Beavercreek 4, Miami Valley 1
1. Venkatramani (B) d. Vallabhaneni, 6-4 6-1; 2. Jones (B) d. Schrager, 6-1 6-3; 3. Wase (B) d. Johnson, 6-2 6-3; 1. Tobin/E. Karras (MV) d. Woell/Jiao, 6-1 7-5; 2. Farwell/Liu (B) d. Michens/Quadri, 6-1 4-6 7-6. Records: B 3-0, MV 6-1.
Mason 3, Chaminade Julienne 2
1. Pleiman (CJ) d. Kong, 6-2 6-4; 2. Allen (CJ) d. Dafla, 6-0 6-1; 3. Cepeda (M) d. Douglas, 7-6 6-1; 1. Reid/Kandi (M) d. Huffman/Draeger, 6-4 6-1; 2. Kapoor/Noriega (M) d. Dranchak/Robinson, 6-2 6-3. Records: M 2-0, CJ 2-2.
Ursuline Academy 3, Alter 2
1. O’Connor (UA) d. Hawley, 7-5 6-7 6-4; 2. Showalter (A) d. Sabo, 6-3 6-2; 3. Duma (UA) d. Nikolai, 6-1 6-0; 1. Kader/Imwalle (A) d. Foster/Haney, 6-4 6-2; 2. Fleming/Eid (UA) d. Binzer/Yacoub, 6-2 6-1. Records: A 3-1, UA 3-0.
Tecumseh 3, Springfield 2
1. Culbertson (T) d. Pavlatos, 6-0 6-0; 2. Mulkey (T) d. McClean, 7-5 6-2; 3. Springfield wbf; 1. Foland/Johnson (T) d. Bennett/Dillon, 7-5 4-6 6-2; 2. Parker/Connelly (S) d. Burnett-Wheeler/Brewer, 6-1 6-3. Records: T 1-2, S 0-3.
Tippecanoe 5, Lehman Catholic 0
1. Reeder d. Gibson, 6-0 6-0; 2. Coning d. Comer, 6-0 6-0; 3. Stewart d. Briggs, 6-0 6-0; 1. Tanaka/Merrick d. Simpson/Gillman, 6-1 6-0; 2. Jones/Kueterman d. Brunner/Reed, 6-1 6-0. Records: LC 0-3, T 1-0.
Greenville 4, St. Mary’s 1
1. Navas-Davis (G) d. Ernst, 6-1 6-2; 2. Bixler (G) d. Felder, 6-2 6-2 ; 3. Monnin (G) d. Rust, 6-0 6-1; 1. Rich/Cameron (G) d. Perry/Moeller, 6-0 6-2; 2. Ellis/Layth (SM) d. Hunt/Scott, 6-7 6-3 6-4. Records: G 3-1, SM 1-1.
Thursday’s Late Results
Vandalia Butler 3, Springfield 2
1. Peyton (VB) d. Paulatos, 4-6, 6-2, 6-0; 2. Cassie (S) d. Brockert, 6-3, 6-2; 3. Bennett (S) d. Bohannon, 6-0, 6-1; 1. Evanson/Harden (VB) d. Connolly/Dillon, 7-6(8), 6-2; 2. Miller/Lane (VB) d. Parker/Ferryman, 6-4, 6-1. Records: VB 1-3.
Boys Golf
Friday’s Results
Ridge Classic Invitational
At Kittyhawk
Team Results: 1. Bellbrook 311; 2. Eaton 318; 3. Valley View 326; 4. Brookville 335; 5. Madison 338; 6. Waynesville 339; 7. Chaminade Julienne 355; 8. Middletown Christian 360; 9. Milton-Union 361; 10. Franklin 362; 11. Stebbins 398; 12. Cedarville 448; 13. West Carrollton 470; 14. Northridge 475.
Top 10: Bruns (VV) 70, Greene (Be) 70, Sipple (Ma) 70, C. Willis (Ea) 74, Ferguson (Ea) 76, Smedley (MU) 76, S. Willis (E) 78, Kindell (Br) 79, Castle (Wa) 79, Burritt (Be) 79.
Fort Recovery 176, Parkway 211
Top 5: Backs (FR) 40, Bruns (FR) 44, Litmer (FR) 44, Hobbs (FR) 48, Cox (FR) 49.
Lehman Catholic 172, Houston 221
Top 5: Dean (LC) 36, Scott (LC) 43, Vanderhorst (LC) 46, Scott (LC) 47, Pickerell (LC) 49.
Versailles 159, New Knoxville 230
At Sugar Valley
Top 5: Watren (V) 38, Stonebraker (V) 39, Reigle (V) 40, Christian (V) 42, Cotner (V) 44.
Thursday’s Late Results
Brookville Invitational
At Penn Terra
Team Results: 1. Brookville 303; 2. Valley View 309; 3. Madison 330; 4. Eaton 335; 5. Middletown Christian 339; 6. Franklin 349; 7. Milton-Union 358; 8. Carlisle 360; 9. Northridge 460.
Top 5: Swabb (Br) 72, Wilson (Ma) 74, Hogan (MC) 75, Mullennix (Br) 75, Herman (VV) 76.
Girls Golf
Friday’s Results
Lincolnview Invite
Fort Recovery: Vaughn 93, Thien 101, Stone 112, Keller 116, Bruns 119, Timmerman 160.
Clark County Tournament
At Elks Club
Team Results: 1. Kenton Ridge 338; 2. Spg. Shawnee 341; others finished.
Top 5: Kulasekera (Kenton Ridge) 84, Brooks (Spg. Shawnee) 90, Miller (Kenton Ridge) 96, Sullivan (Catholic Central) 100, Bennett (Kenton Ridge) 100, Wones (Greenon) 107.
Northmont 205, Greenville 249
Top 5: Krizner (N) 47, Hansard (N) 51, Avdakov (N) 53, Hunter (N) 54, Mortenson (G) 58. Records: N 2-1, G 0-2.
Northmont 191, Vandalia 206
Top 5: Prince (V) 42, Hunter (N) 46, Franklin (V) 47, Krizner (N) 48, Avdakov (N) 48. Records: N 1-1, V 0-1.