Area High School Results for Aug. 13

Girls Tennis

Wednesday’s Results

Northmont 4, Tecumseh 1

1. Culbertson (T) d. Parker, 6-2 6-0; 2. Anderson (N) d. Mulkey, 6-1 6-2; 3. Harden (N) wbf; 1. Weaver/Hibbard (N) d. Johnson/Foland, 6-4 6-0; 2. Molen/McCain (N) d. Burnett-Wheeler/Brewer, 6-0 6-0. Records: N 2-0, T 0-2.

Greenville 4, Celina 1

1. Navas-Davis (G) d. Cline, 6-0 6-0; 2. Bixler (G) d. Harris, 6-3 6-1; 3. Monnin (G) d. Jenkins, 6-1 6-2; 1. Elston/Mohler (C) d. Rich/Wentworth, 7-6 6-4; 2. Cameron/Hunt (G) d. Fischer/Rable, 6-1 6-3. Records: G 1-1, C 1-1.

Beavercreek 4, Valley View 1

1. Pfander (B) d. Snyder, 6-3 6-4; 2. Holbrook (VV) d. Worthington, 6-0 6-2; 3. Center (B) d. Brandenberg, 6-3 7-5; 1. Christy/Almazan (B) d. Wilkins/Mullins, 6-1 6-0; 2. Ketron/Jarrett (B) d. Reed/Brock, 6-1 6-0. Records: VV 0-1.

Northwestern 4, Vandalia 1

1. Peyton (V) d. Smith, 6-1 6-1; 2. Sigler (NW) d. Brockert, 6-3 6-3; 3. Miller (NW) d. Lane, 6-1 6-2; 1. Lindner/Wilson (NW) d. Miller/Harden, 6-1 6-2; 2. Brandyberry/Barrett (NW) d. Bohanon/Al-Bezren, 6-0 7-5. Records: NW 1-0, V 0-2.

Miami Valley 5, Wayne 0

1. Vallabhaneni d. Issa, 6-0 6-0; 2. Schrager d. Pitt, 6-0 6-0; 3. Johnson d. Miller, 6-0 6-0; 1. Tobin/Saleh d. Egelf/Jackson, 6-3 6-0; 2. Mickens/E. Karras (MV) d. Ogletree/Smith, 6-0 6-1. Records: MV 5-0, W 0-1.

Miami Valley 3, Carlisle 2

1. Vallabhaneni (MV) d. McClure, 6-0 6-0; 2. Schrager (MV) d. Ferguson, 6-3 6-3; 3. Johnson (MV) d. Bailey, 6-3 6-2; 1. Callahan/Taylor (C) d. Tobin/Saleh, 7-6 7-5; 2. LaClair/Stebleton (C) d. Mickens/Quadri, 7-5 6-3. Records: MV 4-0, C 1-1.

Milton-Union 3, Kenton Ridge 2

1. Falb (MU) d. Wallace, 6-1 6-1; 2. C. Fetters (MU) d. Zawada, 7-6 6-3; 3. Wombold (MU) d. Freshour, 6-2 6-3; 1. Redd/Zink (KR) d. L. Fetters/Gooslin, 6-1 6-3; 2. Hitchcock/Baucant (KR) d. Brown/Reynolds, 6-0 7-6. Records: MU 2-0, KR 0-1.

Preble Shawnee 4, Edgewood 1

1. B. Hubbard (PS) d. Moeller, 6-3 2-6 6-4; 2. A. Hubbard (PS) d. Richter, 6-1 7-6; 3. K. Quillen (PS) d. Steele, 6-4 6-2; 1. S. Quillen/Curtis (PS) d. Hamey/Withrow, 6-1 5-7 6-4; 2. Muse/Flowers (E) d. Howell/Borad, 6-1 6-3. Records: PS 2-0.

Brookville 5, Madison 0

1. S. Bowen d. Mills, 6-2 2-6 6-1; 2. L. Bowen d. Porter, 6-0 6-0; 3. M. Rohrer d. Phelps, 6-1 6-0; 1. Binkley/Winterbothan d. L. Spivey/M. Spivey, 6-4 2-6 6-1; 2. Russell/G. Rohrer d. Miller/Cornett, 6-1 6-0. Records: B 2-0.

Northeastern 5, Greenon 0

1. Cummins d. McNeil, 6-2 6-0; 2. Whitley d. Ward, 6-1 6-1; 3. Owens d. Brinkman, 6-2 6-2; 1. Howard/James d. Cochenour/Bandel, 6-0 6-0; 2. Fielding/Raber d. Griffin/Cox, 6-0 6-0. Records: NE 1-0, G 0-1.

Tuesday’s Late Results

Lebanon 5, Trotwood 0

1. Torres d. Moss, 7-5, 6-2; 2. Plzak d. Scott, 6-3, 6-2; 3. Kossel by default; 1. Russell/Brown d. Kelpy/Gray, 6-0, 6-1; 2. Tewani/Brake d. Redic/Estremera, 6-0, 6-0. Records: L 1-0.

Beavercreek 5, Greenville 0

1. Venkatramani d. Davis, 7-5 6-2; 2. Jones d. Bixler, 6-0 6-0; 3. Wase d. Monin, 6-3 6-3; 1. Woehl/Jiao d. Rich/Wentworth, 6-3 6-2; 2. Farwell/Liu d. Hunt/Cameron, 3-6 6-3 6-2. Records: B 1-0, G 0-1.

Northmont 5, West Carrollton 0

1. Parker d. Bogan, 6-0 6-0; 2. Anderson d. Sule, 6-0 6-0; 3. Harden d. Logar, 6-0 6-0; 1. Weaver/Hibbard d. Ismail/Shriver, 6-0 6-0; 2. Molen/McCain d. Hart/Griffiths, 6-0 6-0.

Boys Golf

Wednesday’s Results

Dan Kendig Memorial Invitational

At Echo Hills

Team Results: 1. Miami East 330; 2. Arcanum 336; 3. Versailles 337; 4. Russia 338; 5. Fort Loramie 338; 6. Milton-Union 348; 7. Anna 353; 8. Newton 353; 9. Covington 357; 10. Franklin-Monroe 365; 11. Bethel 366; 12. Tri-Village 381; 13. Graham 387; 14. Fairlawn 391; 15. National Trail 409; 16. Houston 440. Top 5: Hoke (Ar) 77, Pohl (Ar) 77, Stonebracker (Ve) 79, Kirby (ME) 79, Monnin (Ru) 80.

Lebanon Warrior Invitational

At Shaker Run

Team Results: 1. Springboro 306; 2. Mason (G) 309; 3. Beavercreek 315; 4. Lakota East 315; 5. Fairfield 327; 6. Mason (W) 333; 7. Sycamore 3345; 8. Vandalia 335; 9. Logan 335; 10. Wayne 335; 11. Kings 338; 12. Centerville 341; 13. Lakota East 342; 14. Lebanon 343; 15. Xenia 353; 16. Fairmont 357; 17. Middletown 377; 18. Anderson 381; 19. West Carrollton DQ.

Top 10: Puryis (Ma) 73, Flick (Be) 74, Gilkison (Sp) 75, Schoonmaker (Sp) 75, Holbrook (Lo) 75, Kim (Ma) 75, Crawford (Va) 76, Strong (Wa) 76, Jones (Sy) 76, Cloyd (Sp) 77.

Vandalia 315, Xenia 332, Northmont 347, Springfield 401

At WGC

Top 5: Crawford 72, Lawrence 75, Godsey 80, Pickering 81, Adkins 82.

Tri-County North 238, Dixie 239

Top 5: Mintz (D) 42, Booso (TCN) 47, Hale (D) 48, Tincher (TCN) 58, Thies (TCN) 66. Records: D 0-2.

Mechanicsburg 185, Greenon 235

Top 4: Westfall 41, Cushman 43, Minor 46, Dunn 55. Records: M 6-1.

Tuesday’s Late Result

Monroe 182, Franklin 194

Top 5: Patel (M) 39, Blackburn (M) 45, Johnson (F) 45, Huff (M) 46, Doliboa (F) 49, Palmer-Truester (F) 49.

Girls Golf

Wednesday’s Results

Mercer County Ladies Invitational

Team Results: St. Henry 422; 2. Fort Recovery 443; 3. New Bremen 466; 4. Marion Local 507. Top 2: Stahl (Ce) 93, Staugler (SH) 93.

Springboro 160, Wilmington 232

At Heatherwoode

Top 4: Durbin (S) 37, Eib (S) 39, Bruner (S) 40, McCrabb (S) 44.

Troy 188, Alter 203

Top 5: Dowling (T) 44, Helman (T) 46, Black (T) 47, Willis (A) 48, A. Miller (A) 50. Records: T 1-0, A 0-1.

Mechanicsburg 240, Greenon 251

Top 5: Payne (M) 52, Wisecup (G) 55, Salyers (M) 61, Anthony (G) 62, Schipfer (M) 63. Records: M 2-1.

Other Result

Northmont 191, Vandalia 206

Tuesday’s Late Results

Kenton Ridge 195, Carroll 205, Catholic Central 211

At Reid Park

Top 5: Kulasekera (KR) 43, Sullivan (CC) 45, Blaschak (Ca) 47, Bennett (KR) 47, Miller (KR) 48.

Other Result

Beavercreek 199, Vandalia 215

Thank you for reading the Dayton Daily News and for supporting local journalism. Subscribers: log in for access to your daily ePaper and premium newsletters.

Thank you for supporting in-depth local journalism with your subscription to the Dayton Daily News. Get more news when you want it with email newsletters just for subscribers. Sign up here.

X