POSITION PLAYERS OF THE YEAR
Allie Cummins, Lakota West, senior, shortstop — Ohio High School Fastpitch Softball Coaches Association All-Ohio Division I first team, Greater Miami Conference Athlete of the Year
Faith Hensley, Monroe, senior, center fielder — Ohio High School Fastpitch Softball Coaches Association All-Ohio Division II first team, Southwestern Buckeye League Southwestern Division Player of the Year, signed with Ball State University
» RELATED: 2018 Journal-News All-Area softball statistics
PITCHER OF THE YEAR
Kat Frank, Lebanon, junior — Ohio High School Fastpitch Softball Coaches Association All-Ohio Division I first team, Greater Western Ohio Conference National West Division Athlete of the Year
FIRST TEAM
First Base: Annabelle Thomas, Fenwick, junior — Greater Catholic League Coed North Division Athlete of the Year
Second Base: Regan Dorman, Madison, freshman — Southwestern Buckeye League Buckeye Division first team
Third Base: Cassidy Hudson, Lakota East, sophomore — Ohio High School Fastpitch Softball Coaches Association All-Ohio Division I second team, Greater Miami Conference first team
Shortstop: Jenna O'Hair, Madison, junior — Ohio High School Fastpitch Softball Coaches Association All-Ohio Division III second team, Southwestern Buckeye League Buckeye Division first team
Outfield: Lauren Betz, Lakota West, senior — Ohio High School Fastpitch Softball Coaches Association All-Ohio Division I honorable mention, Greater Miami Conference first team
Outfield: Rhiana Hubbard, Fairfield, senior — Ohio High School Fastpitch Softball Coaches Association All-Ohio Division I second team, Greater Miami Conference first team
Outfield: Jenna Monk, Cincinnati Christian, junior — Miami Valley Conference Scarlet Division Athlete of the Year
Catcher: Sam Schwab, Monroe, sophomore — Southwestern Buckeye League Southwestern Division first team
Designated Player: Grace Gressly, Lebanon, junior — Greater Western Ohio Conference National Division first team
Pitcher: Briahna Bush, Cincinnati Christian, freshman — Miami Valley Conference Scarlet Division first team
Pitcher: Stephanie Maldonado, Lakota West, senior — Greater Miami Conference second team
Pitcher: Carly Metcalf, Middletown, sophomore — Ohio High School Fastpitch Softball Coaches Association All-Ohio Division I second team, Greater Miami Conference Pitcher of the Year
Pitcher: Nicole Rawlings, Badin, senior — Ohio High School Fastpitch Softball Coaches Association All-Ohio Division II honorable mention, Greater Catholic League Coed Central Division Athlete of the Year
Pitcher: Alyssa Wagner, Monroe, sophomore — Southwestern Buckeye League Southwestern Division Pitcher of the Year
SECOND TEAM
First Base: Taylor Johnson, Madison, freshman — Southwestern Buckeye League Buckeye Division first team
Second Base: Madison Hartman, Lebanon, senior — Greater Western Ohio Conference National Division first team
Third Base: Alyssa Triner, Lakota West, junior — Greater Miami Conference first team
Shortstop: Mya Halcomb, Hamilton, junior — Greater Miami Conference first team
Outfield: Sierra Bolen, Carlisle, junior — Southwestern Buckeye League Buckeye Division first team
Outfield: Casey Bramble, Lakota West, junior — Greater Miami Conference second team
Outfield: Logan Mueller, Lebanon, sophomore — Greater Western Ohio Conference National Division first team
Catcher: Molly Osborne, Lebanon, senior — Greater Western Ohio Conference National Division first team
Designated Player: Chloe Miller, Franklin, sophomore — Southwestern Buckeye League Southwestern Division first team
Pitcher: Rachel Berling, Fenwick, sophomore — Greater Catholic League Coed North Division first team
Pitcher: Sam Davis, Edgewood, senior — Southwest Ohio Conference first team
Pitcher: Taylor Delk, Fairfield, senior — Greater Miami Conference first team
Pitcher: Sydney Larson, Lakota East, junior — Greater Miami Conference first team
Pitcher: Kenzie Meyer, Ross, senior — Southwest Ohio Conference first team
THIRD TEAM
First Base: Haley Grau, Ross, senior — Southwest Ohio Conference first team
Second Base: Taylor Williams, Lakota West, sophomore — Greater Miami Conference second team
Third Base: Maddie Curtner, Badin, senior — Greater Catholic League Coed Central Division first team
Shortstop: Ashley West, Lebanon, junior — Greater Wester Ohio Conference National Division first team
Outfield: Regan Butikofer, Lakota East, senior — Greater Miami Conference first team
Outfield: Madison DeGennaro, Lebanon, senior — Greater Western Ohio Conference National Division first team
Outfield: Ally King, Madison, sophomore — Southwestern Buckeye League Buckeye Division second team
Catcher: Bailey Naylor, Carlisle, junior — Southwestern Buckeye League Buckeye Division second team
Designated Player: Gracie McHugh, Badin, sophomore — Greater Catholic League Coed Central Division second team
Pitcher: Jess Church, Lakota East, sophomore
Pitcher: Sabrina Dolph, Madison, sophomore — Southwestern Buckeye League Buckeye Division honorable mention
Pitcher: Haylee Hook, Carlisle, sophomore — Southwestern Buckeye League Buckeye Division honorable mention
Pitcher: Emma Kent, Badin, freshman — Greater Catholic League Coed Central Division second team
Pitcher: Lindsey Mitchell, Fairfield, junior — Greater Miami Conference first team
HONORABLE MENTION
Badin — Josie Link, Sydney Rawlings
Carlisle — Sierra Orth, Caitlyn Stewart
Cincinnati Christian — Kayla Stacy, Ashley Veldkamp
Edgewood — Ashley Shannon, Jenna Smith
Fairfield — Maiah Hodge, Jordan Shotwell
Fenwick — Sammy Bany, Abby Gustely, Claudia Miller
Franklin — Madison Earles, Olivia Kelly
Hamilton — Autumn Griffie
Lakota East — Abby Beckham, Abby Niehaus
Lakota West — Cameron Wesley
Madison — Jackie Kovscek, Kenzi Saunders
Middletown — Arianna Layne, Eboney Sinclair
Monroe — Erin Dyke, Shelby York
Ross — Maddy Foster, Kaitlyn Justice, Emily Poling, Ashley Shelton
Talawanda — Kae'la Barger, Hannah Lightfield
About the Author