Catholic Central’s Addie Engel (front) shined again in a recent competition. In this photo, she’s surrounded by West Liberty-Salem’s Megan Adams (middle) and Grace Adams (left). Greg Billing / Contributed

HS Roundup 9/21: Addie Engel shines under the lights

Girls Cross Country

Centerville Saturday Night Lights

Springfield Catholic Central runner Addie Engel shined under the lights Saturday, finishing first in the Girls Championship; winning the 5K, 2M and finishing second in the 1M. Centerville’s Emma Bucher was second overall, followed by Oakwood’s Grace Hartman at third, Lebanon’s Faith Duncan at fifth and Mason’s Maddie Ullom at tenth. Hillard Davidson won as a team, followed by Centerville and Mason; Minster was seventh and Springboro eighth.

Boys Cross Country

Centerville Saturday Night Lights

Lebanon’s Sam Duncan was the highest local finisher Saturday night, coming in at ninth. Waynesville’s Colin Amato was 16th; Lakota West’s Zach Beneteau was 21st. On the team side, Lebanon wound up 8th.

Boys Soccer

Northmont 3, Fairfield 1: Northmont broke a rough stretch with goals from Thando Mawasha, Michael Didier and Justin Menker.

Alter 1, Bellbrook: Knights were carried by Bryson Najarian’s six saves and a goal by Joel Bockelman, assisted by Griffin Miller.

Girls Soccer

Coldwater 2, Allen East 2: Goals scored by Ava Giere and Janelle Halterman.

Milton Union 2, Miami East 0: Morgan Grudich and Madelyn Johnson scored, assisted by Emily Hornberger and Cait Jones to propel the Bulldogs to victory.

Girls Tennis

Tecumseh 3, London 2: Tecumseh overcame London led by a singles victory from Erica Kelly and doubles wins from the pairings of Bush/Walrath and Shampton/Jackson. London’s Josie Davis and Erica Ren won singles matches.

Girls Volleyball

Bellbrook 3, Butler 1: Bellbrook’s Emily Weslow had 15 kills, 17 assists, 14 digs and 6 aces; Elana Heebsh landed 9 kills and 11 digs.

Bellbrook 3, Benjamin Logan 1: Bellbrook found victory with Elana Heebsh’s 11 kills, Rachel Cordonnier’s 8 kills and McKenna Melton’s 8 kills.

New Bremen 3, Fort Loramie 1: Fort Loramie fell short of New Bremen despite strong efforts from Maya Maurer (25 assists), McKenzie Hoelscher (11 kills), Ava Sholtis (7 kills), Jada Drees (5 kills), Marissa Meiring (5 kills, 12 digs), Macy Imwalle (15 digs) and Taylor Ratermann (10 digs, 3 aces).

Lehman Catholic 3, Urbana 0: Emily Skelley had 9 kills, Arianna Cydrus and Camille McIntosh had 4 kills each and Maleah Murphy had 13 assists.

PREP SCORES

Football

Friday’s Results

Anna 48, St. Henry 7

Ansonia 48, Bradford 7

Arcanum 20, National Trail F/OT

Badin 31, Cin. Roger Bacon 7

Bellefontaine 28, Benjamin Logan 22

Bishop Fenwick 16, St. Charles Prep 0

Bishop Watterson 27, Carroll 21

Brookville 28, Eaton 21

Carlisle 21, Dixie 8

Cin. LaSalle 37, Dunbar 7

Clinton-Massie 38, Blanchester 3

Clyde 51, Thurgood Marshall 8

Coldwater 38, Minster 20

Col. DeSales 35, Alter 31

Col. Hartley 47, Chaminade Julienne 26

Dayton Christian 37, Portsmouth Sciotoville Community 0

Edgewood 35, Cin. Northwest 0

Fairfield 34, Hamilton 27

Fairbanks 49, Greenon 42

Fort Loramie 19, Covington 14

Franklin 35, Monroe 7

Greeneview 37, Triad 6

Greenville 29, Fairborn 26

Harrison 48, Ross 10

Indian Lake 35, Tecumseh 14

Jefferson 42, Riverview East Academy 2

Jonathan Alder 49, Urbana 14

New Bremen 34, Fort Recovery 27

Lehman Catholic 27, Ridgemont 20 F/3OT

Lakota East 21, Middletown 9

Lakota West 28, Sycamore 21

Lebanon 41, Beavercreek 34

Lucas 43, Troy Christian 0

Kenton Ridge 49, Graham 21

Marion Local 24, Delphos St. John’s 0

Mason 35, Oak Hills 7

Mechanicsburg 51, Cedarville 7

Miami East 41, Tri County North 12

Middletown Madison 41, Preble Shawnee 14

Milton-Union 47, Northridge 8

Minford 31, Wilmington 27

Mississinawa Valley 19, Tri-Village 8

New Miami 27, St. Bernard-Elmwood Place 18

Northeastern 50, Catholic Central 0

Parkway 30, Versailles 27

Piqua 29, Sidney 0

Springboro 42, Wayne 27

Springfield 28, Northmont 17

Springfield Shawnee 30, Northwestern 7

Talawanda 29, New Richmond 6

Troy 14, Tippecanoe 7

Trotwood-Madison 24, Fairmont 15

Twin Valley South 25, Bethel 20

West Liberty Salem 56, Madison Plains 8

Valley View 42, Oakwood 0

Versailles 30, Parkway 27

Washington Courthouse 33, Ponitz Career Tech 0

Wapakoneta 28, Shawnee 14

Waynesville 21, Bellbrook 20

West Jefferson 48, Southeastern 14

Xenia 42, Stebbins 0

BOX SCORES

BELLEFONTAINE 28, BEN LOGAN 22

Be 0 14 0 14 – 28

BL 0 6 8 8 – 22

Second Quarter

Be: Gross 1 run (Hecker kick).

Be: Gross 52 run (Hecker kick).

BL: Rodenberger 6 pass from Perkins (run fail).

Third Quarter

BL: Abbott 29 pass from Perkins (Stoner run).

Fourth Quarter

Be: Leeper 5 run (Hecker kick).

Be: Comstock 23 pass from Smith (Smith kick).

BL: Whitrock 27 pass from Perkins (Stoner run).

BISHOP FENWICK 16, ST. CHARLES 0

BF 0 7 0 9 – 16

SC 0 0 0 0 – 0

Second Quarter

BF: Bradshaw 11 run (Creech kick).

Fourth Quarter

BF: Bradshaw 2 run (Creech kick).

BF: Safety

BROOKVILLE 28, EATON 21

E 7 7 0 7 – 21

B 7 7 7 7 – 28

First Quarter

E: Schmidt 90 kickoff return (Michael kick)

B: Dominique 35 pass from Eller (Wissinger kick)

Second Quarter

B: Michael 4 run (Wissinger kick)

E: Lee 8 run (Michael kick)

Third Quarter

B: Meyers 4 run (Wissinger kick)

Fourth Quarter

B: Michael 2 run (Wissinger kick)

E: Lee 9 run (Michael kick)

CENTERVILLE 49, MIAMISBURG 14

M 0 0 7 7 – 14

C 14 14 7 14 – 49

First Quarter

C: Linkhart 7 pass from Harrison (Salo kick).

C: Smith 19 pass from Harrison (Salo kick).

Second Quarter

C: Walls 19 pass from Harrison (Salo kick).

C: McMahon 26 run (Salo kick).

Third Quarter

C: Harrison 1 run (Salo kick).

M: Davis 44 run (Bryant kick).

Fourth Quarter

M: Davis 5 run (Bryant kick).

C: Smith 35 pass from Harrison (Salo kick).

CLINTON-MASSIE 38, BLANCHESTER 3

B 0 3 0 0 – 3

CM 14 17 0 7 – 38

First Quarter

CM: Lamb 2 run (McGuinness kick).

CM: Lamb 19 run (McGuinness kick).

Second Quarter

B: Damewood 32 FG.

CM: Frederick 9 run (McGuinness kick).

CM: McGuinness 19 FG.

CM: Lamb 44 run (McGuinness kick).

Fourth Quarter

CM: Frederick 1 run (McGuinness kick).

COLDWATER 38, MINSTER 20

C 12 13 0 13 – 38

M 0 7 7 6 – 20

First Quarter

C: Hemmelgarn 1 run (kick fail).

C: Blasingame 2 run (pass fail).

Second Quarter

M: Schmitmeyer 8 run (Falk kick).

C: McKibben 91 kickoff return (pass fail).

C: Broering 2 pass from Hemmelgarn (Dippold kick).

Third Quarter

M: Niemeyer 5 run (Falk kick).

Fourth Quarter

C: Broering 6 pass from Hemmelgarn (kick fail).

C: Hemmelgarn 56 run (Dippold kick).

M: Schmitmeyer 1 run (run fail).

FAIRFIELD 34, HAMILTON 27

H 7 6 0 14 – 27

F 6 8 13 7 – 34

First Quarter

F: Mayes 61 run (kick failed)

H: Johnson 62 run (kick success)

Second Quarter

F: McClain 7 run (Ellis run)

H: Stephens 1 run (kick failed)

Third Quarter

F: Thomas 18 run (Phillips kick)

F: McClain 9 run (rush failed)

Fourth Quarter

H: Johnson 5 run (Rios kick)

F: McClain 84 run (Phillips kick)

H: Stephens 16 pass from Simms-Marshall (Rios kick).

GREENVILLE 29, FAIRBORN 26

G 7 8 14 0 – 29

F 0 13 6 7 – 26

First Quarter

G: Butsch 8 pass from Beyke (Flanery kick).

Second Quarter

G: Beyke 2 run (Mills rush).

F: Warner 1 run (Johnson kick)

F: Warner 1 run (rush failed).

Third Quarter

G: Beyke 1 run (Flanery kick)

F: Warner 34 run (rush failed)

G: Fletcher 5 pass from Beyke (Flanery kick).

Fourth Quarter

F: Munger 5 pass from Secrest (Johnson kick).

LAKOTA EAST 21, MIDDLETOWN 9

M 3 3 3 0 – 9

LE 7 0 7 7 – 21

First Quarter

M: Dearth 19 FG

LE: Kenrich 32 pass from Kathamn (Myers kick).

Second Quarter

M: Dearth 42 FG

Third Quarter

M: Dearth 28 FG

LE: Lugo-Flowers 4 run (Myers kick).

Fourth Quarter

LE: Lugo-Flowers 4 run (Myers kick).

LAKOTA WEST 28, SYCAMORE 21

S 7 0 0 14 – 21

W 14 14 0 0 – 28

First Quarter

S: McConnel 3 run (Ferron kick).

W: Afari 17 run (Laine kick).

W: Afari 1 run (Laine kick).

Second Quarter

W: Afari 50 pass from Bolden (Laine kick).

W: Afari 39 run (Laine kick).

Fourth Quarter

S: McConnel 31 pass from Fehr (Ferron kick).

S: Fehr 23 run (Ferron kick).

LEBANON 41, BEAVERCREEK 34

L 0 21 6 14 – 41

B 7 14 0 13 – 34

First Quarter

B: Brown 70 run (Morse kick).

Second Quarter

L: Farr 2 run (Miller kick).

B: Whitehead 1 run (Crawford kick).

L: Taulbee 15 pass from Marsh (kick failed).

B: Garnes 14 run (Crawford kick).

L: Farr 16 run (Taulbee catch).

Third Quarter

L: Farr 43 run (pass failed)

Fourth Quarter

B: Brown 4 run (kick failed)

L: Farr 1 run (rush failed)

B: Brown 12 run (Crawford kick)

L: Marsh 39 run (Marsh rush).

MASON 35, OAK HILLS 7

M 14 7 7 7 – 35

OH 0 0 0 7 – 7

First Quarter

M: Cooper 25 pass from Brown (Curran kick).

M: McCormick 36 run (Curran kick).

Second Quarter

M: Brown 12 run (Curran kick).

Third Quarter

M: Dardis 14 pass from Brown (Curran kick).

Fourth Quarter

M: Longworth 2 run (Curran kick).

OH: Maxwell 5 run (Matre kick).

MARION LOCAL 24, DELPHOS ST. JOHN’S 0

ML 8 13 3 0 – 24

DSJ 0 0 0 0 – 0

First Quarter

ML: Heitkamp 47 run (kick fail).

DSJ: Safety.

Second Quarter

ML: Meier 15 run (Klosterman kick).

ML: Meier 1 run (kick fail).

Third Quarter

ML: Klosterman 37 FG.

MECHANICSBURG 51, CEDARVILLE 7

M 14 24 6 7 – 51

C 0 0 0 7 – 7

First Quarter

M: Propst 4 run (Mascadri kick).

M: Propst 70 run (Mascadri kick).

Second Quarter

M: M. Delong 18 pass from Conley (Mascadri kick).

M: J. Hurst 45 pass from L. Hurst (Mascadri kick).

M: J. Hurst 11 run (Mascadri kick).

M: Mascadri 33 FG.

Third Quarter

M: Propst 6 run (kick fail).

Fourth Quarter

M: Mascadri 63 pass from H. Delong (Mascadri kick).

C: Bowen 29 pass from Baldwin (Miller kick).

NEW BREMEN 34, FORT RECOVERY 27

FR 7 13 7 0 – 27

NB 13 7 7 7 – 34

First Quarter

FR: Martin 10 pass from Schmitz (Wendel kick).

NB: Bertke 1 run (Gabel kick).

NB: Bornhorst 2 run (kick fail).

Second Quarter

FR: Martin 19 pass from Schmitz (pass fail).

NB: Hays 33 run (Gabel kick).

FR: Pearson 33 pass from Schmitz (Wendel kick).

Third Quarter

NB: Dicke 19 run (Gabel kick).

FR: Thobe 8 run (Wendel kick).

Fourth Quarter

NB: Hays 8 run (Gabel kick).

PIQUA 29, SIDNEY 0

S 0 0 0 0 – 0

P 14 7 0 8 – 29

First Quarter

P: Schrubb 24 pass from Ouhl (Trombley kick).

P: Coleman 4 un (Trombley kick).

Second Quarter

P: Ouhl 9 run (Trombley kick).

Fourth Quarter

P: Coleman 2 run (rush failed).

S: Safety

SPRINGBORO 42, WAYNE 27

S 7 21 7 7 – 42

W 0 0 14 13 – 7

First Quarter

S: Armbruster 15 run (Dapore kick).

Second Quarter

S: Armbruster 4 run (Dapore kick).

S: Yates 14 pass from Appel (Dapore kick).

S: Keseday 5 run (Dapore kick).

Third Quarter

W: Dorsey 10 run (Doan kick).

W: Nelson 13 run (Doan kick).

S: Keseday 1 run (Dapore kick).

Fourth Quarter

W: Nelson 4 run (Doan kick).

S: Yates 3 run (Dapore kick).

W: Nelson 1 run (kick failed).

SPRINGFIELD 28, NORTHMONT 17

N 3 0 7 7 – 17

S 7 7 0 14 – 28

First Quarter

S: Smoot 2 run (Yost kick)

N: Goodwin 29 FG

Second Quarter

S: Stephens 36 pass from Smoot (Yost kick).

Third Quarter

N: Golson 34 pass from Kesling (Goodwin kick).

Fourth Quarter

N: Keys 49 pass from Kesling (Goodwin kick).

S: Minney 56 pass from Smoot (Yost kick).

S: Smoot 68 run (Yost kick).

TWIN VALLEY SOUTH 25, BETHEL 20

B 7 7 0 6 – 20

TVS 0 6 6 13 – 25

First Quarter

B: Johnson 1 run (Brown kick).

Second Quarter

TVS: Hamilton 4 run (run fail).

B: Johnson 1 run (Brown kick).

Third Quarter

TVS: Crews 2 run (run fail).

Fourth Quarter

TVS: Crews 1 run (pass fail).

TVS: Crews 76 run (Combs kick).

B: Brown 10 run (kick fail).

TROTWOOD-MADISON 24, FAIRMONT 15

TM 3 7 0 14 – 24

FM 0 6 2 7 – 15

First Quarter

TM: Mims 27 FG.

Second Quarter

FM: Baker 27 pass from Hillon (kick failed).

TM: Davis 7 pass from Stewart (Mims kick).

Third Quarter

TM: Safety

Fourth Quarter

TM: Hudson-Davis 6 run (Mims kick).

FM: Wright 27 run (Holt kick).

TM: Hamilton 4 run (Mims kick).

VALLEY VIEW 42, OAKWOOD 0

O 0 0 0 0 – 0

VV 21 14 0 7 – 42

First Quarter

VV: Owens 54 pass from Cradlebaugh (Combs kick).

VV: Lynch 86 pass from Cradlebaugh (Combs kick).

VV: Lynch 65 pass from Cradlebaugh (Combs kick).

Second Quarter

VV: Clark 22 run (Combs kick).

VV: Branham 12 run (Smith kick).

Fourth Quarter

VV: Carruth 13 interception return (Phillips kick).

WEST LIBERTY-SALEM 56, MADISON PLAINS 8

MP 0 0 0 8 – 8

WLS 28 21 7 0 – 56

First Quarter

WLS: Burden 7 pass from Woodruff (Cole kick).

WLS: Berry 3 run (Cole kick).

WLS: Nease 26 pass from Woodruff (Cole kick).

WLS: Wilcoxin 11 pass from Woodruff (Cole kick).

Second Quarter

WLS: Nease 19 run (Cole kick).

WLS: Wade 8 pass from Woodruff (Cole kick).

WLS: McGill 76 pass from Woodruff (Cole kick).

Third Quarter

WLS: Berry 42 run (Cole kick).

Fourth Quarter

MP: Ernst 6 pass from Vallery (Ernst run).

XENIA 42, STEBBINS 0

X 14 21 0 0 – 42

S 0 0 0 0 – 0

First Quarter

X: Kenney 1 run (Falvey kick).

X: Russell 13 run (Falvey kick).

Second Quarter

X: Johnson 9 run (Falvey kick).

X: Johnson 31 run(Falvey kick).

X: Russell 1 run (Falvey kick).

Fourth Quarter

X: Diggs 1 run (Falvey kick).

Thursday’s Results

Belmont 54, Meadowdale 0

Butler 41, West Carrollton 7

BOX SCORES

BUTLER 41, WEST CARROLLTON 7

WC 0 7 0 0 – 7

B 20 21 0 0 – 41

First Quarter

B: Buckler 3 run (Brown kick).

B: Fullam 62 pass from Mitchell (Brown kick).

B: Burrows 1 run (kick fail).

Second Quarter

WC: Turner 39 run (kick).

B: Burrows 5 run (Brown kick).

B: Buckler 13 run (Brown kick).

B: Wilson 42 pass from Mitchell (Brown kick).

Boys Soccer

Saturday’s Results

Alter 1, Bellbrook 0

Butler 8, Tecumseh 1

Greeneview 6, Franklin Monroe 1

New Knoxville 2, Fort Jennings 0

Northmont 3, Fairfield 1

Piqua 0, Miami East 0

Preble Shawnee 3, Tri County North 1

Waynesville 6, Wilmington 0

Wyoming 4, McNicholas 1

Girls Soccer

Saturday’s Results

Carroll 4, Oakwood 0

Centerville 3, St. Ursula 1

Coldwater 2, Allen East 2

Milton Union 2, Miami East 0

Monroe 2, Bellbrook 0

Preble Shawnee 4, Tri County North 0

Springboro 4, Sidney 0

Tecumseh 3, Springfield 0

West Liberty-Salem 0, Col. Academy 0

Girls Tennis

Saturday’s Results

Tecumseh 3, London 2

Boys Golf

Saturday’s Results

Midwest Athletic Conference Tournament

Team Results: Minster 311; Coldwater 333; Delphos St. John’s 336; St. Henry 340; Versailles 345; Marion Local 371; Fort Recovery 387; Parkway 390; New Knoxville 405; New Bremen 421.

Girls Golf

Saturday’s Results

Midwest Athletic Conference Tournament

Team Results: St. Henry 360; Versailles 380; Coldwater 411; Fort Recovery 414; New Bremen 425; Minster 425; Delphos St. John’s 469; Marion Local 481.

Girls Volleyball

Saturday’s Results

Bellbrook 3, Butler 1

Bellbrook 3, Ben Logan 1

Centerville 3, Troy 2

Ben Logan 3, Butler 0

Franklin Monroe 3, Preble Shawnee 0

Lehman Catholic 3, Urbana 0

Miami Valley Christian 3, Dayton Christian 0

Milford 3, Lebanon 2

Miamisburg 3, Shawnee 0

New Bremen 3, Fort Loramie 1

Oakwood 3, Dixie 0

Minster Invitational

Minster 2, Tri-Village 1

Minster 2, West Liberty-Salem 1

West Liberty Salem 2, Arcanum 0

West Liberty Salem 2, Arcanum 1

Cross Country

Saturday’s Results

Bellbrook Invitational

Boys Team Results: Bellbrook 38; Little Miami 62; Princeton 90; Lee. Fairfield 127; Valley View 161; Fairmont 177; Franklin 199; Middletown 214; Dixie 226; Fairborn 253; Edgewood 278; Cedarville 336; Tri-County North 365; Yellow Springs 379; Northridge 398.

Girls Team Results: Little Miami 53; Bellbrook 66; Fairmont 77; Princeton 77; Fairborn 158; Edgewood 180; Valley View 182; Lee. Fairfield 197; Tri-County North 217; Cedarville 278; Franklin 298; Carlisle 377.

Midwest Catholic Championships

Boys Team Results: Akron SVSM 124; Carroll 140; Elder 150; St. Edward 162; St. Xavier 198; Summit Country Day 217; Tol. St. John’s 224; Cardinal Ritter 235; Tol. St. Francis 266; McNicholas 268; Fisher Catholic 278; Covington Catholic 283; Canton C.C. 283; Badin 306; Elyria Catholic 391; Moeller 418; Mercyhurst Prep 425; La Salette 433; Chaminade Julienne 436; LaSalle 532; Alter 566; Fenwick 615; Bloomington Central Catholic 632; Cle. VASJ 738; Roger Bacon 843.

Girls Team Results: Akron SVSM 48; Indianapolis Cathedral 60; Cin. St. Ursula 118; Cardinal Ritter 151; Ursuline Academy 165; McAuley 221; Mercyhurst Prep 243; Bloomington Central Catholic 268; Mt. Notre Dame 302; Badin 305; Carroll 313; Notre Dame (KY) 337; Summit Country Day 371; St. Henry (KY) 372; Canton C.C. 376; Fenwick 403; Alter 429; Chaminade Julienne 474; McNicholas 525; Fisher Catholic 582; Elyria Catholic 595; Roger Bacon 664.

Ohio Caverns Max Evans Memorial Invitational

Boys Team Results: West Liberty-Salem 29; Bellefontaine 51; Wayne 171; Ben Logan 175; Emmanuel Christian 185; Fairlawn 206; New Bremen 223; Waynesfield-Goshen 228; Upper Scioto Valley 230; Jackson Center 240.

Girls Team Results: West Liberty-Salem 29; Kenton 80; Fairbanks 97; New Bremen 100; Bellefontaine 104; Ben Logan 158; Indian Lake 183; Wayne 207; Waynesfield Goshen 221; Kenton Ridge 255.

Seven Hills Invitational

Boys Team Results: Milford 67; Ross 119; CHCA 154; Seven Hills 163; Cin. Country Day 189; Taylor 200; Clermont NE 221; Royalmont Academy 256; Oyler 279; MVCA 292; Cin. Trailblazers 294; Mt. Healthy 308; Goshen 321; Purcell Marian 329; Finneytown 367; Norwood 370; Reading 393; Aiken 423; Williamsburg 467; Hillcrest 537.

Girls Team Results: Seven Hills 70; Taylor 70; Ross 88; Cin. Country Day 95; CHCA 97; Cin. Trailblazers 136; Aiken 160; Deer Park 187.

Sidney Yellow Jacket Invitational

Boys Team Results: Covington 39; Sidney 53; Tecumseh 67; Urbana 135; West Carrollton 158; Stivers 169; New Knoxville 178; Piqua 211; Xenia 238; Lehman Catholic 262.

Girls Team Results: Tecumseh 22; Sidney 78; Butler 95; Piqua 102; Covington 109; Xenia 112.

Tour De Sewer Invitational

Boys Team Results: Botkins 54; Brookville 73; St. Marys 102; Versailles 129; Newton 158; Miami East 172; Bethel 180; Twin Valley South 224; Coldwater 239; Fort Recovery 248; Marion Local 258; Mississinawa Valley 327; Ansonia 334.

Girls Team Results: Brookville 60; St. Marys 63; Coldwater 80; Versailles 90; Fort Recovery 125; Marion Local 154; Ansonia 183; Miami East 196; Newton 227; Bethel 263.

Centerville Saturday Night Lights

Girls Team Results: Varsity B: Anderson 83; Milton Union 178; Toledo Notre Dame Academy 182; Lakota West 183; Lexington Christian (Ky) 187; Wilmington 210; Wapakoneta 222; Springfield Northwestern 233; West Clermont 243; Bethel-Tate 248; Harrison 281; Colerain 305; Bradford 314; Newark Catholic 330; Clark Montessori 333; New Richmond 363; Franklin Monroe 376; Springfield Shawnee 385; Dayton Christian 414; Cin. Northwest 453; Talawanda 543; Houston 633.

Varsity A: Indian Hill 99; Hil. Davison 120; Oak Hills 215; Miamisburg 223; Mason 226; Waynesville 248; Bellbrook 252; Troy 262; Turpin 269; Sycamore 335; Bishop Brossart 354; Loveland 363; Steele 380; Centerville 397; Mason County (KY) 398; Milford 411; Chillicothe 466; Celina 475; Russia 515; Cooper HS (KY) 519; Northmont 561; Liberty-Benton 579; Wauseon 598; Madeira 599; Piqua 637; St Henry 641; Ceadrville 687; Conner HS (KY) 736; Campbell County (KY) 738; Austintown-Fitch 779; Mil. Edison 789; Villa Madonna Academy 851; National Trail 929; Western Brown 939; Badger 1017; Georgetown 1076.

Championship: Hil. Davison 128; Centerville 145; Mason 198; Loveland 244; Lexington 250; Granville 252; Minster 279; Springboro 293; Northville (MI); Mentor 344; Lebanon 351; Oakwood 357; Talawanda 381; Tallmadge 382; Kings 394; Daviess County HS 420; Olen. Orange 427; Woodridge 435; Poland Seminary 437; Spr Shawnee 451; Ft. Loramie 461; Thom. Worthington 366; Mount Gilead 472; Louisville 508; Hil. Darby 545; Fairmont 602; Hawken 664.

Boys Team Results: Varsity B: Maplewood 95; Wilmington 102; Anderson 141; Olentangy Orange 164, Indian Hill 184; Pickerington North 247; Milton Union 256; Western Brown 262; Celina 298; Mason County (KY) 317; Bethel-Tate 335; Newark Catholic 371; Centerville 404; Harrison 407; Colerain 426; Dayton Christian 486; Talawanda 493; New Richmond 544; Mechanicsburg 584; Spr Northwestern 593; Franklin Monroe 603; Spr Shawnee 609; St. Henry 622; Whitehall-Yearling 634; Wapakoneta 672; East Clinton 679; Clark Montessori 694; East Dayton Christian 712; Cin Northwest 737; Georgetown 743; St Bernard-Elmwood 812; Lexington Christian (KY) 818; National Trail 855.

Varsity A: Cedarville 204; Sycamore 225; Northville (MI) 256; Troy 257; Lakota West 272; Mason 312; Northmont 317; Monroe 326; Butler 329; North Oldham (KY) 336; Chillicothe 354; Greenon 356; Oakwood 358; Uniont. Lake 397; Minster 417; Tallmadge 431; Solon 459; Austintown-Fitch 459; Oak Hills 459; Wauseon 476; Piqua 487; Liberty-Benton 538; West Clermont 556; Woodridge 617; Miamisburg 650; Centerville 660; Ft. Loramie 660; Mil. Edison 668; Thom. Worthington 675; Campbell County (KY) 685; Cooper (KY) 721; Troy Christian 752; Lebanon 772; Russia 818; Houston 888; Bishop Brossart 943; Villa Madonna Academy 963.

Championship: Woodridge 100; Solon 164; Olen Orange 195; Pick. North 204; Mentor 205; Turpin 209; Conner (KY) 243; Lebanon 269; Mount Gilead 314; Daviess County 319; Loveland 335; Thom. Worthington 335; Northville (MI) 344; Springboro 361; Centerville 369; Madeira 370; Boardman 386; Kings 398; Granville 403; Fairmont 408; Waynesville 409; Talawanda 456; Hil Darby 562.

REPORTING RESULTS

Contact Cox Media Group Ohio (Dayton Daily News, Springfield News-Sun and Journal-News) with scores and results as soon as possible after varsity high school athletic contests by email only at sports@coxohio.com. Please include any details from your contest that you would like published along with a contact name and phone number. All printed results will be final scores only.

A daily roundup of high school results will be posted on each paper’s website at:

DaytonDailyNews.com/sports/

SpringfieldNewsSun.com/s/sports/

Journal-News.com/sports/

Thank you for reading the Dayton Daily News and for supporting local journalism. Subscribers: log in for access to your daily ePaper and premium newsletters.

Thank you for supporting in-depth local journalism with your subscription to the Dayton Daily News. Get more news when you want it with email newsletters just for subscribers. Sign up here.

X