Coupon clippers, here is your path to savings

Once you start to see the savings that comes along with couponing it is quite easy to become obsessed with finding all the deals and freebies. Resist this temptation or you will become burnt out really fast. Each week, give yourself a few set hours to work on your coupons. Set your time and once time is up stop. This will allow you to relish in your coupon savings, but not become obsessive about your hobby. The key is finding a balance between couponing, family, friends and life. Don’t worry. If you miss a deal, you miss a deal. They will come around again.

CVS

Deals good from 4/1/12 through 4/7/12

Complete Multi-Purpose Solution, 12 ounces - $8.99

Get: $8.99 ECB

Final price: Free

Depend Silhouette or Real Fit, 3 count - $3.99

Use: $1/1 Any Depend product (3/25 SS)

Or: $2/1 Depend absorbent product (Printable )

Get: $2 ECB

Final price: Free

Hershey’s Easter Candy, 8 to 11 ounces – 4/$10

Use: $2/3 Hershey’s Kisses, Reese’s, Miniatures, Eggs, Cadbury or Whoppers Bags (3/25 SS)

Get: $2 ECB wyb 4

Final price: $1.50 each wyb 4

Allegra Allergy, 5 count - $6.99

Use: $7/1 Allegra, excluding D & Children’s (4/1 SS)

Or: $2/1 Allegra Allergy product (Printable )

Final price: As low as free

Gillette Fusion ProGlide Styler - $19.99

Use: $3/1 Gillette Fusion ProGlide Styler (3/4 Walmart)

Get: $5 ECB

Final price: $11.99

Whoppers Robin Eggs, 10 ounces – 2/$4

Use: $2/3 Hershey’s Kisses, Reese’s, Miniatures, Eggs, Cadbury or Whoppers Bags (3/25 SS)

Final price: $1.33 each wyb 3

M&M’s, 9 to 12.6 ounces – 2/$6

Use: $1/2 Mars Easter products (3/4 or 3/18 RP)

Get: $2 ECB wyb 2

Final price: $1.50 each wyb 2

ThermaCare HeatWraps, excluding 1 count - $5.99

Use: (2) $3/1 ThermaCare HeatWraps, 2 count or larger (Printable )

Get: $5 ECB wyb 2 ThermaCare or Advil products

Final price: $0.49 each wyb 2

Tums, 50 to 150 count - $3.99

Use: $1.50/1 Tums Freshers (4/1 RP)

Or: $1.50/1 Tums Freshers (Printable )

Get: $1 ECB

Final price: $1.49

Zantac 75, 80 count or Zantac 150, 65 count - $19.99

Use: $5/1 Zantac product, 24 count or larger (Printable )

Get: $5 ECB

Final price: $9.99

Cesar Dog Food - $0.79

Use: B3G1 Free Cesar Dog Food (3/4 RP)

Or: B2G1 Free Cesar Dog Food (Printable )

Final price: As low as $0.53 each wyb 3

Swanson Canned Broth or Campbell’s Soup - $0.77

Use: $0.50/5 Swanson Cans of Broth (4/1 SS)

Final price: $0.67 each wyb 5

Dawn Dish Liquid - $0.99

Use: $0.25/1 Dawn Dish Liquid (4/1 PG)

Final price: $0.74

Other great deals

• Russell Stover, Mars or Hershey’s Easter singles or Cadbury mini eggs – 2/$1

• Theater Boxed Candy - $0.75

• Palmer, Frankford, Wonka or Gold Emblem eggs and bunnies or SweetTarts singles - $0.99

• Peeps, 5 count or Mars candy-filled eggs - $0.88

• Whitman’s or Russell Stover sampler - $0.99

• Gold Emblem Jelly Beans - $0.99

• Mars Chocolate singles - $0.79

• Bumble Bee Chunk Light Tuna – 2/$1

• Puffs Tissues - $0.99

Walgreens

Deals good from 4/1/12 through 4/7/12

Gillette Venus + Olay Razor - $8.99

Use: $2/1 Venus Razor, Refill or Disposable (4/1 PG)

Get: $4 RR

Final price: $2.99

Oral-B Toothbrush - $2.99

Use: $2/1 Oral-B Toothbrush (4/1 PG)

Or: $0.50/1 Oral-B Pro-Health Clinical Pro Flex Toothbrush (4/1 PG)

Final price: As low as $0.99

Mentos Gum, 50 piece or Squeeze, 4 ounce – 2/$5

Use: $1/2 Mentos Gum (WCB)

And: $1/2 Mentos Bottles, 45 pieces or larger (3/25 SS)

Or: (2) $0.55/1 Mentos Bottle, 15 piece or larger (3/25 SS)

Final price: As low as $1.45 each wyb 2

Zantac 150, 24 count - $7.99

Use: $2/1 WIVC

And: $3/1 Zantac product (Printable )

Final price: As low as $2.99

Krabby Patties Basket Stuffers, Melster Marshmallow Eggs or Whoppers Eggs – 2/$3

Use: $2/3 Hershey’s Kisses, Reese’s, Miniatures, Eggs, Cadbury or Whoppers Bags (3/25 SS)

Final price: $0.83 each wyb 3

Colgate Cavity Protection, Whitening, MaxClean, Fresh or White toothpaste or toothbrush – 2/$5

Use: $0.75/1 Colgate toothpaste (3/25 SS)

Or: $0.40/1 Colgate Manual toothbrush (3/25 SS)

Get: $3 RR wyb 2

Final price: As low as $0.25 each wyb 2

Axe Personal Care items, excluding trial size and hair styling products – 3/$12

Use: $1/1 Axe Shower Gel or Detailer (3/25 RP)

Or: $1/1 Axe Body Spray (3/25 RP)

Or: $1/1 Axe Shower Gel or Detailer (Printable )

Get: $4 RR wyb 3

Final price: $1.67 each wyb 3

Kellogg’s Cereal – 2/$5

Use: $1/2 Kellogg's Rice Krispies (Printable)

Get: $2 RR wyb 2

Final price: $1 each wyb 2

Dawn Dish Liquid - $0.99

Use: $0.25/1 Dawn Dish Liquid (4/1 PG)

Final price: $0.74

Blue Diamond Almonds – $3.79

Buy 1 Get 1 Free Sale

Use: (2) $1/1 Blue Diamond Almonds (1/29 SS)

Final price: $0.90 each wyb 2

Jell-O Gelatin or Pudding - $0.59

Use: WIVC

And: $0.50/2 Jell-O Gelatin or Pudding (3/25 SS)

Final price: $0.34 each wyb 2

Other great deals

• Russell Stover Chocolate Eggs or Jelly Beans – 3/$1

• Gatorade, 32 ounces - $0.89 (WIVC)

• Nice! or Deerfield Farms Seasonings - $0.79 (WIVC)

• Butterball Chicken Broth – 2/$1 (WIVC)

• Nice! Vinegar, 32 ounces - $0.99 (WIVC)

• Green Giant Vegetables - $0.69 (WIVC)

• Distilled Drinking Water - $0.79 (WIVC)

• Tuf Paper Towels - $0.69 (WIVC)

• Easter Peeps, singles to 5 pack – 3/$2

• Palmer or Zachary Marshmallow Eggs Easter Candy - $0.79

• Sweet Time Jelly Beans, 9 ounces – 3/$2

• Filled Easter Eggs – 4/$3

• Fill 'n Fun Hinged Eggs - $0.79 (WIVC)

• Easter Pencils – 7/$1 (WIVC)

• Mini Stickerbooks – 3/$1

• Mars or Dove Candy Singles - $0.59

Cub Foods

Deals good from 4/2/12 through 4/8/12

Dole Canned Pineapple – 10/$10

Use: $0.50/2 Dole Pineapple (1/29 RP)

Or: $1/3 Dole Pineapple (Printable )

Final price: $0.50 each wyb 2

Vlasic Dill Spears - $1.69

Use: $0.75/1 Vlasic Pickles (4/1 SS)

Final price: $0.69

Minute Rice - $1.88

Use: $0.50/1 Minute Rice (1/29 RP)

Final price: $0.88

Dean’s Dips – 2/$3

Use: $1/2 Dean's Dips (Printable )

Final price: $1 each wyb 2

Cool Whip Whipped Topping - $0.99

Use: $0.50/2 Cool Whip Whipped Topping (3/25 SS)

Final price: $0.49 each wyb 2

Coffee-Mate Creamer, 16 ounces – $1.99

Use: $0.55/1 Nestle Coffee-Mate Liquid or Powder Creamer (Printable )

Final price: $0.99

Jell-O Pudding or Gelatin - $0.88

Use: $0.50/2 Jell-O Gelatin or Pudding (3/25 SS)

Final price: $0.38 each wyb 2

New York Texas Toast Croutons – 10/$10

Use: $0.40/1 New York Texas Toast Croutons (1/29 SS)

Final price: $0.20

Other great deals

• Sugarland Bone-in Shank Portion Hams - $0.99 per pound

• Fresh Green Beans - $0.88 per pound

• Freshlike Canned Vegetables – 2/$1

• Pillsbury Brownie Mix – 10/$10

• Crystal Farms Cream Cheese – 10/$10

• Wishbone Salad Dressing - $0.99

• Freshlike Frozen Vegetables – 10/$10

• Pillsbury Cake Mix - $0.99

• New York Texas Toast Croutons – 10/$10

• McCormick Gravy Mix - $0.99

• Flavorite Mandarin Oranges - $0.99

• College Inn Canned Broth - $0.88

• Fresh Broccoli Crowns - $0.98 per pound

• Fresh Golden Yams - $0.58 per pound

• Honest Tea and Fuze Drinks – 10/$10

Meijer

Deals good from 4/1/12 through 4/7/12

Freshlike or Birds Eye Steamfresh Frozen Vegetables – 5/$5

Use: $0.50/2 Birds Eye Steamfresh Varieties (4/1 SS)

Final price: As low as $0.50 each wyb 2

Johnsonville Breakfast Pork Sausage Links or Patties – 2/$4

Use: $0.75/1 Johnsonville Breakfast Sausage Links or Patties (2/5 SS)

Final price: $1

Dean’s Dips – $1.19

Use: $1/2 Dean's Dips (Printable )

Final price: $0.69 each wyb 2

Nestle Refrigerated Cookie Dough – 2/$4

Use: $1/1 Nestle Toll House Refrigerated Cookie Dough (3/25 SS)

Or: $1.25/2 Nestle Toll House Refrigerated Cookie Dough (Printable )

Final price: As low as $1

Campbell’s Select Harvest Soup – 8/$10

Use: $1.50/3 Campbell's Select Harvest Soups (Printable )

And: $1/4 Campbell's Select Harvest Soup Meijer Mealbox (Printable )

Final price: As low as $0.63 each wyb 4

Campbell’s Condensed Cream of Chicken or Cream of Mushroom Soup - $0.75

Use: $0.25/4 Campbell’s Great for Cooking Soups (3/4 SS)

Final price: $0.63 each wyb 4

Stove Top Stuffing – 4/$5

Use: $0.50/1 Stove Top Stuffing Mix (3/25 SS)

Final price: $0.25

Vlasic Dill Spears – 2/$4

Use: (3) $0.75/1 Vlasic Pickles (4/1 SS)

And: $1/3 Vlasic Spears, Stackers and Sweets Meijer Mealbox (Printable )

Final price: $0.67 each wyb 3

Swanson Broth, 32 ounces - $1.98

Use: $0.40/2 Swanson Broth or Stock Cartons (4/1 SS)

And: $1/2 Swanson Chicken and Beef Broth, 32 ounces Meijer Mealbox (Printable )

Final price: $1.08 each wyb 2

Jet-Puffed Marshmallows or Marshmallow Crème - $1.69

Use: $0.40/2 Kraft Jet-Puffed Mallow Bits or Marshmallows (3/25 SS)

And: $0.50/2 Jet-Puffed Marshmallows or Marshmallow Crème (Printable )

Final price: $1.04 each wyb 2

Reddi Wip Whipped Topping – 2/$4

Use: $1/1 Reddi Wip Whipped Topping Meijer Mealbox (Printable )

Final price: $1

Dole Canned Pineapple –$0.99

Use: $0.50/2 Dole Pineapple (1/29 RP)

Or: $1/3 Dole Pineapple (Printable) www.couponnetwork.com

Final price: $0.49 each wyb 2

Bertolli Pasta Sauce – 2/$4

Use: $0.60/1 Bertolli Pasta Sauce (3/4 SS) – expires 4/1

Final price: $1

Betty Crocker Pouch Cookie Mix – 2/$4

Use: $0.40/1 Betty Crocker Cookie Mix Pouch (3/25 SS)

Final price: $1.20

Bisquick Baking Mix – 2/$4

Use: $0.50/1 Bisquick Original, Heart Smart Baking Mix or Shake 'n Pour (3/25 SS)

Final price: $1

Cool Whip Whipped Topping - $0.99

Use: $0.50/2 Cool Whip Whipped Topping (3/25 SS)

Final price: $0.50 each wyb 2

Nabisco Wheat Thins - $1.99

Use: $1/2 Wheat Thins Original (Printable )

Or: $1/1 Wheat Thins Bold Flavor (Printable )

Final price: As low as $0.99

Colgate Kids’ Manual Toothbrush or Kids’ Toothpaste - $1.88

Use: $0.75/1 Colgate toothpaste (3/25 SS)

Or: $0.40/1 Colgate Manual toothbrush (3/25 SS)

Final price: As low as $0.88

Jell-O Gelatin Mix or Sugar Free Gelatin - $0.59

Use: $0.50/2 Jell-O Gelatin or Pudding (3/25 SS)

Final price: $0.09 each wyb 2

Jell-O Cook 'N Serve or Instant Pudding Mix - $0.79

Use: $0.50/2 Jell-O Gelatin or Pudding (3/25 SS)

Final price: $0.29 each wyb 2

Other great deals

• Sweet Potatoes - $0.66 per pound

• Meijer Fresh Family Pack Grade A Chicken Drumsticks and Thighs - $0.99 per pound

• Hershey’s or Nestle Single Bars – 3/$2

• Meijer Brand Heat & Serve Sausage Links or Patties - $0.99

• Meijer Brand Whipping Cream - $0.99

• Imperial Spread Quarters - $0.69

• Suave Naturals Shampoo or Conditioner - $0.79

• Del Monte Canned Vegetables - $0.79

• Russell Stover or Palmer Easter Bunny - $0.99

• Plastic Eggs, 12 count - $1

• Disney-Pixar Cars 2 Character Diecast Vehicles - $1

Jessica Garringer is an avid couponer and bargain hunter from the Beavercreek area. Contact her at SaverSavvySavings@gmail.com or visit www.SaverSavvy.com or www.Facebook.com/SaverSavvy.

About the Author