Sectional Tournament
Division I
Tuesday’s Games
At Lakota West
Princeton 72, Western Hills 22
Sycamore 52, Edgewood 39
At Fairfield
Elder 60, Mason 58: Harp (E) 21; Pedelty (M) 22.
LaSalle 63, Hamilton 57: Haubner (L) 26; Robinson (H) 17.
At Hamilton
Lakota East 56, Milford 29
Winton Woods 61, Walnut Hills 39
At Centerville
Springfield 77, Springboro 60: Moss (Sf) 24.
Sidney 56, Beavercreek 45: Gordon (S) 27; Alessandro (B) 16.
At Butler
Centerville 63, Northmont 52: Shelton (C) 14; Lewis (N) 16.
Wayne 55, Tecumseh 16
Division II
Monday’s Games
At Trent Arena
Fenwick 67, Clinton Massie 40: Laake (CM) 14; Engelmeier (F) 19.
Dunbar 66, Thurgood Marshall 54: McComb (TM) 19; Smith, Gardner (D) 15.
Tuesday’s Games
At Mason
Aiken 58, McNicholas 50
Hughes 76, Sum. Country Day 57
At Springfield
Northridge 66, Meadowdale 53
Trotwood 93, Northwestern 45
At Trent Arena
Alter 60, Badin 49: Willits (A) 15; Mathews (B) 13.
Chaminade Julienne 56, Bellbrook 45: Nauseef (CJ) 21; Crouch (B) 17.
At Findlay
Celina 57, St. Marys 45
Division III
Tuesday’s Games
At Western Brown
Clark Montessori 55, Georgetown 52
Madeira 66, East Clinton 43
At Princeton
Purcell Marian 79, Finneytown 43
Seven Hills 62, Williamisburg 47
At Northmont
West Liberty-Salem 52, Greeneview 40: Eggleston (WLS) 11; Clevenger (G) 13.
Versailles 66, Milton-Union 23: Ahrens (V) 21.
At Elida
Fort Recovery 72, Liberty-Benton 59
Division IV
Tuesday’s Games
At Piqua
Russia 61, Lehman Catholic 35: Depore (R) 20; Gilardi (LC) 13.
Jackson Center 32, Fairlawn 27: Sosby (JC) 13; Brautigan (F) 14.
At Taylor
Middletown Christian 63, Felicity Franklin 41
Cin. College Prep 81, New Miami 72
At Troy
Tri-Village 68, Miami Valley 53
Emmanuel Christian 70, Franklin Monroe 54
At Lima Bath
Temple Christian 59, Ridgemont 24
New Bremen 63, Perry 54
At Coldwater
Waynesfield-Goshen 66, Ada 59: Campbell (WG) 20; Swaney (A) 16.
New Knoxville 40, Allen East 28: Lageman (NK) 15; Crumrine (AE) 8.
Girls Basketball
Sectional Tournament
Division I
Monday’s Games
At Lakota East
Lakota West 60, Little Miami 21: Grake (LM) 6; Prohaska (LW) 19.
At Troy
Fairmont 52, Tecumseh 35: Thomas (T) 14; Bartley (F) 20.
Wayne 41, Springboro 30
At Butler
Beavercreek 48, Centerville 38
Tuesday’s Games
At Lakota East
Walnut Hills 47, Sycamore 44
Mason 53, Ursuline 34
At Sycamore
Mount Notre Dame 49, Fairfield 35
McAuley 81, West Clermont 52
Division II
Monday’s Games
At Lebanon
Franklin 44, Monroe 39: Wells-Daniels (M) 16; Ferrell (F) 18.
Bellbrook 53, Valley View 45: Hofacker (B) 17; Stidham (VV) 21.
At Walnut Hills
Roger Bacon 60, Northwest 46
Goshen 42, Bethel-Tate 30
Tuesday’s Games
At Tecumseh
Carroll 52, Trotwood 41: Bush (C) 21; McGruder (T) 14.
Tippecanoe 48, Kenton Ridge 43
Division III
Monday’s Games
At Fairfield
Summit Country Day 59, Aiken 15
Williamsburg 52, Gamble Montessori 46
Tuesday’s Games
At Wilmington
Purcell Marian 63, East Clinton 35
Madeira 45, Cin. Country Day 41
At Covington
Versailles 65, Dayton Christian 23
Anna 36, Preble Shawnee 24
At Trotwood
Waynesville 59, Milton Union 29: Murray, Sizer (W) 15; Dickison (MU) 15.
West Liberty-Salem 42, Greeneview 38
Division IV
Monday’s Games
At Monroe
Legacy Christian 46, Fayetteville Perry 19
Cedarville 55, Southeastern 17
Tuesday’s Games
At Brookville
Covington 56, Franklin Monroe 44: Crowell (C) 20; Morris, Cable (FM) 12.
Tri-Village 56, Newton 41: Porter (TV) 18; Wolfe (N) 15.
REPORTING RESULTS
Contact the Cox Media Group Ohio (Dayton Daily News, Springfield News-Sun and Journal-News) with scores and results as soon as possible after varsity high school athletic contests by email only at sports@coxohio.com. Please include any details from your contest that you would like published along with a contact name and phone number. All printed results will be final scores only.
A daily roundup of high school results will be posted on each paper’s website at:
DaytonDailyNews.com/sports/
SpringfieldNewsSun.com/s/sports/
Journal-News.com/sports/