List of all valedictorians and salutatorians in the area

Tecumseh High School held its 2022 commencement exercises Friday, June 3, in the football stadium. In addition to the graduates, the school honored two classmates who died during their school years, giving surviving family members a cap and gown plus diploma.

Combined ShapeCaption
Tecumseh High School held its 2022 commencement exercises Friday, June 3, in the football stadium. In addition to the graduates, the school honored two classmates who died during their school years, giving surviving family members a cap and gown plus diploma.

After two years of a pandemic during high school, these are the valedictorians and salutatorians for the Miami Valley area for the 2021-2022 school year.

Schools who do not recognize valedictorian or salutatorians are noted with what they do recognize.

Miamisburg, Chaminade Julienne, DECA, Oakwood and Tippecanoe did not submit information for this feature.

ExplorePHOTOS: Montgomery County's top students in Class of 2022

Montgomery

Alter

  • Valedictorian: Arpita Gulati
  • Salutatorian: Grace Vollmar

Belmont

  • Valedictorian: Erin Lucas
  • Salutatorian: Johnathan Douglas Stupp

Brookville

  • Graduation with distinction: Caitlyn McCready, Joshua Wissinger, Sierra Horvath, Kori Moore, Kaitlyn Holp, Isaac Booth, Marlee Ross, Jakob Wissinger, Robert Bickel, Coen Reed, Kateri Vore, Joseph Petkewitz, Ansleigh Heimer, Lane Hensley, Lauren Taylor, Robert Bickel.

Carroll

  • Valedictorian: Kelly Dong, Ryan Donohue
  • Salutatorian: Vivian Dao and Jacob Reuter

Centerville

  • Valedictorian: Kevin Whitehead
  • Salutatorian: Jae-Hee Bae

Dayton Christian

  • Valedictorian: Isabelle Thompson and Rhett Bailey
  • Salutatorian: Katelyn Halter and Samuel Hendricks

Dayton Regional STEM School

  • Valedictorian: Antoine Gagne
  • Salutatorian: John Schmenk

Dixie

  • Valedictorians: Jade Long; Shelby Haer; Emma Bemis; Griffin Hudnall; Ashley Weghorn; Makayla Parker; Colton Blosser; James Myers; Matthew Adkins; Connor Polston; William Wadsworth; Lillian Miller

Dunbar

  • Valedictorian: Susan Irumva
  • Salutatorian: Xochil Arias

Horizon Science Academy

  • Valedictorian: Colton Coey
  • Salutatorian: Aundree Smith and Alexis Durst

Jefferson Township

  • Valedictorian: Mia Allen
  • Salutatorian: Aniyah Thomas

Kettering

  • Valedictorian: Emi Glass
  • Salutatorian: Greyson Osterfeld

Meadowdale

  • Valedictorian: Ja’Niah Frost
  • Salutatorian: Breyona Hughes

Miami Valley School

  • Graduates with distinction: Veronica (Ronnie) Rajotte, Ben Conrad

Northmont

  • Valedictorian: Priya Armour, Jocelynn Asbra, Raelyn Barrett, Carter Boone, Heena Dave, Kyle Delano, Paige Farlow, Lindsay Gaul, Sydney Gross, Ada Haley, Hailey Knick, Alexander Loudenslager, Benjamin Loudenslager, Aiden Lykins, Andrew Marcum, Bethany Sapp, Rosemary Schmalhofer, Cieran Scranton, Jacob Shaffer, Kaitlyn Siefert, Evan Sluterbeck, Annabelle Sullivan, Jason Thompson, Jr., and Janelle Tipton
  • Salutatorian: Alexis Burton

Northridge

  • Valedictorian: Jeremiah Carter
  • Salutatorian: Matthew Quesnell

Pointz

  • Valedictorian: Dameon Darden Jr.
  • Salutatorian: Sevil Kambarova

Stebbins

  • Valedictorian: Sophia Hatton
  • Salutatorian: Mary Wellmeier

Stivers

  • Valedictorian: Lonnie Fleming
  • Salutatorian: Penelope Fisher

Thurgood Marshall

  • Valedictorian: Tamia Ramey
  • Salutatorian: Denise Bell

Trotwood-Madison

  • Valedictorian: Tayler Stephens
  • Salutatorian: Kimora Bailey

Valley View

  • Valedictorian: Joseph Barnett
  • Salutatorian: Calista Brooks

Vandalia-Butler

  • Valedictorian: Abby Plsek
  • Salutatorian: Madison Schneider

Wayne

  • Valedictorian: Miguel Abeldano
  • Salutatorian: Tyler Stargel

West Carrollton

  • Valedictorian: Kylie Burr
  • Salutatorian: Aurora Nunnery
ExplorePHOTOS: Greene County top students in Class of 2022

Greene

Beavercreek

  • Valedictorian: Shreyas Teegala and John Wang
  • Salutatorian: Arunnganabathy Sankar, Nicholas Stephenson, Jason Xiao and Alan Xie

Bellbrook Sugarcreek

  • Valedictorian: Glenn Ochsner
  • Salutatorian: Kaitlyn Reed

Cedarville

  • Valedictorian: Zoe Barger
  • Salutatorian: Regan Dunstan

Fairborn

  • Valedictorian: Danny Curns
  • Salutatorian: Keiana Briscoe

Greeneview

  • Summa Cum Laude: Hannah Litke, Benjamin Lucas.
  • Magna Cum Laude: Kayla Finley, Catherine Macauley, Lauren Reagan, Laura Robin, Emily Sands

Xenia

  • Graduates with distinction: Jasmine Cboins, Madilyn Holcomb, Jessica Holland, Kelsey Kellner, Haley Kumpf, Jada McAvene, Emily McIntosh, Haley McManus, Connor Miller, William Miller, Allison Vandergriff, Alayna Vela, Jobe Vogelsong

Yellow Springs

  • Summa Cum Laude: Hannah Elliott; Delia Hallett; Cameron Harris; Kira Hendrickson; Amelia Hurley; Sophia Lawson; Lily Rainey; Angie Smith; Bobby Wyatt
ExplorePHOTOS: Miami County top students in Class of 2022

Miami

Bethel

  • Valedictorian: Kylie Balkcom and Leah Shofner
  • Salutatorian: Ayumi Enorme

Bradford

  • Valedictorian: Rylee Canan
  • Salutatorian: Jenna Shellabarger

Carlisle

  • Graduates with Highest Distinction: Alyssa Brooks, Alyssa Nocero, Hailey Saylor

Covington

  • Valedictorians: Holly Beasley, Elizabeth Kuether

Miami East

  • Valedictorian: Courtney Ann Bair and Lydia Joy Marcum
  • Salutatorian: Kaylynn Ann Fetter and Katie Grace Weddle

Milton-Union

  • Valedictorian: Madeline Winemiller
  • Salutatorian: Madison Stasiak

Newton Schools

  • Valedictorian: Hannah Beidelman, Ashley Evans, Kendra Kern, Katelyn Walters, Clinton Shellenberger

Piqua

  • Valedictorian: Jason Shaffer
  • Salutatorian: Hannah Pleasant

Troy

  • Valedictorian: Olive Stringer
  • Salutatorian: Morgan Kaiser

Troy Christian

  • Valedictorian: Laura Waltz
  • Salutatorian: Zy’Aire Parker
ExplorePHOTOS: Warren County top students in Class of 2022

Warren

Bishop Fenwick

  • Valedictorian: Anna Ulland
  • Salutatorian: Keenan Norton

Franklin

  • Valedictorian: Kyle Lawson
  • Salutatorian: Nathaniel Paarlberg

Lebanon

  • Valedictorian: Abigail McKellop
  • Salutatorian: Panayiotis Mavridis

Springboro

  • Distinguished Graduates: Haley Jordan Arndt, Jacob Scott Balek, Thomas Robert Brown, Aurora Louise Criswell, Alexander Joseph DeRosa, Isabella Lane DeRosa, Wyatt Michael Donley, Sainandan Dore, Emily S. Dresher, Briahna N. Galvan, Rachel Anne Gulczinski, Faith Helenna Hampton, Anna Joy Harrison, Hannah Olivia Johnson, John Allan Karnosh, Megan Elizabeth Kuenle, Ellie C. LaHuis, Xander Benjamin Lewis, Joshua Edward Long, Sara Elizabeth Loose, Kaitlin Audrey Lunt, Dhritik Manchaiah, Harley Nicole Metz, Isaac Saba Morton, Paul Hoangnam Nguyen, McKenzie Hannah Paul, Kaylee Michelle Pham, Colton Andrew Phillippi, Neeraj Ralhan, Bridget Anne Rhodes, Ana Lorena Ronquillo Hernandez, Joshua Lawrence Satter, Megan Louise Saylor, Andrew John Spurgeon, Adin Allen Stoller, Victoria Christine Thorson, Lauren Patricia Tibbits, Abigail Elisabeth Tucker, Brady William Virtue, Alexandria Zell Wyers and Kayla Miriam Zied.

Waynesville

  • Valedictorian: Andrew Weaver
  • Salutatorian: Rachel Ingle
ExplorePHOTOS: Preble County top students in Class of 2022

Preble

Eaton

  • Valedictorian: Grace Risner
  • Salutatorian: Julianne Couch

National Trail

  • Valedictorian: Wyatt House
  • Salutatorian: Alaina Wallace

Preble Shawnee

  • Valedictorian: Carlyn George
  • Salutatorian: Kylie Gadd

Twin Valley

  • Valedictorians: Lynnlee Voge, Jenna McCoy, Madison Hundley, Sydney Aldrich

About the Author