All-Southwest District boys basketball team announced

Tippecanoe senior Ben Knostman (13) is averaging a triple-double with 15.5 points, 10.3 rebounds and 10.0 assists. Greg Billing/Contributed
Caption
Tippecanoe senior Ben Knostman (13) is averaging a triple-double with 15.5 points, 10.3 rebounds and 10.0 assists. Greg Billing/Contributed

The All-Southwest Ohio boys basketball teams as selected by members of the Ohio Prep Sportswriters Association from the Southwest District.

Division I

First Team

Gabe Cupps, Centerville 6′2″, So.: 16.2 ppg, 5.1 apg; Rich Rolf, Centerville 6′7″, Jr.: 15.1 ppg, 11.1 rpg; Logan Duncomb, Moeller, 6′9″ Sr. F: 13.4 ppg, 9.1 rpg.; Alex Williams, Cincinnati Archbishop Moeller 6′4″, Sr.: 16 ppg.; Kobe Rodgers Cincinnati St. Xavier 6′3″ Sr.: 18.1 ppg, 7.6 rpg; Nate Johnson, Liberty Twp. Lakota East 6′3″ Sr.: 17.0 ppg, 5.2 rpg, 4.2 apg; Prophet Johnson, Huber Heights Wayne, 6′4″ Sr.,: 20.1 ppg, 3.9 apg

Player of the Year: Kobe Rodgers, Cincinnati St. Xavier

Coach of the Year: Michael Noszka, Cincinnati St. Xavier

Second Team

Tom House, Centerville, 6′5, Jr.: 18.1 ppg, 4.0 rpg; Nathan Dudukovich, West Chester Lakota West, 6′3″, So.: 21.3 ppg; Justin Lovette, LaSalle, 6′0″, Sr.: 18.5 ppg, 5.2 rpg; Trey Killens, Mason, 6′0″ Sr.: 22.7 ppg., 5 rpg; Avante Martin, 6′2″, Sr., Sidney: 13.4 ppg, 12.3 rpg; Bowen Hardman, Princeton, 6′5″, Jr.: 13.5 ppg.; Logan Woods, Fairfield, 6′4″, Jr.: 16.4 ppg.

Third Team

Sam Feldman, Springboro, 6′4″, Jr.: 17.6 ppg, 11.1 rpg; Aidan Noyes, Cincinnati Archbishop Moeller, 6′6″ Sr.:11.9 ppg.; Evan Mahaffey, Cincinnati Archbishop Moeller 6′5″ Jr.: 9.1 ppg, 5.4 rpg; Deshawne Crim Fairfield 6′1 So.: 15.6pts, 3.2rpg.; Josh Tolliver Springfield, 6′1″, Sr.: 18 ppg, 3 rpg,; Lawrent Rice, Wayne, 6′3″ So.: 13.7 ppg.; 4.8 apg.; Andrew Harp, Cincinnati Elder, 12.9 ppg, 4.2 rpg.

Honorable Mention

Nate Paarlberg, Franklin; Noah Rich, Franklin; Tez Lattimore, Franklin; ZyonTull, Mt. Orab Western Brown; Drew Novak, Mt. Orab Western Brown; Alex Ball, Miamisburg; Allen Lattimore, West Carrollton; Sam Walker, West Carrollton; Stanley Shrivers, West Carrollton; Aidan Tuner, Cincinnati Archbishop Moeller; Brady Weber, West Chester Lakota West; Kelvin Turner, West Chester Lakota West; Adonis Caneris, Cincinnati Oak Hills; Dominic Cantrella, Cincinnati Turpin; Brady Hardewig, Cincinnati Turpin; Ayden Schneider, Cincinnati LaSalle; Namaray McCalley, Cincinnati Mount Healthy; Iyashu Adams, Cincinnati Mount Healthy; Caleb Allen, Trenton Edgewood; Mason Young, Harrison; Elijah Horton, Cincinnati Northwest; Patrick Ivory, Clayton Northmont; Jordan Smith, Clayton Northmont; Jackson Lewis, Hamilton; Alex Morton, Mason; Matthew Smith, Mason; Joe Kirby Cincinnati St. Xavier; Louie Semona, Cincinnati St. Xavier; Collin O’Connor, New Carlisle Tecumseh; Jack Kronauge, Liberty Twp. Lakota East; Kobe Peck, Liberty Twp. Lakota East; Jadon Coles, Liberty Twp. Lakota East; AJ Gillespie, West Clermont; Tywan Hall, Middletown; Will Williams, Middletown; Craig James, Oxford Talawanda; Jonathan Richter Oxford Talawanda; Jack Webster, Goshen; Alex Hannah, Milford; Malcolm Curry, Huber Heights Wayne; Adam Duvall, Beavercreek; Siloam Baldwin, Beavercreek; Gabe Phillips, Beavercreek; Josiah Harding, Xenia; Isaiah Rogan, Xenia; Dylan Hoosier, Xenia; Dwight Lewis, Fairborn; Julius Pulllen, Fairborn; Shaeden Olden, Troy; Jaden Owens, Troy; Dre’sean Roberts, Piqua; Tyler Mckinley, Cincinnati Walnut Hills; Owen Murray, Cincinnati Walnut Hills; Max Poynter, Cincinnati Walnut Hills; Colin Miller, Cincinnati Walnut Hills; Devin Taborn, Sidney; Camden Vordemark, Sidney; Michael Keehan, Cincinnati Elder; Sean Keller, Cincinnati Elder; David Larkins, Cincinnati Elder; Austin Coldiron, Cincinnati Anderson; Zach Weber, Lebanon; Anthony Johnson, Kettering Fairmont; Rodeny Harris, Princeton; Aaron Frazier, Trenton Edgewood

Lakota East guard Nate Johnson puts up a shot during their basketball game against Lakota West Friday, January 15, 2021 at Lakota East High School in Liberty Township. Lakota West won 54-50. NICK GRAHAM / STAFF
Caption
Lakota East guard Nate Johnson puts up a shot during their basketball game against Lakota West Friday, January 15, 2021 at Lakota East High School in Liberty Township. Lakota West won 54-50. NICK GRAHAM / STAFF

Credit: Nick Graham

Credit: Nick Graham

Division II

First Team

AJ Braun, Fenwick, 6′10″, Sr.: 16.6ppg, 10 rpg; Brayden Sipple, Blanchester, 6′4″, Sr: 33.9 ppg, 10.7 rpg; Ben Knostman , Tipp City Tippecanoe. 6′4″, Sr.: 15.4 ppg, 9.5 rpg, 9.9 apg,; Paul McMillan IV, Cincinnati Woodward, 6′2″ Jr.: 28.2 ppg, 5.2 apg,; Isaiah Walker Wyoming, 6′6″, Sr.: 22 ppg., 11rpg.; Anthony McComb, Trotwood-Madison, 6′2″, Sr.: 26.6 ppg., 6 rpg; CamRon McKenzie, Cincinnati Hughes, 6′2″, Sr.: 22.9 ppg, 8.1 rpg.; , 3apg.

Player of the Year: Ben Knostman, Tipp City Tippecanoe

Coach of the Year: David Lane, Hamilton Ross

Second Team

Max Stepaniak, Hamilton Ross, 6′8″ Sr.: 15.8 ppg, 7.5 rpg; Mason Weisbrodt, Batavia, 6′8″, Jr.: 19 ppg., 9.1 rpg; Danny Austing, Cleves Taylor, 6′0″, Jr: G: 17.8 ppg.; Jakada Stone, Cincinnati Aiken, 6′1″ Sr.: 19.7ppg, 5.6 rpg.; Sam Nunn, Hamilton Ross, 6′0″ Sr.: 13.6 ppg, 6.5 rpg, 5.7 apg; Justin O’Neal, Dayton Dunbar, 6′4″, Sr.: 16 ppg., 7 rpg.; Jacob Connor, Kettering Alter, 6′9″, Jr.: 10.7 ppg., 9.5 rpg.

Third Team

Zach Frederick , Tipp City Tippecanoe, 6′5″, Sr.: 16.1 ppg, 9.1 apg; Kyle Smith, Bethel-Tate, 6′5″, Jr.: 16.8 ppg., 9.4 rpg.; Dayjaun Anderson Dayton Ponitz Career Technology Center, 6′2″ So.: 17 ppg., 9 rpg; Wyatt Wachs, Cincinnati Indian Hill, 6′2″, Sr.: 14.6 ppg., 7.2 rpg; Kevin English, Norwood, 6′4″, Sr.: 18.5 ppg., 7.5 rpg.; Carson Seemann, Cincinnati Archbishop McNicholas, 6′3″, Sr.: 12.8 ppg, 5.3 rpg.; Ronald Smith III, Dayton Thurgood Marshall, 6′2″, Jr.: 22.5 ppg.

Honorable Mention

Troy Coulter, Germantown Valley View; JT Ferguson, Germantown Valley View; Matthew Butcher, Wilmington; Cole Coppock , Tipp City Tippecanoe; Damien Crayton, Wyoming; Collin Deaton, Lemon Monroe; Adam Ploeger, Lemon Monroe; Max Applegate, Batavia; Justin Ackerman, New Richmond; Shep Lansaw, New Richmond; Kadin Pollard, New Richmond; Tyler Sininger, New Richmond; Harry Hilvert, Cleves Taylor; Mitchell Zieverink, Cleves Taylor; Ashton Ault, Bellbrook; Johnny Deep Dayton Carroll; Sean McKitrick, Dayton Carroll; Blake Brumbaugh, West Milton Milton-Union; Sam Case, West Milton Milton-Union; Andrew Larkin, Hamilton Badin; Mateo Lopez, Cincinnati Indian Hill; Ty Thornton, Cincinnati Indian Hiill; Jaesean Martin, Cincinnati Hughes; Robbie Cass, Cincinnati Aiken; Caden Conrad, Cincinnati Archbishop McNicholas; Nick Schulte, Cincinnati Archbishop McNicholas; Clay Badylak, Cincinnati Archbishop McNicholas; Darian Leslie, Dayton Dunbar; Randy Latham, Dayton Dunbar; Jaylan Spann, Dayton Thurgood Marshall; Will Richards, Franklin Bishop Fenwick; Luke Blessing, Wilmington; Kohl Todd, Waynesville; Jonathan Powell, Dayton Chaminade Julienne; Dan Nauseef, Dayton Chaminade Julienne; Hunter Warner, Bellefontaine; Davonte Fahle, Bellefontaine Benjamin Logan; Brady King, St. Paris Graham.

Trotwood-Madison’s Anthony McComb shoots over Centerville’s Gabe Cupps (0) and Tom House on Feb. 2, 2021. McComb scored 36 points in an 89-71 loss. Jeff Gilbert/CONTRIBUTED
Caption
Trotwood-Madison’s Anthony McComb shoots over Centerville’s Gabe Cupps (0) and Tom House on Feb. 2, 2021. McComb scored 36 points in an 89-71 loss. Jeff Gilbert/CONTRIBUTED

Division III

First Team

Conner Cravaack, Madeira 6′4″, So.: 20 ppg., 10 rpg; RT Adkins, Cincinnati Country Day, 6′4″, Sr.:15.8pts, 11.0 rpg.; Jamon Miller, Springfield Shawnee, 5′11″, Sr.: 15.3 ppg., 4.3 rpg.; Ben Kovacs, Anna, 6′3, Sr,: 18.2 ppg, 7.9 rpg; Rayvon Griffith, Cincinnati Taft, 6′5″, So.: 23.5 ppg,; Mekhi Elmore, Cincinnati Taft, 6′0″, Jr.: 21.8 ppg, 4.4 rpg.; Mason Shrout, Camden Preble Shawnee, 6′4″, So.: 22,7 ppg, 7 apg.

Player of the Year: Rayvon Griffith, Cincinnati Taft

Coach of the Yea: Nate Barhorst, Anna

Second Team

Carson Miles, Georgetown, 5′10″ So.: 13.3 ppg, 4.6 apg,.; Cole Allen, Jamestown Greeneview, 6′3′'. Sr.: 16.6 ppg, 4.3 rpg; Cameron Harrison New Paris National Trail, 6′0″, Sr.: 19.1ppg, 6.2 rpg.; Jacob Roeth, Casstown Miami East, 6′1″, Fr.: 16.6 ppg., 5.4 apg.; Zyon Scott, Reading, 6′0″, Sr: Guard 17.2 ppg.; AJ Eller, Brookville, 6′0″”, Sr.: 20.5 ppg,; Gates. Flynn, Cincinnati Summit Country Day, 6′1″, Sr,: 10.7 ppg., 4.9 apg.

Third Team

Brady Woodall, Miamisburg Dayton Christian, 5′11″, So.: 10 ppg., 6.3 apg.,; Branson Smith, East Clinton, 6′1″, Sr.: 18.1 ppg., 4.9 rpg.; Casey Keesee, Tipp City Bethel, 5′8″ Jr.: 17.4 ppg, 4.8 rpg,; Mason Mack Cincinnati Country Day 6′5″, Sr.: Forward 13.4pts, 10 rpg.; McKane Finkenbine, Anna, 6′0″, Jr.:16.6 ppg, 7.5 apg.; Bryce Singleton, Camden Preble Shawnee, 6′3″, Sr.: 18.1 ppg, 11.5 rpg.; Will Trubisky, Mariemont, 6′4″ Sr.: 13 ppg, 3 rpg, 3 apg.

Honorable Mention

Isaiah Masteller, Anna; Nate Kratzer, Georgetown; Blake Tolle, Georgetown; Blaise Burrows, Georgetown; Devin Dreier, Miamisburg Dayton Christian; Junior, Dakota Collom, East Clinton; Roman Newsome, Carlisle; Nolan Burney, Carlisle; Isaiah Dean, Carlisle; Connor Smith, Carlisle; Rhett Burtch, Jamestown Greeneview,; Ethan Rimkus, Tipp City Bethel; Batai Lease, North Lewisburg Triad; Ayden Spriggs, North Lewisburg Triad; Jake Hamilton, Covington; Cole Allen, Springfield Northeastern; Dale Bush, Springfield Northeastern; Nick Burden, West Liberty-Salem; Mason Martin, Clermont Northeastern; Bryce Reece Clermont Northeastern; Collin Klopfstein, Williamsburg; Dan Jones, Williamsburg; Jaden Journell, Springfield Greenon; Connor Stonebraker, Versailles; Jaydon Litten, Versailles; Zion Crowe, Springfield Shawnee; Wes Enis, Casstown Miami East; Sam Zapadka, Casstown Miami East; Michael Norton James H, Gamble Montessorri; Dalon Owensby, James H Gamble Montessori; Jeremiah Neblet, James H Gamble Montessori; Sean Caldwell, James H Gamble Montessori; Logan Stidham, Reading; Jaden Jefferson, Cincinnati North College Hill; Tejay Bouldin, Cincinnati North College Hill; Antonio Harmon, Cincinnati North College Hill; Jake Goubeaux, Arcanum; Quinten Tolle, East Clinton; Zander Barnes, Indian Lage; Luke Jackson, Indian Lake\

Cutline: Shawnee High School senior Jamon Miller drives past Jonathan Alder junior Grant Welsch during their game on Friday night in Springfield. The Pioneers won 45-44. Michael Cooper/CONTRIBUTED
Caption
Cutline: Shawnee High School senior Jamon Miller drives past Jonathan Alder junior Grant Welsch during their game on Friday night in Springfield. The Pioneers won 45-44. Michael Cooper/CONTRIBUTED

Credit: Michael Cooper

Credit: Michael Cooper

Division IV

First Team

Trent Koning, Cedarville, 6′2, Sr.; 18.8 ppg., 4.4 rpg, 4.4 apg.; Layne Sarver, New Madison Tri-Village, 6′6″, Jr.: 23 ppg, 6 rpg.; Jonathan Riddle Legacy Christian 19.3 ppg, 7.9 rpg.; Aidan Reichert, Jackson Center, 6′5″, Sr.: 19.1 ppg, 7.6 rpg.; Jacob Pleiman, Botkins, 6′6″, Jr.: 16 ppg., 7 rpg.; Deanza Duncan, Hamilton New Miami, 5′8″, Sr.; 20.4 ppg., 4.2 rpg.; Gi’Marrion Jones, Cincinnati College Prep Academy, Cincinnati College Prep Academy, 6′4″, Sr.: 21.4 ppg., 11.4 rpg.

Player of the Year: Layne Sarver, New Madison Tri-Village

Coach of the Year: Josh Sagester, New Madison Tri-Village

Second Team

Isaiah Ramey, Cedarville, 6′5″, Sr.: 16.1 ppg, 6 rpg; Cody Germann, Ripley-Union-Lewis-Huntington, 6′1″, Sr.: 14.1 ppg.; Carson Crozier, Felicity-Franklin, 6′3″, Jr: 20 ppg, 4.9 rpg.; Caeleb Meyer, Fort Loramie, 6-2, Sr.: 12.7 ppg., 3.5 rpg; Jordan Robinette, Hamilton, New Miami, 5′10″, Sr.: 13.8 ppg, 3.8 rpg; Tre Munson, Cincinnati College Prep Academy, 6′3″, Sr..; 21.4 ppg., 4.8 rpg.; Chandler Peters, Pleasant Hill Newton, 5′9″ Jr.: 19.4ppg, 3.0 apg.

Third Team

Josh Scantland, New Madison Tri-Village, 6′6″, Jr.: 10 ppg, 7 rpg.; Parker Davidson, Bradford, 6′2″, So.: 19.5ppg, 6.7 rpg.; Jason Channels, Springfield Emmanuel Christian Academy, 6′1″, Sr.: 18.6 ppg, 6.1 rpg.; Ashton Piper, Sidney Fairlawn, 6′3″, Sr.: 15.5 ppg, 5.9 rpg, 4.2 apg,; John Zumberger, DeGraff Riverside, 5′11″, Sr.: 18.0 ppg, 3.5 rpg; Zykeem Hunley, St. Bernard-Elmwood Place, 6′2″, Sr.: 15 ppg, 8 rpg; Jayden Priddy-Powell, Botkins, 5′10″, Sr.:15ppg 4 apg, 4 rpg.

Honorable Mention

Levi Wiederhold, Fayetteville-Perry; Jayden Bradshaw, Fayetteville-Perry; Gabe Fyffe, Ripley-Union-Lewis-Huntington; Braiden Bennington, Ripley-Union-Lewis-Huntington; Garrett Taulbee, Felicity-Franklin; Dalton Delong, New Madison Tri-Village; Cavin Baker, Arcanum Franklin Monroe; Aidan Luchini, Arcanum Franklin Monroe; Ky Cool, Arcanum Franklin Monroe; Mitchell Montgomery, Pleasant Hill Newton; Harold Oburn, Pleasant Hill Newton; Matthew Cardwell, Cincinnati Christian; Reece Stammen, Ansonia; Isaac Barga, Ansonia; DeAndre Cowen, Yellow Springs; Tyler Galluch, Springfield Catholic Central; Ashton Young, Springfield Catholic Central; Ian Galluch, Springfield Catholic Central; Parker Penrod Troy Christian; Ben Major, Troy Christian; Hayden Quinter, Russia; Caleb Maurer, Fort Loramie: Grant Albers, Fort Loramie: Luke Frantz, Sidney Lehman Catholic; Justin Chapman, Sidney Lehman Catholic; Carter Pleiman, Botkins; Trey Robinette, Hamilton New Miami.

Cedarville High School senior Trent Koning is guarded by Catholic Central junior Ian Galluch during their game on Tuesday night in Cedarville. Koning had 19 points as the Indians won 44-37. Michael Cooper/CONTRIBUTED
Caption
Cedarville High School senior Trent Koning is guarded by Catholic Central junior Ian Galluch during their game on Tuesday night in Cedarville. Koning had 19 points as the Indians won 44-37. Michael Cooper/CONTRIBUTED