HS Results 9/9: Alter places 8th at LIVT

0

Just Inbreaking

2nd woman accuses Sen. Al Franken of inappropriate touching

HS Results 9/9: Alter places 8th at LIVT

Alter finished 8th out of 24 teams at the Louisville Invitational Tournament in Kentucky on Saturday, the second highest finish for the Knights at the annual girls volleyball tournament.

On Friday Alter defeated Dunbar (KY) and Lambert (GA) and on Saturday the Knights fell to Toledo Notre Dame, Sacred Heart (KY) and Notre Dame (KY).

Audrey Binzer tallied 74 assists with 21 digs and 5 blocks, Marie Gross had 41 kills with 8 blocks, Elizabeth House chipped in 41 digs with 8 aces and Hannah Hall tacked on 9 aces with 21 digs over the weekend.

Alter will resume play with a conference matchup at Fenwick on Tuesday.

Boys Soccer

Beavercreek 1, Col. St. Charles 1: Cameron Ryan scored off a Joshua Fleck assist for Beavercreek’s lone goal.

Carroll 3, Bishop Watterson 0: Connor Osterholt, Chris Moon and Mitchell Solle all scored for Carroll.

Dunbar 3, Carlisle 0: Jalen Scott scored twice and Qadir Al Karim added the third goal for Dunbar.

Eaton 6, Greenville 1: James Howard paced Eaton with 3 goals.

Dayton Christian 1, Worthington Christian 0: Sam Thompson scored the lone goal off a Sam Reid assist and keeper Paul Socha completed the shutout for DC.

West Liberty-Salem 14, Southeastern 0: Neil Markin tallied 3 goals and Jacob VanHorn, Lance Baldwin and Logan Cole tacked on 2 apiece for WLS.

Girls Soccer

Fairmont 5, Hamilton 4: Lexi Aukerman scored the final 4 goals, 3 of them coming in the last 5 minutes, to carry Fairmont to victory.

Chaminade Julienne 5, Northwestern 0: Erin McGraw paced CJ with two goals and an assist.

Milton Union 5, Vandalia 1: Kristin Dickison scored three goals and Caitlin Jones and Morgan Grudich had a goal and an assist apiece for MU.

Eaton 4, Talawanda 0: Keeper Ashlyn Black nailed down the shutout for Eaton.

Greenon 2, Kenton Ridge 0: Emma Cramblett knocked in both goals for Greenon.

Greeneview 2, West Jefferson 0: Faith Rutherford put Greeneview on the board off a Josie Faris assists and Faris chipped in the final goal.

Mechanicsburg 2, Graham 0: Kasey Schipfer and Maggie Blanton each had a goal and keeper Morgan Hamby tallied 6 saves in the shutout.

West Liberty-Salem 11, Southeastern 0: Rachel Davis, Peyton Kerns and Gabby Hollar each had 2 goals apiece for WLS.

Boys Golf

David Christoff Memorial: Holden Scribner of Troy posted a 73, earning medalist honors in the 19-team tournament at Reid Park North. Troy finished third overall, Oakwood fourth and Beavercreek fifth. Luke Wells of Springfield and Grant Engle of Springfield Shawnee split runner-up honors at 74 and Avery Green of Southeastern shot a 75.

Girls Golf

Chaminade Julienne 179, Alter 194, Carroll 196: Blake Wogoman and Aryana Sutton each shot a 41 for CJ.

Girls Tennis

Milton Union 4, Tecumseh 1: Hannah Fugate and Meredith Fitch each grabbed singles wins for MU.

Girls Volleyball

Centerville 3, Lakota East 0: Centerville improved to 10-0 with the win.

Milton Union 3, National Trail 1: Chloe Fogle tallied 25 assists, Olivia Brown had 10 kills with 19 digs and Abbie Goudy 9 kills with 6 digs to lead MU.

Coldwater 2, Bowling Green 0: Tasha Kahlig had 8 digs with 10 kills and Elena Knapke added 27 assists for Coldwater, which also defeated Findlay 2-0 on Saturday.

SCORES LIST

Football

Saturday’s Results

Belmont 26, Thurgood Marshall 3

Edgewood 28, Badin 14

Lehman Catholic 51, Graham 34

Middletown Christian 49, Riverview East 8

Boys Soccer

Saturday’s Results

Beavercreek 1, Col. St. Charles 1

Carroll 3, Bishop Watterson 0

Centerville 3, Alter 0

Dayton Christian 1, Worthington Christian 0

Dunbar 3, Carlisle 0

Eaton 6, Greenville 1

Fairmont 1, Oak Hills 1

Finneytown 4, Cincinnati Christian 1

Greenon 5, Fairborn 3

Hamilton 1, Edgewood 0

Jackson Center 3, Newton 0

Loveland 1, Sycamore 0

Miami Valley 3, Catholic Central 1

Middletown 1, Fenwick 0

Northmont 0, Tecumseh 0

Piqua 3, Fairlawn 0

Vandalia 1, Miamisburg 0

West Liberty-Salem 14, Southeastern 0

Girls Soccer

Saturday’s Results

Carroll 2, Spg. Shawnee 0

Centerville 2, Olentangy Liberty 2

Chaminade Julienne 5, Northwestern 0

Eaton 4, Talawanda 0

Fairfield 2, McAuley 1

Fairmont 5, Hamilton 4

Greeneview 2, West Jefferson 0

Greenon 2, Kenton Ridge 0

Jonathan Alder 6, London 0

Lakota East 0, Springboro 0

Loveland 5, Mason 0

Mechanicsburg 2, Graham 0

Milton Union 5, Vandalia 1

Pickerington North 2, Beavercreek 1

Ross 3, Taylor 0

Tecumseh 1, Miamisburg 0

Valley View 2, Norwood 1

West Liberty-Salem 11, Southeastern 0

Notre Dame Academy (Toledo, OH) defeated Archbishop Alter 25-20, 25-16

Sacred Heart Academy (Louisville, KY) defeated Archbishop Alter 25-20, 25-16

Notred Dame Academy (Kentucky) defeated Archbishop Alter 25-15, 25-21

Girls Volleyball

Friday’s Results

Louisville Invitational Tournament

Alter 2, Dunbar (Ky.) 0

Alter 2, Lambert (Ga.) 1

Saturday’s Results

Arcanum 3, Preble Shawnee 1

Centerville 3, Lakota East 0

Coldwater 2, Bowling Green 0

Coldwater 2, Findlay 0

Milton Union 3, National Trail 1

Minster 3, Celina 2

Monroe 3, Madison 0

Northridge 3, Dayton Christian 0

Louisville Invitational Tournament

Toledo Notre Dame 2, Alter 0

Sacred Heart (KY) 2, Alter 0

Notre Dame (KY) 2, Alter 0

Boys Golf

Saturday’s Results

David Christoff Memorial

Team Results: 1. Dublin Jerome 320; 2. St. Xavier 334; 3. Troy 337; 4. Oakwood 340; 5. Beavercreek 348; 5. Springfield 348; 7. Benjamin Logan 353; 8. Southeastern 362; 9. Kenton Ridge 366; 10. Graham 367; 11. Northwestern 370; 12. Tippecanoe 375; 13. Spg. Shawnee 377; 14. Bellefontaine 382; 14. Xenia 382; 16. Catholic Central 391; 16. Northeastern 391; 18. Miami East 424; 19. Tecumseh 434.

Girls Golf

Saturday’s Results

Chaminade Julienne 179, Alter 194, Carroll, 196

Girls Tennis

Saturday’s Results

Milton Union 4, Tecumseh 1

MVTCA Area Rankings

Division I

1. Springboro; 2. Centerville; 3. Bellbrook; 4. Beavercreek; 5. Miamisburg; 6. Fairmont; 7. Vandalia; 8. Greenville; 9. Troy; 10. Springfield.

Division II

1. Oakwood; 2. Alter; 3. Chaminade Julienne; 4. Miami Valley; 5. Milton Union; 6. Preble Shawnee; 7. Tippecanoe; 8. Stivers; 9. Carroll; 10. Northwestern.

REPORTING RESULTS

Contact the Cox Media Group Ohio (Dayton Daily News, Springfield News-Sun and Journal-News) with scores and results as soon as possible after varsity high school athletic contests by email only at sports@coxohio.com. Please include any details from your contest that you would like published along with a contact name and phone number. All printed results will be final scores only.

A daily roundup of high school results will be posted on each paper’s website at:

DaytonDailyNews.com/sports/

SpringfieldNewsSun.com/s/sports/

Journal-News.com/sports/

View Comments 0

Weather and Traffic