Sean Koeller also had a notable night, earning one goal and one assist, while Kofi Darkwa netted two goals.
Nick Schmidt, Dominic Ruffolo, David Switala, Bryson Najarian, Griffin Miller and Conner Schmidit all netted goals for Alter.
Jalen Scott had the lone goal for Dunbar off of a penalty kick.
The win advances Alter to the next round of the postseason tournament, to be played this weekend.
Girls Volleyball
Sectional Tournament
Division I
Springfield 3, Fairborn 1: Madison Alexander paved the way with 37 assists and 11 digs.
Division III
Coldwater 3, Bluffton 0: Lauren Gilliland tallied 14 kills, four blocks and three aces.
Division IV
Fort Loramie 3, Dayton Christian 0: Sophia Albers led with 17 assists.
Boys Soccer
Sectional Tournament
Division I
Carroll 9, West Carrollton 0: Jace Greer netted a hat trick in the win.
Division II
Bellefontaine 3, Urbana 0: Drew Jackson broke the season record for saves, earning 146 thus far for the year.
Division III
Bethel 6, Newton 0: Tyler Brueckman tallied four goals and one assist.
Temple Christian 4, Allen East 0: Cameron Worsham and Seth Ward each had a goal and an assist.
West Liberty-Salem 6, Preble Shawnee 0: Neil Markin had four goals in the victory.
SCORES LIST
PREP RESULTS
Boys Soccer
Tuesday’s Results
Sectional Tournament
Division I
Anderson 9, Withrow 0
Beavercreek 9, Sidney 0
Carroll 9, West Carrollton 0
Centerville 5, Belmont 1
Elder 2, Colerain 1
Lakota West 7, West Clermont 0
LaSalle 4, Hamilton 2
Loveland 2, Middletown 0
Miamisburg 4, Tecumseh 1
Milford 4, Harrison 0
Northmont 2, Butler 1
Oak Hills 2, Lebanon 0
Princeton 4, Edgewood 0
Springboro 8, Springfield 0
Sycamore 10, Northwest 0
Talawanda 4, Walnut Hills 2
Troy 4, Wayne 1
Turpin 5, Western Brown 0
Winton Woods 5, Kings 4 PK
Division II
Alter 13, Dunbar 1
Bellefontaine 3, Urbana 0
Chaminade Julienne 6, Franklin 0
Fenwick 1, Goshen 0
Indian Hill 4, Norwood 0
Kenton Ridge 3, Ben Logan 0
McNicholas 4, Batvia 0
Northwestern vs. Indian Lake, ppd.
Oakwood 3, Spg. Shawnee 0
Roger Bacon 2, New Richmond 0
Taylor 2, Badin 1
Tippecanoe 8, Ponitz 0
Valley View 2, Eaton 1
Wilmington 1, Waynesville 0
Wyoming 8, Clinton-Massie 0
Division III
Bethel 6, Newton 0
Blanchester 3, Georgetown 2
Botkins 3, Madison 0
Cincinnati Country Day 3, Cincinnati Christian 1
Dayton Christian 13, Emmanuel Christian 1
Fayetteville 8, North College Hill 3
Finneytown 6, Ripley Union-Lewis 0
Greenon 3, Jackson Center 2 OT
Lehman Catholic 2, Greeneview 0
Madeira 9, Williamsburg 0
Mariemont 6, Deer Park 0
Milton Union 2, Miami East 1
Reading 5, Purcell Marian 1
Temple Christian 4, Allen East 0
West Liberty-Salem 6, Preble Shawnee 0
Yellow Springs 6, Stivers 0
Girls Volleyball
Tuesday’s Results
Sectional Tournament
Division I
Colerain 3, Wilmington 0
Fairfield 3, Edgewood 0
Lakota West 3, Milford 0
Springfield 3, Fairborn 1
Turpin 3, Western Brown 0
Walnut Hills 3, Harrison 0
Winton Woods 3, Princeton 1
Division II
Franklin 3, Dunbar 0
Greenville 3, Ponitz 0
Kenton Ridge 3, Trotwood 0
Mariemont 3, Thurgood Marshall 0
Monroe 3, Clinton-Massie 2
Northwestern 3, Chaminade Julienne 2
Division III
Clermont Northeastern 3, Finneytown 0
Coldwater 3, Bluffton 0
Madeira 3, St. Bernard 0
Minster 3, Patrick Henry 0
Purcell Marian 3, Blanchester 0
Reading 3, Clark Montessori 0
Williamsburg 3, Deer Park 0
Division IV
Ansonia 3, Troy Christian 2
Cedarville 3, Fairlawn 0
Fort Loramie 3, Dayton Christian 0
Houston 3, Botkins 0
Russia 3, Legacy Christian 0
Twin Valley South 3, Newton 0
REPORTING RESULTS
Contact the Cox Media Group Ohio (Dayton Daily News, Springfield News-Sun and Journal-News) with scores and results as soon as possible after varsity high school athletic contests by email only at sports@coxohio.com. Please include any details from your contest that you would like published along with a contact name and phone number. All printed results will be final scores only.
A daily roundup of high school results will be posted on each paper’s website at:
DaytonDailyNews.com/sports/
SpringfieldNewsSun.com/s/sports/
Journal-News.com/sports/