Senior linebacker Trey Baker (with ball) of Fairmont is the Division I defensive player of the year. MARC PENDLETON / STAFF
Photo: MARC PENDLETON / STAFF
Photo: MARC PENDLETON / STAFF

Cox Media Group Ohio All-Area high school football teams

DIVISION I

Offensive player of the year: Larry Stephens, Springfield

Defensive player of the year: Trey Baker, Fairmont

Coach of the year: Maurice Douglass, Springfield

First Team Offense

Quarterbacks

Cam Fancher, Wayne, 6-2, 175, jr.

Chase Harrison, Centerville, 6-2, 200, so.

Keaton Kesling, Northmont, 6-0, 175, sr.

Ethan Marsh, Lebanon, 5-9, 170, sr.

Running backs

Keith Farr, Lebanon, 6-1, 175, jr.

Jeff Tolliver, Springfield, 5-11, 197, sr.

Receivers

Markus Allen, Northmont, 6-2, 215, sr.

Titan Case, Springboro, 6-0, 185, jr.

Will Jackson-Linkhart, Centerville, 6-5, 190, jr.

»» RELATED: Trotwood-Madison returns to playoff form

Jazz Keys, Northmont, 5-9, 165, sr.

Larry Stephens, Springfield, 6-1, 195, sr.

Linemen

Seth Frantz, Northmont, 6-3, 293, sr.

Ryan Iiams, Springboro, 6-3, 280, jr.

Jacob Padilla, Wayne, 6-1, 285, sr.

Kicker: Brandon Goodwin, Northmont, 5-11, 165, sr.

First Team Defense

Linemen

Garrett Baker, Fairmont, 6-3, 215, sr.

Jokell Brown, Springfield, 6-0, 280, so.

Te’Vion Gilbreath, Springfield, 5-11, 208, sr.

Spencer Harger, Miamisburg, 6-0, 272, jr.

Linebackers

Trey Baker, Fairmont, 6-0, 215, sr.

Jon Bruder, Centerville, 5-10, 195, jr.

Mason DeGennaro, Lebanon, 6-1, 215, jr.

»» GIRLS HOOP: Fairmont defeats nationally ranked team

Jake Kowalski, Springboro, 5-10, 195, sr.

Jalan Minney, Springfield, 6-2, 206, sr.

Xzerius Stinnett, Springfield, 5-8, 190, sr.

Secondary

Delian Bradley, Springfield, 5-11, 180, so.

Jaden Hurd, Wayne, 5-10, 200, jr.

Tim Keseday, Springboro, 5-11, 185, sr.

Rod Moore, Clayton Northmont, 6-1, 185, jr.

Punter: Matthew Dapore, Springboro, 5-11, 170, jr.

Honorable Mention

Bryce McMahon, Centerville; Tavion Smoot, Springfield; Jerrod Couch, Austin Mullins, Wayne; Josh Collins, Willion Yates, Springboro; Nick Brown, Reagen King, Seth Owens, Beavercreek.

Franklin senior QB Braden Woods (with ball) is the combined Divisions II-III offensive player of the year. MARC PENDLETON / STAFF

DIVISIONS II-III

Offensive player of the year: Braden Woods, Franklin

Defensive player of the year: Sammy Anderson, Trotwood-Madison

Coach of the year: Jeff Graham, Trotwood-Madison

First Team Offense

Quarterbacks

Ryan Minor, Chaminade Julienne, 6-1, 177, sr.

Braden Woods, Franklin, 6-2, 190, sr.

Running backs

Hezekiah Hudson-Davis, Trotwood-Madison, 5-8, 165, fr.

Brandon McDonald, Alter, 6-2, 223, jr.

Receivers

Austin Bauer-Jones, West Carrollton, 6-3, 180, sr.

Carl Blanton Jr., Trotwood-Madison, 6-3, 175, sr.

Donovan LaJeunesse, Carroll, 6-0, 160, sr.

Linemen

Nick Back, Franklin, 6-6, 335, sr.

Caden Barr, Bellbrook, 6-4, 260, sr.

»» RELATED: Cin. Wyoming QB derails Valley View

Gavin Gerhardt, Xenia, 6-5, 315, sr.

Jacob Moorman, Troy, 6-2, 320, jr.

Kicker: Ben Sauls, Tippecanoe, 5-11, 159, sr.

First Team Defense

Linemen

Austan Good, Troy, 6-0, 210, sr.

Marquel Henry, Chaminade Julienne, 6-0, 220, sr.

Taylor Jordan, Bellbrook, 6-2, 195, jr.

Linebackers

Ben Borszcz, Bellbrook, 6-1, 207, sr.

Ryan Cagle, Sidney, 6-0, 190, sr.

»» PHOTOS: Valley View vs. Cin. Wyoming, D-IV regional final

Mason Henry, Alter, 6-3, 220, sr.

Hunter Warner, Fairborn, 6-0, 195, jr.

Secondary

Sammy Anderson, Trotwood-Madison, 6-2, 170, sr.

Jake Berning, Fenwick, 5-11, 175, sr.

CJ Hicks Jr., Alter, 6-2, 202, so.

Weston Smith, Troy, 5-10, 175, sr.

Punter: Tucker Raskay, Troy, 6-2, 177, sr.

Second Team Offense

Quarterbacks

Tyler Beyke, Greenville, 6-0, 160, sr.

Brayden Siler, Troy, 6-1, 205, sr.

Running backs

Kevin Johnson, Xenia, 5-11, 170, jr.

Kevin Walters, Troy, 6-0, 200, sr.

Receivers

Kenyon Owens, Chaminade Julienne, 5-11, 183, so.

Jordan Rucker, Fenwick, 5-9, 185, sr.

Ryan Russell, Franklin, 6-1, 170, sr.

Linemen

Matthew Hatton, Belmont, 5-11, 230, sr.

Riley Hill, Piqua, 6-3, 312, sr.

Braden Swank, Tippecanoe, 6-2, 276, jr.

De’Verell Williams, Chaminade Julienne, 6-2, 248, sr.

Kicker: Bryan Thacker, Franklin, 6-2, 170, sr.

Second Team Defense

Linemen

Chris Custis, Wilmington, 6-4, 195, sr.

Colby Harris, Troy, 6-1, 260, sr.

Jerrell Lewis, Piqua, 6-2, 257, jr.

Linebackers

Noah Burneka, Chaminade Julienne, 6-1, 223, sr.

Tyler Carlson, Tippecanoe, 5-11, 186, jr.

»» RELATED: Trotwood overcomes Badin in second half

Devin Hall, Xenia, 6-3, 175, sr.

Dan Johnson, Stebbins, 6-0, 190, jr.

Secondary

Gavin Casella, Butler, 6-3, 185, sr.

Aiden Kinser, Franklin, 5-10, 155, sr.

Darren Taborn, Sidney, 6-0, 165, sr.

Jason Ward, Chaminade Julienne, 5-10, 182, jr.

Punter: Jack Ruffolo, Alter, 6-1, 173, jr.

Honorable Mention

Cade Beam, Tippecanoe; John Butsch, Tytan Grote, Greenville; Cam Coomer, Jeff Valentine, Wilmington; Quincy Johnson, Chaminade Julienne; Ethan Flanery, Gage Johnson, Izac Proctor, Franklin; William Gentry, Tavon Hardwick, Belmont; Colt Bradshaw, Carter Earls, Eric Hendrix, Logan Miller, Fenwick; Ke’shawn Huguely, Trotwood-Madison;

»»PHOTOS: Badin vs. Trotwood-Madison, regional final football

Jaquan Lusbourgh, Jamar Payton, Mykion Singleton, Marcellis Thompson, Brandon Wright, Dunbar; EJ Davis, Sidney; Riley Hubbard, Troy; Chris Jones, Cade Kadel, Andrew Pollender, Eric Wilson, Xenia; Kelby Cox, Bradyn Pennington, Stebbins; Kamaury Cleveland, Tyron Darby, Cole McCandless, West Carrollton; Lance Reaves Hicks, Piqua.

Senior QB Robie Glass of Springfield Shawnee is the combined Divisions IV-V offensive player of the year. David Jablonski/Staff

DIVISIONS IV-V

Offensive player of the year: Robie Glass, Springfield Shawnee

Defensive player of the year: Kyle Wolfe, West Liberty-Salem

Coach of the year: Bob Skidmore, Valley View

First Team Offense

Quarterbacks

Cade Cradlebaugh, Valley View, 6-2, 215, sr.

Cade Rice, Greenon, 6-3, 195, jr.

Running backs

Matt Guyer, Springfield Shawnee, 6-0, 225, sr.

Brendan Lamb, Clinton-Massie, 5-11, 195, sr.

AJ Lovin, Milton-Union, 5-8, 165, sr.

Receivers

Troy Coulter, Valley View, 6-4, 200, jr.

Kameron Cox, Greenon, 5-10, 180, jr.

Linemen

Justin Bromagen, Valley View, 6-5, 285, sr.

Mason Lukens, Waynesville, 6-2, 245, sr.

»»RELATED: Southwest District football top honors

Eli McGill, West Liberty-Salem, 6-4, 230, sr.

Davis Wulf, Clinton-Massie, 6-3, 265, sr.

Kicker: Nathan Hawks, Greenon, 6-0, 170, jr.

First Team Defense

Linemen

Braxton Green, Clinton-Massie, 5-11, 215, sr.

Noah Harrison, Valley View, 6-0, 200, sr.

Nathan Reichert, Indian Lake, 6-4, 245, sr.

Kyle Wolfe, West Liberty-Salem, 6-2, 265, sr.

Linebackers

Devin Current, Northwestern, 5-11, 175, sr.

Jerron Lander, Northridge, 5-9, 175, sr.

Lane Mefford, Indian Lake, 5-11, 190, jr

Rudy Scanlon, Springfield Shawnee, 6-0, 185, jr.

Secondary

Peyton Brown, Milton-Union, 5-9, 160, sr.

Tate Olberding, Clinton-Massie, 6-3, 180, sr.

Darryl Story Jr., Northridge, 5-11, 165, sr.

Punter: Ty Walters, Waynesville, 6-3, 190, so.

Second Team Offense

Quarterbacks

Nathan Brumbaugh, Milton-Union, 6-1, 175, sr.

Dylan Lemen, Kenton Ridge, 5-11, 160, sr.

Running backs

Ben Hobbs, Preble Shawnee, 6-1, 195, sr.

Shawn Shehee, Northridge, 6-1, 185, sr.

Ben VanNoord, 6-2, 200, jr.

Receivers

Calvin Dibert, Kenton Ridge, 6-4, 190, sr.

Daniel Dominique, Brookville, 6-3, 180, jr.

Linemen

Ryan Brush, Waynesville, 6-3, 240, sr.

Sadler Henson, Brookville, 6-2, 206, sr.

»» RELATED: All-Southwest District football teams

Josh Lange, Springfield Shawnee, 6-4, 285, sr.

Taran Tyo, Versailles, 6-3, 255, so.

Kicker: Ryan Turner, Graham, 6-0, 155, jr.

Second Team Defense

Linemen

Mikhail Brooks, Ponitz, 6-3, 265, sr.

Jonah Hay, Springfield Shawnee, 6-3, 270, sr.

Korbin Spencer, Northwestern, 6-5, 250, sr.

Tyler Stevenson, Preble Shawnee, 6-2, 275, sr.

Linebackers

Austin Francis, Miami East, 5-8, 152, so.

Jarod Lee, Eaton, 5-11, 177, sr.

Isaiah McGill, West Liberty-Salem, 5-11, 170, jr.

Luke Osborn, Waynesville, 6-1, 215, jr.

Secondary

Seth Bloom, Waynesville, 6-2, 190, jr.

Dylan Branham, Valley View, 5-9, 185, sr.

Austin Tutt, Preble Shawnee, 6-0, 180, sr.

Punter: Timmy Duvic, Oakwood, 5-11, 175, sr.

Honorable Mention

Jake Amburgy, Ryan Brush, Anthony Curry, Parker Struewing, Waynesville; Brady King, Graham; Nathan Dewey, Matt Hart, Northwestern; Dayjaun Anderson, Shavonte’ McGriff, Ponitz; Lucas Lynch, Valley View; Zac Schmidt, Eaton; Dustin Harner, Northridge; Cayden Clutter, Trevor McGuinness, Brody Muterspaw, Garrett Trampler, Clinton-Massie; Jake Green, Eyan Haemmerle, Preble Shawnee; Clay Jacobs, Austin Parker, Indian Lake;

»» RELATED: Final football power rankings

Nick LeValley, Brad Wittenmyer, Miami East; Nick Burden, Isaac Lee, Holden Nease, Trevor Woodruff, West Liberty-Salem; Dylan Bardnell, Luke Downing, Clay Hough, Bass Morre, Greenon; Hunter Gross, Aaron Lawrence, Jayden Skeebey, Miami East; Jaden Hall, Springfield Shawnee; Eli McEldowney, Nathan Wagner, Versailles.

Arcanum head football coach Jason Schondelmyer is the combined Divisions VI-VII coach of the year. MARC PENDLETON / STAFF

DIVISIONS VI-VII

Offensive player of the year: Riley Huelskamp, Anna

Defensive player of the year: Matt Everman, Marion Local

Coach of the year: Jason Schondelmyer, Arcanum

First Team Offense

Quarterbacks

Bart Bixler, Anna, 5-11, 170, sr.

Collin Moore, Fort Loramie, 6-0, 210, jr.

Running backs

Riley Huelskamp, Anna, 5-10, 185, sr.

Chayse Propst, Mechanicsburg, 5-11, 185, jr.

Alex Schmitmeyer, Minster, 6-0, 180, sr.

Receivers

Nick Brandewie, Fort Loramie, 6-2, 210, sr.

Andrew Cates, Covington, 6-1, 183, sr.

Trent Roetgerman, Minster, 6-2, 190, sr.

Linemen

Luke Dye, Anna, 6-0, 250, sr.

Josh Pangilinan, Fort Loramie, 5-8, 240, sr.

»» RELATED: MAC teams state poll champs

Dylan Sharp, Minster, 6-3, 270, sr.

Kicker: Blake Dippold, Coldwater, 5-11, 218, sr.

First Team Defense

Linemen

Matt Everman, Marion Local, 6-1, 205, sr.

Wil Luthman, Anna, 6-2, 255, sr.

Kix Thiel, Mechanicsburg, 6-1, 200, sr.

Nick Wolfe, Greeneview, 6-0, 280, sr.

Linebackers

Max Hoying, Fort Loramie, 5-11, 200, jr.

Jake Hurst, Mechanicsburg, 5-9, 165, so.

Grant Meier, Marion Local, 5-11, 185, jr.

Brayden Wiggins, Covington, 5-9, 173, sr.

Secondary

Mitchell Hays, New Bremen, 5-11, 167, jr.

Logan Hurst, Mechanicsburg, 6-2, 180, sr.

Mark Seger, Fort Loramie, 6-3, 205, sr.

Punter: Michael Hanson, Greeneview, 6-0, 215, sr.

Second Team Offense

Quarterbacks

Seth Griswold, Dayton Christian, 6-0, 170, sr.

Cade Schmelzer, Covington, 6-3, 200, sr.

Running backs

Peyton Lane, National Trail, 5-10, 160, sr.

Cory Ross, Arcanum, 5-9, 185, sr.

Alex Scholl, Mississinawa Valley, 5-10, 180, sr.

Receivers

Noah Miller, Coldwater, 6-5, 222, sr.

Brendan O’Leary, Lehman Catholic, 6-1, 170, sr.

Reid Wheeler, Dayton Christian, 6-1, 185, sr.

Linemen

Caden Coleman, Mechanicsburg, 5-9, 240, jr.

Jayden Heltsley, Arcanum, 6-4, 280, sr.

Blake Holthaus, Fort Loramie, 6-1, 230, sr.

Kicker: Ethan Potts, Lehman Catholic, 5-11, 165, sr.

Second Team Defense

Linemen

Jesse Fisher, Covington, 6-0, 213, sr.

Mack Fortman, Fort Loramie, 6-2, 265, jr.

Tiray “Tank” Jamison, Dayton Christian, 5-5, 250, sr.

Malachi Minnich, Anna, 6-2, 220, sr.

Linebackers

Austen Cutarelli, Arcanum, 5-11, 195, sr.

Trey Godfrey, Mississinawa Valley, 5-11, 235, jr.

Noah Guillozet, Fort Loramie, 5-10, 185, sr.

Clay Payton, Greeneview, 5-10, 185, sr.

Secondary

Isaac Lininger, Anna, 6-0, 165, sr.

Kleyton Maschino, Covington, 6-2, 155, sr.

Brock Shellhaas, Ansonia, 5-11, 170, sr.

Punter: Brandon Fleck, Marion Local, 6-0, 195, sr.

Honorable Mention

Ian Baker, Bryce Schondelmyer, Zade Shank, Arcanum; Micah Trimbach, Nathan Waltz, Troy Christian; Keith Bebout, Jake Hurst, Mechanicsburg; Matt Batson, Malachi Hunter, Noah Luiken, Caleb Stark, Dayton Christian; Trentin Alexander, Duncan Cooper, Teague Deaton, Covington; Ian Henry, Greeneview; Coleton Everman, National Trail; Tucker Eriksen, Hayden McKee, Austin Sanders, Southeastern;

»» SOCIAL MEDIA: You should like Marc Pendleton on Facebook and Twitter

Cody Eyer, Dylan Finkbine, Layne Sarver, Josh Scantland, Devin Swick, Tri-Village; Griffin Meyer, Fort Loramie; Dylan Stinson, Tri-County North; Austin Helmke, Reece Stammen, Ansonia; Logan McCoy, Triad; Drew Barhorst, John Edwards, Connor Stewart, Lehman Catholic; Cody Dirksen, Max Dirmeyer, Blake Scholl, Mississinawa Valley; Codey Taylor, Northeastern.

Thank you for reading the Dayton Daily News and for supporting local journalism. Subscribers: log in for access to your daily ePaper and premium newsletters.

Thank you for supporting in-depth local journalism with your subscription to the Dayton Daily News. Get more news when you want it with email newsletters just for subscribers. Sign up here.

X