HS Scores 1/27: Ponitz blows by Toledo Scott, Trotwood beats Butler

Boys Basketball

Friday’s Results

Alter 41, Roger Bacon 35: Bazelak (A) 15; Sherrer (RB) 8.

Ansonia 66, Miami East 57

Bellefontaine 56, Tecumseh 46

Recommended for you

Recommended for you

Recommended for you

Most read

  1. 1 Who's in Jail | Latest Montgomery County Bookings
  2. 2 Man who represented himself found guilty of babysitter murder
  3. 3 Endangered Missing Adult Alert issued for Centerville woman, 85

Brookville 56, Eaton 31: Turner (B) 15.

Carlisle 69, Milton Union 44: Flor (C) 19; Lovin (MU) 9.

Carroll 52, Purcell Marian 37: Ramsey (C) 16.

Catholic Central 63, Madison Plains 35

Centerville 46, Northmont 38: Pearce (C) 12; Foy (N) 14.

Chaminade Julienne 46, Badin 43

Dunbar 58, Belmont 57: Allen (D) 18; Furlow, Hardwood (B) 15.

Fairborn 74, Greenville 42

Fairfield 53, Hamilton 48: Brown (F) 12; Robinson (H) 14.

Fort Loramie 62, Fairlawn 39: Braun (FL) 18; Hickman (F) 13.

Franklin 55, Monroe 52: Kinzer (F) 18; Jeffers (M) 15.

Franklin Monroe 58, Arcanum 52

Graham 62, Northwestern 48

Greeneview 60, Southeastern 42: Schneider (G) 31; Thompson (S) 11.

Greenon 48, Cedarville 35: Rice (G) 17; Cross (C) 12.

Harrison 58, Talawanda 40: Young (H) 23; Hornsby (T) 11.

Houston 67, Botkins 61, OT: Loist (H) 13; Paul (B) 15.

Jonathan Alder 44, Ben Logan 29

Kenton Ridge 59, Spg. Shawnee 56, OT

Lakota East 47, Oak Hills 46: Cox (LE) 20; Strader (OH) 12.

Legacy Christian 64, Jefferson 41

Madison 73, Dixie 34: Morgan (M) 13; Worley (D) 12.

McNicholas 54, Fenwick 34: Reidy (M) 18.

Miamisburg 40, Fairmont 35: Hubbard (M) 14; Hall (F) 11.

Middletown 47, Mason 42: Williams (Mi) 16; Pedelty (Ma) 17.

National Trail 66, Tri-Village 50: Harrison (NT) 21.

New Bremen 66, New Knoxville 51: Hoehne, Powers (NB) 19; Lammers (NK) 19.

Northeastern 60, Mechanicsburg 56: Lockwood (N) 16; Taylor (M) 20.

Oakwood 52, Valley View 36: Neff (O) 28; Herman (VV) 11.

Ponitz 81, Stivers 76: Bailey (P) 24; Ellis (S) 17.

Ross 59, Edgewood 47: Angel (R) 17; Scott (E) 14.

St. Henry 66, Coldwater 48: Nielkamp (SH) 17; Albers, Bruns, Broering (C) 7.

Summit Country Day 61, Cin. Christian 38: Rogers (CC) 9; Johnson (SCD) 16.

Sycamore 59, Lakota West 51: NiBlack (S) 18; McCorkle (LW) 14.

Tippecanoe 97, West Carrollton 82

Tri County North 70, Newton 47: McCullough (TC) 31; Jackson (N) 21.

Trotwood 87, Sidney 53: Dauts (T) 30; Gordon, Lee (S) 11.

Troy 51, Piqua 48: Reicheldeifer (T) 23; Tucker (P) 15.

Troy Christian 44, Dayton Christian 42: Anderson (TC) 12; Welker (DC) 14.

Twin Valley South 62, Mississinawa Valley 55: Bowman (MV) 27.

Urbana 60, Indian Lake 51

Versailles 61, Minster 41: J. Ahrens (V) 24; Schulze (M) 14.

Waynesville 65, Preble Shawnee 58

West Liberty-Salem 63, Triad 54: Loffing (WLS) 12; LeVan (T) 20.

Wayne 51, Lebanon 37: Hookfin (L) 14.

Xenia 66, Bellbrook 59: Crouch (B) 34.

Saturday’s Results

Arcanum 50, Newton 43: Mallette (N) 12; Carter (A) 12.

Bellbrook 63, Waynesville 41: Crouch (B) 15.

Benjamin Logan 64, Northwestern 61

Brookville 52, Milton-Union 38: Turner (B) 16.

Clinton Massie 62, Carlisle 54: Myers (CM) 21.

Edgewood 64, Valley View 54, OT: Allen (E) 18; Herman (VV) 18.

Fenwick 54, Carroll 46: Cogan (C) 13; Davis (F) 16.

Fort Jennings 62, New Knoxville 52: Tinnerman (NK) 22; Horstman (FJ) 13.

Jackson Center 43, New Bremen 30: Platfoot (JC) 11; Hoehne (NB) 9.

Oakwood 64, Bethel 54: Neff (O) 22; South (B) 18.

Piqua 73, Stebbins 72: Mpanzu (S) 23; Brown (P) 28.

Ponitz 82, Toledo Scott 52: Bailey (P) 25.

Preble Shawnee 51, Twin Valley South 40

Spg. Shawnee 42, Jonathan Alder 36

St. Henry 53, Wapakoneta 50: Good (W) 20; Schlarman (SH) 27.

Talawanda 43, Franklin County (IN) 40: James (T) 14; Murray (FC) 19.

Trotwood 63, Butler 46

Versailles 71, Russia 51

Wayne 72, Princeton 67

Yellow Springs 65, Triad 61: Harlan (T) 31; Clark (YS) 23.

Girls Basketball

Saturday’s Results

Anna 45, Minster 40

Badin 36, Alter 31: Carruth (A) 6; Broermann (B) 10.

Beavercreek 54, Springfield 30: Perdue (S) 16; Draughn (B) 14.

Bellbrook 61, Oakwood 30: Hofacker (B) 16; Hapgood (O) 12.

Butler 45, Piqua 14

Carlisle 52, Dixie 39: Harris (C) 32; Ruppert (D) 16.

Catholic Central 33, Southeastern 28

Cedarville 67, Greenon 53

Chaminade Julienne 62, McNicholas 46: Jones (CJ) 22.

Covington 36, Jackson Center 27: Long, Whiteman (C) 10; Clark (JC) 11.

Dunbar 51, Dayton Christian 44: Collinsworth (DC) 20; Cole (Du) 13.

Fort Loramie 49, Miami East 38: Holthaus (FL) 14; Haney (ME) 16.

Greeneview 74, Madison Plains 12: Fife (G) 18.

Greenville 48, Troy 34: Taylor (T) 11.

Hamilton 74, Oak Hills 58: Riggins, Ash (H) 24; Listerman (OH) 24.

Lakota West 66, Lakota East 32: Stanley (LE) 10; Prohaska (LW) 18.

Lebanon 62, West Carrollton 29: Folley (L) 19; Champaca (WC) 9.

Madison 72, Northridge 21: Reeder (N) 11.

Mason 64, Fairfield 36: Jones (F) 13; Puisis (M) 14.

Mechanicsburg 56, Northeastern 45: Schipfer (M) 14; Suchland (N) 30.

New Bremen 53, Waynesfield-Goshen 27: Jones (NB) 11; Craig (WG) 10.

Newton 51, Tri-County North 45: Wolfe (N) 15; Poling (TCN) 21.

Northmont 66, Stivers 25: Cooper (N) 14; Dixon, Edley (S) 6.

Northwest 36, Ross 24

Preble Shawnee 66, Twin Valley South 31: Sims (PS) 19; Crews (TVS) 13.

Purcell Marian 52, Carroll 48: Stefanek (C) 17; Dukes (PM) 15.

Spg. Shawnee 48, Jonathan Alder 46

Springboro 51, Ursuline Academy 38

Stebbins 42, Xenia 41

St. Henry 49, Lehman Catholic 40: O’Leary (LC) 10; Keller (SH) 14.

Talawanda 57, Mt. Healthy 34: Brown (T) 28; Dickerson (MH) 13.

Tecumseh 72, Ben Logan 59: Current (BL) 28; Griffits (T) 29.

Tippecanoe 83, Sidney 13: Stewart (T) 15.

Triad 39, West Jefferson 35: Vanninen (T) 12; Looby (WJ) 14.

Trotwood 51, Fairborn 32

Troy Christian 50, Bethel 37

Urbana 34, Indian Lake 26: Lyons (U) 23.

Valley View 79, Eaton 39: Legate (VV) 18; Shepherd (E) 10.

Wayne 49, Fairmont 39

Waynesville 43, Milton Union 40: Dickison (MU) 13; Murray (W) 15.

Wrestling

Friday’s Results

Butler 48, Beavercreek 26

Graham 57, Louisville 7

Saturday’s Results

LCC Thunderbird Invitational

Team Results: Miami East 196; Troy Christian 188.5; Nelsonville-York 164.5; Oak Harbor 127.5; Ottawa-Glandorf; Coldwater 125.5; Swanton 124; St. John 120.5; Allen East 111; Ayersville 103.5; Covington 102.5; Mechanicsburg 91.5; Carey 74; Preble Shawnee 66; Wayne Trace 63; Woodmore 62.5; St. Joseph 62; Blanchester, Bluffton 59; Newark Catholic 58; Col. Grove 54; Lakota 48.5; Hicksville 43; West Liberty-Salem 40.5; Lima Catholic Central 40; Tri-County North 39; Calvert 37; Greeneview 34.5; Cory-Rawson 34; Madeira 32.5; St. John’s 31.5; Carlisle 27; New London 22; Northridge, Spencerville 21.5; Patrick Henry 19; McComb 18.5; Mariemont 12; Hillsdale 11; Triad 10; Pandora-Gilboa 8; Dixie 7; Lincolnview, Summit Country Day 3.

Eaton Invitational

Team Results: Chaminade Julienne 183; Ross 179; Valley View 155; Eaton 143.5; Wilmington 133; Wayne 129.5; Edgewood 127.5; Carroll 109; Franklin 93; Milton-Union 84; Reading 74; Spg. Shawnee 74; Oakwood 69; Bellbrook 66.5; Arcanum 48; Talawanda 36; Washington 34; Thurgood Marshall 31; Waynesville 29; Tippecanoe 27; National Trail 20; Twin Valley South 18.

Jimmy Wood Invitational

Team Results: Western Brown 310; Lancaster 236.5; New Lexington 226; Wheeling Park 211; Lebanon 146; Fairfield Union 145; Amanda-Clearcreek 128; Barnesville 115; Martins Ferry 115; Dublin Jerome 97; Newcomerstown 95; East Liverpool 91; Northridge 83; Col. DeSales 79; Athens 79; Crestview 79; Granville 71; Hamilton Township 64; Highland 50; John Glenn 47; West Muskingum 46.5; Alexander 43; Meadowbrook 31; Chippewa 30; Meigs 25; Trimble 21; Reed. Eastern 13.

Watkins Memorial Invitational

Team Results: Springboro 265; Marysville 218.5; Hilliard Bradley 184.5; Sheridan 184.5; Big Walnut 155.5; Watkins Memorial 154; Tri-Valley 130; Reynoldsburg 117.5; Morgan 98.5; Logan 73; Pickerington North 48; Cambridge 45.5.

Wapakoneta Invitational

Team Results: Napoleon 350.5; Wapakoneta 216; Van Wert 183.5; Conner 165.5; Celina 163; Gibsonburg 158.5; Goshen 104.5; Paulding 97.5; Delphos Jefferson 55; Lima Senior 52; Evergreen 49.5; Antwerp 43.5; Stivers 11; Belmont 4.

Swimming

Saturday’s Results

WBL Championships

Boys Team Results: Lima Shawnee 321; Wapakoneta 294; Ottawa-Glandorf 170; St. Marys 159; Defiance 106; Elida 95; Celina 83; Lima Bath 70; Kenton 45; Van Wert 17.

Girls Team Results: Celina 367; Ottawa-Glandorf 245; Wapakoneta 181; Lima Shawnee 181; Van Wert 87; St. Marys 85; Defiance 84; Lima Bath 74; Elida 34; Kenton 24.

More from Daytondailynews