Ohio High School Football Playoffs: State semifinal pairings announced

0

NEW:breaking

$1.8M paid by Wright State to consultant is questioned, report says

Ohio High School Football Playoffs: State semifinal pairings announced

View CaptionHide Caption
Marion Local’s Matt Rethman (with ball) is pursued by Coldwater’s Justin Schwieterman (21) and Derek Albers (53). Coldwater hosted MAC rival Marion Local in a Week 3 game on Friday, Sept. 8, 2017. MARC PENDLETON / STAFF

The Ohio High School Athletic Association on Wednesday announced state semifinal football playoff pairings in each of the seven divisions.

All state semifinal games will be played Friday, Nov. 24 at neutral sites to be determined Saturday. Geography is the biggest factor in determining the state semi matchups, the OHSAA said.

All regional finals are set for 7:30 p.m., Friday.

Division I State Semifinals

Friday, Nov. 24

Region 1 vs. Region 2

Region 3 vs. Region 4

Division I Regional Finals

Friday, Nov. 17

Region 1: 1 Cle. St. Ignatius (11-1) vs. 3 Mentor (11-1) at Bedford Bearcat Stadium

Region 2: 1 Tol. Whitmer (12-0) vs. 2 Powell Olentangy Liberty (10-2) at Findlay Donnell Stadium

Region 3: 5 Pickerington North (10-2) vs. 3 Pickerington Central (11-1) at Cols. St. Francis DeSales Alumni Stadium

Region 4: 1 Cin. St. Xavier (11-1) vs. 2 Cin. Colerain (10-2) at Mason Dwire Field at Atrium Stadium

Division II State Semifinals

Friday, Nov. 24

Region 5 vs. Region 6

Region 7 vs. Region 8

Division II Regional Finals

Friday, Nov. 17

Region 5: 1 Akr. Archbishop Hoban (11-1) vs. 2 Barberton (12-0) at Green Memorial Stadium

Region 6: 1 Avon (12-0) vs. 3 Olmsted Falls (11-1) at North Ridgeville Ranger Stadium

Region 7: 5 New Albany (8-4) vs. 2 Massillon Washington (9-3) at Mansfield Senior Arlin Field

Region 8: 1 Cin. La Salle (10-2) vs. 2 Cin. Winton Woods (11-1) at Cin. Withrow Angus King Stadium

Division III State Semifinals

Friday, Nov. 24

State semifinal pairings cannot be determined until after regional finals.

Division III Regional Finals

Friday, Nov. 17

Region 9: 1 Canfield (12-0) vs. 6 Akr. St. Vincent-St. Mary (9-3) at Salem Reilly Stadium

Region 10: 1 Tol. Central Catholic (10-2) vs. 2 Bay Village Bay (12-0) at Sandusky Strobel Field, Cedar Point Stadium

Region 11: 5 Dresden Tri-Valley (11-1) vs. 3 Cols. Bishop Hartley (11-1) at Newark Paul “Hoss” Starr Stadium at White Field

Region 12: 1 Trotwood-Madison (12-0) vs. 7 Chaminade Julienne (9-3) at Riverside Stebbins Edmundson Stadium

Division IV State Semifinals

Friday, Nov. 24

Region 13 vs. Region 14

Region 15 vs. Region 16

Division IV Regional Finals

Friday, Nov. 17

Region 13: 1 Steubenville (12-0) vs. 2 Perry (12-0) at Niles McKinley Bo Rein Stadium

Region 14: 5 Bellevue (9-3) vs. 2 Shelby (12-0) at Ashland Community Stadium

Region 15: 5 New Concord John Glenn (10-2) vs. 7 Duncan Falls Philo (9-3) at Zanesville Sulsberger Stadium

Region 16: 4 Clinton-Massie (11-1) vs. 2 Cin. Wyoming (12-0) at Lakota West Firebird Field

Division V State Semifinals

Friday, Nov. 24

Region 17 vs. Region 18

Region 19 vs. Region 20

Division V Regional Finals

Friday, Nov. 17

Region 17: 1 Canfield South Range (12-0) vs. 3 Sullivan Black River (11-1) at Canal Fulton Northwest Dr. Martin Smilek Stadium/Jim Schalmo Field

Region 18: 1 Pemberville Eastwood (12-0) vs. 2 Marion Pleasant (10-1) at Lima Senior Spartan Stadium

Region 19: 1 Wheelersburg (12-0) vs. 3 Johnstown-Monroe (10-2) at Chillicothe Herrnstein Stadium

Region 20: 5 West Jefferson (11-0) vs. 2 Madison (10-2) at Beavercreek Frank Zink Field at Miami Valley Hospital Stadium

Division VI State Semifinals

Friday, Nov. 24

State semifinal pairings cannot be determined until after regional finals.

Division VI Regional Finals

Friday, Nov. 17

Region 21: 1 Rootstown (12-0) vs. 3 Kirtland (12-0) at Solon Stewart Field

Region 22: 1 Findlay Liberty-Benton (11-1) vs. 6 Jeromesville Hillsdale (9-3) at Tiffin Frost-Kalnow Stadium

Region 23: 1 Nelsonville-York (12-0) vs. 3 Coal Grove Dawson-Bryant (11-1) at Jackson Holzer Field at Alumni Stadium

Region 24: 4 Coldwater (9-3) vs. 2 Marion Local (12-0) at Sidney Memorial Stadium

Division VII State Semifinals

Friday, Nov. 24

Region 25 vs. Region 27

Region 26 vs. Region 28

Division VII Regional Finals

Friday, Nov. 17

Region 25: 1 Dalton (12-0) vs. 2 Cuyahoga Heights (10-1) at North Canton Hoover Memorial Stadium

Region 26: 1 Norwalk St. Paul (12-0) vs. 3 Pandora-Gilboa (10-2) at Clyde Robert J. Bishop Jr. Stadium

Region 27: 1 Danville (11-1) vs. 6 Hannibal River (8-4) at Zanesville Maysville Athletic Complex

Region 28: 4 Minster (8-4) vs. 3 Delphos St. John’s (8-4) at Wapakoneta Harmon Field

View Comments 0

Weather and Traffic