High school sports results for Tuesday, August 12

Girls Tennis

Tuesday’s Results

Oakwood 5, Fenwick 0

1. Haluschak d. Matix 6-0, 6-1; 2. Aebker d. Schultz 6-0, 6-1; 3. Barker d. Bruggman 6-2, 6-1; 1. Gump/Corbean d. Wourms/Comb 6-2, 6-0; 2. Raab/Geiselman d. Dupp/Douglas 6-0, 6-1.

Milton-Union 4, Tecumseh 1

1. Culbertson (T) d. Falb, 6-0, 6-0; 2. C. Fetters (MU) d. Mulkey, 6-1, 6-3; 3. MU by default; 1. L. Fetters/Wombold (MU) d. Foland/Burnett-Wheeler, 6-1, 6-0; 2. MU by default. Records: MU 1-0; T 0-1.

Brookville 5, Waynesville 0

1. S. Bowen d. Eckley, 7-6, 6-2; 2. L. Bowen d. Richards, 6-0, 6-0; 3. M. Rohrer d. Setzer, 6-1, 6-1; 1. Binkley/Winterbothan d. Lay/Fitzhans, 6-1, 4-6, 6-2; 2. Russel/G. Rohrer d. Kells/Kelly, 6-3, 6-0. Records: B 1-0; W 0-1.

Miami Valley 5, Dixie 0

1. Vallabhaneni d. Spitler, 6-0, 6-0; 2. Schrager d. Flach, 6-0, 6-0; 3. Johnson d. Whitaker, 6-0, 6-0; 1. Tobin/Saleh d. Robinson/Smith, 6-0, 6-2; 2. Mickens/Quadri d. Cronewett/Reynolds, 6-1, 6-1. Records: MV 3-0; D 0-1.

Bellbrook 3, Carroll 2

1. J. Milano (C) d. Heinz 6-4, 6-2; 2. C. Milano (C) d. Yates 6-3, 6-4; 3. Contestable (B) d. King 6-0, 6-3; 1. Bias/Songer (B) d. Simons/Simons 6-0, 6-4; 2. Wong/Schultz (B) d. Weitz/Ballegos 6-1, 6-1.

Northmont 5, West Carrollton 0

1. Parker d. Bogan, 6-0, 6-0; 2. Anderson d. Sule, 6-0, 6-0; 3. Harden d. Logar, 6-0, 6-0; 1. Weaver/Hibbard d. Shriver/Ismail, 6-0, 6-0; 2. Molen/McCain d. Hart/Griffiths, 6-0, 6-0. Records: N 1-0; WC 0-1.

Miamisburg 5, Springfield 0

1. Sickinger d. McClean, 6-0, 6-0; 2. Hindenlang d. Bennett, 6-0, 6-0; 3. Strickland d. Connolly, 6-0, 6-0; 1. Cox/Hohenbrink d. Dillion/Parker, 6-1, 6-0; 2, Grib/Raj d. Keaton/Ferryman, 6-0, 6-0. Records: M 1-0; S 0-1.

Badin 3, Monroe 2

1. Broermann (B) d. Lawson, 6-1, 6-7(4-7), 6-2; 2. Kelly (M) d. Schuster, 6-2, 6-3; 3. Barrington (B) d. Brown, 6-3, 6-4; 1. Link/Gonya (B) d. Abner/McMonigle, 6-0, 6-0; 2. Milburn/Crawford (M) d. Hillard/Scalf, 7-6(7-5), 7-6(7-5). Records: B 1-1; M 0-1.

Lebanon 5, Trotwood 0

1. Torres d. Moss, 7-5, 6-2; 2. Plzak d. Scott, 6-3, 6-2; 3. Kossel by default; 1. Russell/Brown d. Kelpy/Gray, 6-0, 6-1; 2. Tewani/Brake d. Redic/Estremera, 6-0, 6-0. Records: L 1-0.

Boys Golf

Monday’s Late Result

SWOC Shootout

CGL Co-Ed Tournament First Round

At Shaker Run G.C.

Team Results—1. McNicholas 300; 2. Alter 311; 3. Badin 323; 4. Fenwick 334; 5. Chaminade Julienne 372; 6. Roger Bacon 393; 7. Carroll 423; 8. Purcell Marian 428.

Tuesday’s Results

Waynesville 171, Milton-Union 181

At Homestead G.C.

Top 5: Castle (W) 40, Johnson (W) 41, Smedley (MU) 41, Blair (W) 44, Stefanko (MU) 45.

National Trail 191, Dixie 218

Top 5: S. Mintz (D) 39, B. Jones (NT) 43, I. Plankenhorn (NT) 44, L. Petitt (NT) 49, B. Stewart (NT) 55. Records: D 0-1.

Spg. Catholic Central 161, Kenton Ridge 198

Top 6: Jeurgens (SCC) 38, Jacobs (SCC) 39, Foley (SCC) 41, Woeber (SCC) 43, Collins (SCC) 44, Wyckoff (KR) 48.

Bellbrook 167, Fairborn 215

Top 5: Greene (B) 41, Burritt (B) 41, Bacon (B) 42, Ratcliffe (B) 43, Gildner (B) 46. Records: B 2-0; F 0-1.

Champaign County Tournament

At Woodland G.C.

Team Results—1. WL-Salem 320; 2. Mechanicsburg 364; 3. Urbana 380; 4. Graham 384; 5. Triad 438.

Top 5: Sims (WLS) 71, McBean (WLS) 81, Stillings (WLS) 82, Cushman (M) 83, Westfall (M) 83.

Mercer County Invite

At Mercer County Elks

Team Results—1. Celina 348; 2. Fort Recovery 354; 3. Marion Local 372; 4. Coldwater 387; 5. St. Henry 388; 6. Parkway 404.

Top 5: Bruns (FR) 81, Jenkins (Cel) 82, Fleck (Cel) 83, Backs (FR) 83, Kanney (Col) 85.

Cardinal Invitational

At Arrowhead G.C.

Team Results—1. Minster 329; 2. St. Marys 331; 3. Wapakoneta 338; 4. Versailles 338; 5. Russia 343; 6. Anna 351; 7. New Bremen 365; 8. Fort Loramie 368; 9. Lehman Catholic 390; 10. New Knoxville 463; 11. Houston 470.

Top 5: Bowman (SM) 72, Britton (NB) 76, Burke (SM) 78, Trushaw (M) 80, Brackman (M) 80.

Russ Hogue Tourney

At Cherokee Hills

Team Results—1. Spg. Shawnee 313; 2. Bellefontaine 318; 3. Ben Logan 327; 4. Sidney 364; 5. Northwestern 369; 6. Tecumseh 372; 7. Riverside 405; 8. Indian Lake 413.

Top 4: Tincher (SS) 75, Ricketts (BL) 75, Engle (SS) 75, Langfield (Bell) 75.

Miamisburg Invitational

At Pipestone

Team Results—1. Troy 307; 2. Eaton 313; 3. Valley View 318; 4. Lakota East 322; 5. Tippecanoe 325; 6. Miamisburg Blue 327; 7. Brookville 328; 8. Madison 345; 9. Miamisburg White 372; 10. Greenville 373; 11. Carlisle 393; 12. Springfield 398; 13. Carroll 428; 14. Dunbar 429; 15. Stivers.

Top 8: C. Willis (Eat) 74, Cascaden (Troy) 75, Bruns (VV) 75, Wilson (Tipp) 75, Baker (Mia) 76, Kasler (Troy) 76, Ferguson (Eat) 76, Moore (Troy) 76.

Girls Golf

Monday’s Late Results

CGL Co-Ed Tournament First Round

At Shaker Run G.C.

Team Results—1. Chaminade Julienne 345; 2. Alter 404; 3. McNicholas 409; 4. Carroll 413; 5. Badin 486; 6. Fenwick 487.

Top 5: Blaschak (Car) 82, Downing (CJ) 82, Cronin (CJ) 83, Wagoner (CJ) 89, Yeazel (CJ) 91.

Tuesday’s Results

Miamisburg 191, Northmont 194

At Mound G.C.

Top 5: Rang (M) 42, Krizner (N) 44, Hunter (N) 47, Clingerman (M) 48, Goerndt (M) 49. Records: M 1-0; N 0-1.

Other Scores:

CJ 172, Mother of Mercy 195, McNicholas 207

Beavercreek 199, Vandalia Butler 215

Carroll 205, Spg. Catholic Central 211, Kenton Ridge 198

Champaign County Tournament

At Woodland G.C., Front 9

Team Results—1. Mechanicsburg 223; 2. Urbana 234; 3. Triad 272; 4. Graham 277.

Top 5: Payne (M) 50, Detrick (T) 51, Morgan (G) 51, Pack (M) 53, Buckalew (U) 54.

Thank you for reading the Dayton Daily News and for supporting local journalism. Subscribers: log in for access to your daily ePaper and premium newsletters.

Thank you for supporting in-depth local journalism with your subscription to the Dayton Daily News. Get more news when you want it with email newsletters just for subscribers. Sign up here.

X