Alter lands 3 on D-IV first team All-Ohio football

Joining the Knights on the D-IV first team were Dunbar running back Tavion Thomas and Clinton-Massie defensive lineman Trey Uetrecht.

The Associated Press 2016 Division IV All-Ohio football team:

DIVISION IV

First team

Offense

Ends/wide receivers—Jake Edmonds, Cin. Wyoming, 6-feet, 185 pounds, senior; Charles Reeves, Steubenville, 6-5, 265, sr.; Jacob Peters, Carroll Bloom-Carroll, 6-3, 190, sr.; Dakota McPeak, Bellevue, 6-2, 170, jr.

Lineman—Jeff Nogaj, Johnstown-Monroe. 6-5, 315, sr.; Thomas Casmir, Col. Hartley, 6-0, 230, sr.; Nick Busher, Alter, 6-3, 300, sr.; Devin Williams, Shelby, 6-2, 295, sr.; Trevor Stefanski, Firelands, 6-3, 315. sr.; AJ Iarussi, Struthers, 6-2, 288, jr.; Drone Moore, Steubenville, 6-1, 230, sr.

Quarterbacks—Alec Foos, Bellevue, 6-1, 190, sr.; Clayton Howell, Waverly, 6-1, 190, jr.; Aaron Latiolais, Heath, 5-10, 172, sr.; Andrew Marty, Cin. Wyoming, 6-5, 215, sr.

Backs—Marquette Dixon, Col. Hartley, 5-10, 205, sr.; Logan Thut, Mantua Crestwood, 6-3, 205, sr.; Jeremiah Knight, Jefferson Area, 5-10, 200, sr.; Tavion Thomas, Dunbar, 6-3, 225, jr.; Justin Franklin, Johnstown-Monroe, 6-0, 195, sr.

Kicker—Gabe Brkic, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 6-2, 165, jr.

Defense

Linemen— Brandon Siegfried, Johnstown-Monroe, 6-5, 195, sr.; Trey Uetrecht, Clinton-Massie, 6-2, 220, jr.; Derek Rose, Shelby, 6-2, 200, sr.; Nick Mason, Perry, 6-3, 240, jr.

Linebackers—Cody Kirkbride, Col. Hartley, 6-3, 230; Logan Balbaugh, Ottawa-Glandorf, 6-0, 170, sr.; Drew Harris, Waverly, 5-11, 180, sr.; David Rueth, Alter, 6-1, 205, sr.; Ryan LaBanc, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 6-1, 230, sr.; Ray Anderson, Youngstown Mooney, 6-1, 213, sr.

Back—Shyoun Petteway, Steubenville, 6-0, 180, sr.; AJ Musolino, Struthers, 6-3, 205, sr.; Andy Foley, Perry, 6-2, 195, sr.; Kyle Roshong, Alter, 6-2, 200, sr.

Punter—Mark Smith, Steubenville, 5-8, 175, sr.

Offensive player of the year: Logan Thut, Mantua Crestwood

Defensive player of the year: Andy Foley, Perry

Coach of the year: Mark Collier, Heath

Second team

Offense

Ends/wide receivers—Trey Pugh, Plain City Jonathan Alder, 6-5, 235, sr.; Joseph Scates, Dunbar, 6-3, 180, jr.

Lineman—Kyle Yoho, Heath, 6-2, 225, sr.; Jacob Jones, London, 6-3, 283, sr.; Garrett Dostall, Cambridge, 6-2, 250, jr.; Jeff Marx, Youngstown Ursuline, 6-0, 290, sr.; Wesley Best, Hubbard, 6-1, 275, sr.; Ian Sharp, Beloit West Branch, 6-5, 275; Joe Veeneman, Cin. Mariemont, 6-4, 270, sr.; Adam Valenti, Valley View, 6-1, 230, jr. Alex Hoehn, Ottawa-Glandorf, 6-4, 265, sr.

Quarterbacks—Clay Edler, Chillicothe Unioto, 5-10, 165, sr.; Jay Kaufman, Ottawa-Glandorf, 6-4, 210, jr.; Brennan Armstrong, Shelby, 6-2, 205, jr.; Konnor Roberts, Byesville Meadowbrook, 6-0, 175, sr.; Justin Harvey, Carroll Bloom-Carroll, 6-2, 185, sr. Austin Mayfield, East Liverpool, 6-1, 205, sr.

Backs—Emerson Lowe, Port Clinton, 5-9, 200, sr.; Devon Brooks, Shelby, 5-8, 173, jr. Collin Genslinger, Valley View, 5-9, 185, jr.; Nick Denney, Firelands, 6-0, 175, jr.; Xavier Grant, Uhrichsville Claymont, 5-8, 164, sr.; William Lowe, Cambridge, 5-10, 170, sr.; Jared Limings, Marengo Highland, 5-10, 200, sr.

Kicker—Alex Leeper, Cambridge, 5-9, 160, sr.

Defense

Linemen—Stone Day, Valley View, 6-0, 225, jr.; Hunter Alley, Johnstown-Monroe, 6-5, 205, sr.; Kolt Moore, Duncan Falls Philo, 6-3, 195, sr.; Jaylen Hewlett, Youngstown Mooney, 6-1, 225, sr.; Manni Malone, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 5-10, 210, jr.; Alex Andrews, Napoleon, 5-10, 185, sr.

Linebackers—Daulton Brown, Heath, 6-0, 215, sr.; Nash Fry, Caledonia River Valley, 5-10, 180, sr.; RJ Martin, Amanda-Clearcreek, 5-10, 175, sr.; Garth Charlton, Cambridge, 6-1, 215, sr.; Brady Kolb, St. Clairsville, 5-11, 225, so.; Spencer Robinson, Peninsula Woodridge, 5-8, 190,,jr.; David Hernandez, Hubbard, 6-1, 220, sr.; D’Meko Pryor, Cin. Taft, 6-0, 215, sr.; Brandon Henderson, Indian Lake, 5-10, 180, sr.

Backs—Alex Wachendorf, Reading, 5-9, 180, sr.; Trent Basinger, Ottawa-Glandorf, 6-1, 165, sr.

Punter—Cody Workman, Johnstown-Monroe, 5-11, 165, sr.

Third team

Offense

Ends/wide receivers—Jake Humeniuk, Salem, 6-3, 212, sr.; Trent Valentine, Cambridge, 5-8, 140, so.

Lineman—Mack Smith, Amanda-Clearcreek, 6-1, 265, sr.; Terry Adkins, Lisbon Beaver, 6-2, 245, sr.; Aaron Cox, Mantua Crestwood, 6-4, 220, sr.

Quarterbacks— Mason Lydic, Peninsula Woodridge, 6-1, 190, jr.

Backs—King Alfred Sanders, Peninsula Woodridge, RB, 5-11, 195, sr.

Kicker—Noah Donatelli, Canal Fulton Northwest, 5-7, 165, sr.

Defense

Linemen—Eli Beers, Canal Fulton Northwest, 6-1, 220, jr.

Linebackers—Robert Singletary, Peninsula Woodridge, 5-9, 195, jr.

Backs—Bryan Blacka, Plain City Jonathan Alder, 5-11, 165, jr.; Pat Pelini, Youngstown Mooney, 6-1, 160, sr., Josh Fillkill, Fairview Park Fairview, 5-11, 176, sr.

Area Special Mention

Cody Messer, Clinton-Massie; Logan Alward, Max Evans, Ryan Friend, Madison; Brian Gerbus, Badin.

Thank you for reading the Dayton Daily News and for supporting local journalism. Subscribers: log in for access to your daily ePaper and premium newsletters.

Thank you for supporting in-depth local journalism with your subscription to the Dayton Daily News. Get more news when you want it with email newsletters just for subscribers. Sign up here.

X