Caption

Week 1 high school football power rankings

The top high school football area teams, compiled by Cox Media Group Ohio. All games on Friday unless otherwise noted.

Division I

1. Northmont* (8-3 last season): at Lima Senior (4-6).

2. Wayne* (7-4): hosts Austin-East (Tenn.) Magnet (10-3).

3. Fairmont* (7-4): hosts Alter (9-2) on Thu.

Recommended for you

Recommended for you

Recommended for you

Most read

  1. 1 Watch Ohio governor debate 2018 | Governor Debate Ohio
  2. 2 Aberdeen shooting: Woman, 26, kills self, 3 others in 'horrific' Rite
  3. 3 WSU fall tuition revenue down $2.1 million more than expected

»OHSAA: Will contest GCL Co-Ed lawsuit

»RELATED: 5 things about the Mighty MAC

4. Centerville* (10-2): hosts Fairfield (6-5).

5. Springfield (6-4): hosts Lancaster (4-6).

Others: Beavercreek, Miamisburg, Lebanon, Springboro.

»RELATED: CCC preseason preview

»RELATED: SWBL Southwestern preseason preview

Division II

1. Troy* (8-3): hosts Belmont (9-1).

2. Sidney* (10-2): at St. Marys Memorial (10-2).

3. Belmont* (9-1): at Troy (8-3).

»RELATED: SWBL Buckeye preseason preview

»RELATED: GCL Co-Ed North preseason preview

4. Fairborn (4-6): at Tecumseh (2-8).

5. Xenia (2-8): at Beavercreek (6-4).

Others: Stebbins, Tecumseh.

»RELATED: GWOC National West football preview

»RELATED: GWOC National East football preview

Division III

1. Trotwood-Madison** (15-0): at Cin. Winton Woods (13-2).

2. Alter* (9-2): at Fairmont (7-4) on Thu.

3. Chaminade Julienne* (9-4): hosts Piqua (6-4).

»RELATED: Northmont Thunderbolts photo gallery

»RELATED: GWOC American South football preview

4. Franklin* (8-3): hosts Middletown Madison (11-3).

5. Piqua (6-4): at CJ (9-4).

Others: Bellbrook, Bellefontaine, Butler, Carroll, Dunbar, Fenwick, Greenville, Monroe, Ponitz, Thurgood Marshall, Tippecanoe, West Carrollton, Wilmington.

»RELATED: GWOC American North football preview

»RELATED: What to know about football season

Division IV

1. Clinton-Massie*** (13-2): at East Clinton (3-7).

2. Valley View* (11-1): at Wilmington (6-4).

3. Springfield Shawnee (5-5): hosts Greenon (3-6).

»RELATED: Centerville will host Alter in Week 3

»RELATED: Week 1 high school football schedule

4. Kenton Ridge (6-4): hosts Mechanicsburg (8-3).

5. Urbana (4-6): at London (8-3).

Others: Eaton, Graham, Meadowdale, Northridge, Northwestern, Oakwood.

»RELATED: Games on radio, TV, internet

Division V

1. Middletown Madison* (11-3): at Franklin (8-3).

2. Anna* (7-4): at Fenwick (6-4).

3. Miami East* (9-2): at Milton-Union (4-6).

»RELATED: Saturday playoff football returns

4. Greeneview* (10-1): at Arcanum (4-6).

5. Indian Lake* (7-4): at Marian Pleasant (10-2).

Others: Brookville, Carlisle, Greenon, Milton-Union, Preble Shawnee, Versailles, Waynesville.

»FACEBOOK: For more sports you should like Marc Pendleton

Division VI

1. Marion Local** (15-0): at Woodlan, Ind. (12-3).

2. Coldwater* (9-4): at Kenton (5-5).

3. St. Henry (6-4): at Covington (5-5).

»TWITTER: You should like @MarcPendleton

4. Fort Recovery* (6-5): vs. Lehman Catholic (10-2) at Sidney.

5. Bethel* (9-2): hosts Northridge (1-9).

Others: Arcanum, Covington, Dayton Christian, Dixie, Mechanicsburg, National Trail, Northeastern, Parkway, Tri-County North, Troy Christian, Twin Valley South, West Liberty-Salem.

Division VII

1. Minster** (11-4): at Fort Loramie (8-3).

2. Lehman Catholic* (10-2): vs. Fort Recovery (6-5) at Sidney.

3. Fort Loramie* (8-3): hosts Minster (11-4).

4. New Bremen (3-7): at Benjamin Logan (5-5).

5. Ansonia* (6-5): at Riverside (6-5).

Others: Bradford, Catholic Central, Cedarville, Jefferson, Mississinawa Valley, Southeastern, Tri-Village, Triad.

* Qualified for playoffs.

** State champion.

*** State runner-up.

More from Daytondailynews