanum, Dayton Christian, Dixie, National Trail, Tri-County North, Triad, Twin Valley South, West Liberty-Salem.

Division VII

1. Covington (8-0): d. Twin Valley South 38-16; hosts National Trail (2-6).

2. Troy Christian (7-1): d. Arcanum 28-21; at Miami East (6-2).

3. Fort Recovery (5-3): lost 42-0 to Marion Local; hosts New Bremen (2-6).

4. Minster (4-4): d. New Bremen 40-23; at Versailles (4-4).

5. Lehman Catholic (5-3): lost 20-0 to Fort Loramie; at Ridgemont (3-5).

Others: Ansonia, Bradford, Catholic Central, Cedarville, Fort Loramie; Jefferson, Mississinawa Valley, New Bremen, Southeastern, Tri-Village.

- Compiled by Cox Media Group Ohio.

View Comments 0

Weather and Traffic