Maddy Westbeld of Fairmont with ball. MARC PENDLETON / STAFF

All-Southwest District girls basketball teams: Area players, coaches earn top honors

The 2019-20 Ohio Prep Sportswriters Association All-Southwest District girls high school basketball teams, as selected by a media panel from the district: 

DIVISION I 

FIRST TEAM: 

Jillian Hayes, Loveland, 6’2” Sr. 18.4 ppg, Cotie McMahon, Centerville, 5’10” So. 18.5 ppg,, Chance Gray, Lakota West, 5’10”, So. 20.6 ppg, Mickayla Perdue, Springfield, 5’10” Sr., 21.4 ppg, Madeline Westbeld, Fairmont, 6’2” Sr. 18.0 ppg, Jordan Hobbs, Springboro, 6’1” Sr., 13.0 ppg, K.K. Bransford, Mount Notre Dame, 5’9” So. 19.5 ppg.

PLAYER OF THE YEAR: Madeline Westbeld, Fairmont

COACH OF THE YEAR: Allison Jaynes, Miamisburg, Jamal Foster, Sidney

SECOND TEAM:

Aubryanna Hall, Wayne 6’0” Jr., Makira Cook, Mount Notre Dame 5’6” Sr., Neveah Dean, Lakota West 6’2” Sr, Aliah McWhorter, Sycamore 6’1” Sr, Alexa Fleming, Mercy-McAuley, 5’5” Sr., Tylah Yeomans, Piqua 5’10, sr, Sean Kelly Darks, Walnut Hills, 5’10” Sr.

THIRD TEAM: 

Peyton Nation, Springboro, 5’10” Jr. Amy Velasco, Centerville 5’6” Jr., Madison Bartley, Fairmont 6’4” Sr, Nyla Hampton, Wayne 5’7” Sr., Macie Taylor, Troy 5’7” So., Allie Stockton, Sidney 5’9” Fr, Dy’Jhanik Armfield, Oak Hills 5’7” Sr.

HONORABLE MENTION: 

Anna Long, Miamisburg; Abby Carter, Miamisburg; Kendall Hale, West Clermont; Marissa Jenike, West Clermont; Kate Gerry, Loveland; Jenna Batsch, Loveland; Tess Broermann, Loveland; Tia Bass, Troy; Callie Hunt, Edgewood; Zoe Stephen, Edgewood; Jasmine Jamiel, Wilmington, Sophie Huffman, Wilmington; Madison French, Lakota East; Kailyn Dudukovich, Lakota West; Leah Riley, Sycamore; Sa’mill Calhoun, Middletown; Keiara Gregory, Middletown; Kendall Folley, Lebanon; Sami Bardonaro, Butler; Jordan Rogers, Franklin; Terah Harness, Tecumseh; Ashyia Sales, West Carrollton; Darian Bergin, Walnut Hills; Laila Phelia, Mount Notre Dame; Natalie Oktavec, Fairborn; Lauren Klare, Ursuline Academy; Alex Smith, Mercy-McAuley; Shamia Strayhorn, St. Ursula, Ashley Tudor, Mercy-McAuley; Anna Landing, Beavercreek; Makira Webster, Fairmont, Katie McCrary, Northmont; Gabby Russell, Tecumseh; Bailey Zerby, Bellbrook; Dreann Price, Bellbrook; Jaida Wolfork, Wayne; Kylee Fears, Talawanda; Allyson Grake, Little Miami; Brooklyn Miltenberger, Monroe; Kylie Slone, Monroe; Baylee Jones, Mt. Orab Western Brown.

DIVISION II

FIRST TEAM: 

Haleigh Behnken, Greenville 5’7” Sr 19.5 ppg, Aubrey Stupp, Valley View 6’0” Sr 16.2 ppg, Maddie Antenucci, Indian Hill 5’10” Sr. 18.0 ppg, Kendall Clodfelter, Tippecanoe 5’6” Sr 10.9 ppg, Kylee Sheppard, Roger Bacon, 5’10” Jr. 11.8 ppg, Julia Keller, Carroll, 6’0” Sr. 13.1 ppg, Quantaijah Huffman, Trotwood Madison 5’8” Jr. 18.7 ppg

PLAYER OF THE YEAR: Aubrey Stupp, Valley View; Haleigh Behnken, Greenville 

COACH OF THE YEAR: Steve Dickson, Valley View; Alex Ritterhausen Taylor

SECOND TEAM:

Bailey Shepherd, Eaton 6’0” Sr, Clarissa Craig, Roger Bacon, 6’3” Jr., Abigail Dickson, Valley View, 5’2” So., Sarah Ochs, Carroll, 5’5” So., Raeven Raye-Redmond, Trotwood Madison, 5’7” Fr., Ella Riggs, Indian Hill, 5’7” So., Nia Kemper, Wyoming 5’4” So.

THIRD TEAM: 

Kelly Brenner, Roger Bacon, 5’10” Sr., Eve Monaghan, Chaminade Julienne, 5’11” Sr., Ashleigh Mader, Tippecanoe, 5’8” Jr., Meredith Bornholdt, Wyoming, 6’0” Jr., Tamira Scott, Hughes, 5’3” Jr., Ashley Bucher, Taylor, 5’7”, Sr., Emily Adams, Fenwick 6’0”, Jr.

HONORABLE MENTION: 

Rachel Wildermuth, Tippecanoe; Katie Hemmelgarn, Tippecanoe; Katie Salyer, Tippecanoe; Natalie Strom, Wyoming; Jordyn Varise, Chaminade Julienne; Courtney Redd, Chaminade Julienne; Staci Greene, Chaminade Julienne; Annie Isphording, Indian Hill; Claire Henson, Valley View; Lauren Legate, Valley View; Megan Leraas, Carroll; Katelyn Nash, Graham; Samaria Brown, Dunbar; Kylie Neff, Oakwood; Savannah Pavoni, Benjamin Logan; Allison Mowen, Eaton; Noel Weathers, Mount Healthy, Morgan Gilbert, Greenville; Hannah Doss, Clarksville Clinton-Massie; Andi Meeks, Springfield Shawnee.

DIVISION III

FIRST TEAM: 

Sylvie Sonneman, Greeneview, 5’10”, Sr., 18.3 ppg, Ella Doseck, Anna, 5’6”, Jr., 11.5 ppg, Kenzi Saunders, Madison, 5’5”, Sr., 19 ppg, Lindsey Winner, Versailles, 6’2”, Sr. 11.8 ppg, Kaylee Dingee, Carlisle, 5’11”, Jr. 10.7 ppg, Rachel Martin Summit Country Day, 5’6”, Sr., 14.3 ppg, Kara King, Purcell Marian, 5’8”, So., 14.6 ppg

PLAYER OF THE YEAR:Sylvie Sonneman, Greeneview; Kenzi Saunders, Madison

COACH OF THE YEAR: Tony Phillips, Carlisle; Michael Dean, Arcanum

SECOND TEAM:

Hailey Unger, Arcanum, 5’8”, So., Libby Evanshine, East Clinton, 5’10”, So., Gabby Martin, Summit Country Day, 5’11”, Fr., Kenna Gray, Bethel, 5’6”, Jr., Selena Weaver, West Liberty-Salem, 6’0”, Jr., Reagan Ware, Greenon, 5’6” Sr., Kenzie Schneeman, Deer Park, 5’10”, Jr.

THIRD TEAM: 

Carly Scott, Madeira, 6’0””, Jr., Madelyn Fearon, Arcanum, 5’6”, So., Paige Fischer, Williamsburg, 5’10”, Jr., Brooke Stonebraker, Versailles, 6’3”, Sr., Torie Utter, Georgetown, 5’5”, So., Leah Butterbaugh, Waynesville, 5’8”, Jr., Lauren Barhorst, Anna, 6’2”, Sr.

HONORABLE MENTION: 

Camryn Miller, Miami East; Rori Hunley, Miami East; Olivia Rittinger, Bethel; Moran Grudich, Milton-Union; Kayla O’Daniel, Arcanum; Ella Campbell, Madison; Kirstyn Thomas, Williamsburg; Kiana Dauwe, Williamsburg; Taylor Bee, Bethel-Tate; Bella Answini, CHCA; Bryanna Woodard, Summit Country Day; Caitlyn Stewart, Carlisle; Kaylee Lawson, Carlisle; Caitlin McEldowney, Versailles; Danielle Kunk, Versailles; Emily Hollar, West Liberty-Salem; Campbell Jewell, Preble Shawnee; Amy Stewart, Northeastern; Rachel Strickle, Greeneview; Camryn Collinsworth, Dayton Christian; Katie Campbell, Miami Valley School; Makena Laird, National Trail; Lana Roy, Blanchester. 

DIVISION IV

FIRST TEAM: 

Corina Conley, Franklin Monroe, 6’0”, Sr., 21 ppg, Dana Rose, Fort Loramie, 6’0”, Jr. 11.2 ppg, Emma Hess, Legacy Christian Academy, 6’0”, Jr., 21.8 ppg, Kasey Schipfer, Mechanicsburg, 5’8”, Sr., 17.1 ppg, Kamryn Jordan, Cincinnati Country Day, 5’5”, Jr., 17.5 ppg, Maddie Downing, Tri-Village, 6’1”, Sr., 16.4, Rylee Sagester, Tri-Village, 5’6”, Fr., 17.4 ppg

PLAYER OF THE YEAR: Corina Conley, Franklin Monroe

COACH OF THE YEAR: Christine Dodane, Mechanicsburg

SECOND TEAM:

Marissa Meiring, Fort Loramie, 5’10”, Sr., Sabrina Delbello, Cincinnati Country Day, 5’7”, Jr., Kathleen Ahner, Legacy Christian Academy, 5’8”, Jr., Austy Miller, Bradford, 5’5” So., Anna Swisshelm, Felicity-Franklin, 5’7”, Fr., Angie Smith, Yellow Springs, 5’7”, So., Ava Sholtis, Fort Loramie, 5’8”, So.

THIRD TEAM: 

Abbigail Peterson, Springfield Catholic Central, 5’7”, Jr., Bella Cable, Franklin Monroe, 5’4”, Sr., Grace Forest, Mechanicsburg, 5’7”, Jr., Lauryn Sanford, Riverside, 5’10”, Jr., Morgan Hunt, Tri-Village, 5’10”, Fr., Sarah Earhart, Troy Chrisian, 6’1”, Sr., Luisa Christian, Cedarville, 5’9”, Jr.

HONORABLE MENTION: 

Sarah Johnson, Troy Christian; Morgan Taylor, Troy Christian; Lauren McFarland, Lehman Catholic; Rylie McIver, Lehman; Morgan Kimmel, Covington; Kenzi Hoelscher, Fort Loramie; Mallory Mullen, Springfield Catholic Central; Carmen Heuker, Botkins; Ashley Scott, Russia; Lonna Heath, Fairlawn; McCallaHuelskamp, Fairlawn; Megan Maier, Houston; Amber Stangel, Houston; Emily Abeshire, Miami Valley Christian Academy; Melody Arnett, Miami Valley Christian Academy; Maddy Combs, Legacy Christian.

Thank you for reading the Dayton Daily News and for supporting local journalism. Subscribers: log in for access to your daily ePaper and premium newsletters.

Thank you for supporting in-depth local journalism with your subscription to the Dayton Daily News. Get more news when you want it with email newsletters just for subscribers. Sign up here.

X