High school results for Thursday, Aug. 14

Girls Tennis

Thursday’s Results

Madison 5, Middletown 0

1. Mills d. Beckmeyer, 6-0, 6-0; 2. Porter d. Hiler, 6-1, 6-0; 3. Phelps d. Morgan, 6-2, 6-3; 1. L. Spivey/M. Spivey d. Riley/Taylor, 6-1, 6-1; 2. Miller/Cornett d. Foutz/Prater, 6-0, 6-1. Records: Midd 0-1; Mad 2-1.

Bellbrook 5, Fenwick 0

1. Heinz d. Wourms, 6-0, 6-0; 2. Yates d. Matix, 6-1, 6-0; 3. Contestable d. Schierloh, 6-0, 6-0; 1. Bias/Songer d. Combs/Shultz, 6-0, 6-0; 2. Wong/Schultz d. Bruggman/Dupps, 6-1, 6-1.

Vandalia Butler 3, Springfield 2

1. Peyton (VB) d. Paulatos, 4-6, 6-2, 6-0; 2. Cassie (S) d. Brockert, 6-3, 6-2; 3. Bennett (S) d. Bohannon, 6-0, 6-1; 1. Evanson/Harden (VB) d. Connolly/Dillon, 7-6(8), 6-2; 2. Miller/Lane (VB) d. Parker/Ferryman, 6-4, 6-1. Records: VB 1-3.

Oakwood 5, Milton-Union 0

1. Haluschak d. Falb 6-2, 6-4; 2. Aebker d. C. Fetters 5-7, 6-1, 1-0; 3. Barker d. Wombold 6-3, 6-1; 1. Gump/Corbean d. L. Fetters/Goosling 6-3, 6-3; 2. Geiselman/Raab d. Reynolds/Brown 6-1, 6-2.

Centerville Gold 5, Xenia 0

1. Amiri d. Tar. Crawford, 6-2, 6-2; 2. Sewell d. Tab. Crawford, 6-0, 6-0; 3. Fishman d. Landis, 6-0, 6-1; 1. Higgins/Bashir d. McLain/Collier, 6-0, 6-0; 2. Peddana/Kung d. Puckett/Stewart, 6-0, 6-0. Records: C 2-1; X 0-1.

Springboro 5, Fairmont 0

1. Rose d. Fornes, 6-3, 6-2; 2. Eikenberry d. Jones, 6-0, 6-0; 3. Fote d. Turner, 6-1, 6-0; 1. Spencer/Talbot d. Cridge/Rabenstein, 6-1, 6-2; 2. Hillis/Shamp d. Kinnison/Sweeterman, 6-3, 6-1. Records: S 2-0.

CJ 5, Carroll 0

1. Pleiman d. J. Milano 7-6, 6-3; 2. Allen d. C. Milano 6-1, 6-3; 3. Douglas d. King 3-0, ret.; 1. Huffman/Draeger d. Simons/Simons 6-2, 6-1; 2. Dranchak/Robinson d. Marticello/Weitz 6-0, 6-0. Records: CJ 2-1, Carroll 0-2.

Sycamore 5, Miamisburg 0

1. Abele d. Sickinger, 6-1, 6-2; 2. Skwara d. Hindenlang, 6-3, 6-1; 3. Wallihan d. Strickland, 6-3, 6-0; 1. Pescovitz/Peck d. Cox/Hohenbrink, 6-0, 6-4; 2. Rajanopel/Dooley d. Grib/Raj, 6-1, 6-1. Records: M 1-1; S 3-2.

Northmont 3, Troy 2

1. Parker (N) d. Essick, 6-1, 6-4; 2. Anderson (N) d. Hennessy, 6-4, 6-1; 3. Harden (N) d. Bruns, 6-3, 6-1; 1. Kleptz/Wehrkamp (T) d. Weaver/Hibbard, 6-4, 7-5; 2. Nagata/Scancarello (T) d. Malen/McCain, 7-5, 6-4. Records: N 3-0; T 0-1.

Carlisle 4, Valley View 1

1. Snyder (VV) d. McClure, 6-1, 6-0; 2. Ferguson (C) d. Holbrook, 6-4, 6-1; 3. Bailey (C) d. Brandenberg, 6-2, 6-1; 1. Callahan/Taylor (C) d. Noelker/Mullins, 6-2, 6-0; 2. LaClair/Stebelton (C) d. Peyton/Bullmand, 6-1, 6-1. Records: VV 0-2.

Kenton Ridge 5, Lehman Catholic 0

1. Wallace d. Gibson, 6-3, 6-1; 2. Zawada d. Comer, 6-0, 6-0; 3. Freshour d. Briggs, 6-0, 6-0; 1. Zink/Reed d. Simpson/Gillman, 6-0, 6-0; 2. Hitchcock/Baucant d. Brunner/Read, 6-0, 6-0. Records: KR 1-1.

Alter 5, McNicholas 0

1. Hawley d. St. Charles, 6-0, 6-0; 2. Showalter d. N. Geygan, 6-1, 6-0; 3. Nikolai d. S. Daoud, 6-1, 6-0; 1. Kader/Imwalle d. Beck/J. Geygan, 6-0, 6-0; 2. Thorson/McLaughlin d. Hughes/Sam. Daoud, 6-4, 6-1. Records: A 3-0; McN 1-1.

Miami Valley 5, Eaton 0

1. Vallabhaneni d. Flynn, 6-1, 6-1; 2. Schrager d. Mt. Castle, 6-2, 6-1; 3. Johnson d. Wolf, 6-1, 7-6(3); 1. Tobin/E. Karras d. Keen/Houle, 6-2, 6-1; 2. Quadri/T. Karras d. Grant/Rose, 6-1, 6-1. Records: MV 6-0; E 1-2.

Greenville 5, Wayne 0

1. Navas-Davis d. Issa, 6-2, 6-0; 2. Bixler d. Pitt, 6-1, 6-1; 3. Monnin d. Miller, 6-0, 6-0; 1. Cameron/Rich d. Egolf/Jackson, 6-3, 6-0; 2. Hunt/Kaur d. Ogletree/Boltman, 6-1, 6-1. Records: G 2-1, W 0-2.

West Carrollton 3, Piqua 2

1. Kiefer (P) d. Shriver, 7-5, 6-2; 2. Sule (WC) d. Shroyer, 6-2, 6-1; 3. Griffiths (WC) d. Bowling, 6-1, 6-0; 1. Mullen/Debusk (P) d. Bogan/Hart, 6-2, 6-3; 2. Ismail/Logar (WC) won by forfeit. Records: WC 1-1; P 0-1.

Fairborn 5, Trotwood 0

1. Hunter d. Moss, 6-1, 6-2; 2. Sheets d. Scott, 6-7, 6-4, 6-2; 3. Wulf by default; 1. Barker/Neuman d. Gray/Kelty, 6-1, 6-0; 2. Secrest/Stark d. Redic/Estremera, 6-0, 6-0.

Carlisle 5, Franklin 0

1. McClure d. Kitchen, 6-2, 6-0; 2. Ferguson d. B. Morris, 6-0, 6-1; 3. Bailey d. Akers, 7-6 (7-1), 6-2; 1. Callahan/Taylor d. Isaacs/J. Morris, 6-1, 6-0; 2. LaClair/Stebelton d. Hendricks/Jobe, 6-1, 6-1. Records: C 2-1.

Boys Golf

Tuesday’s Late Results

Oakwood Invitational

At Dayton C.C.

Team Results—1. Oakwood Gold 289; 2. Dublin Jerome 297; 3. LaSalle 303, Moeller 303; 5. Alter 307; 6. Upper Arlington 311; 7. Lexington 314; 8. Wellington 316; 9. Wyoming 318; 10. Fenwick 334; 11. Badin 335; 12. St. Xavier 336; 13. Indian Hill 344; 14. Oakwood Blue 351; 15. CJ 362.

Top 10: Quigley (Oak) 68, Root (DJ) 73, Mayhew (Oak) 73, Dearth (DJ) 73, Stephens (DJ) 73, Nikolai (Alt) 74, Frederick (Oak) 74, Redden (Oak) 74, Heidemann (LaS) 74, O’Brien (Moe) 74, Marty (Wyo) 74.

Thursday’s Results

New Bremen 169, Delphos SJ 181, New Knoxville 239

At Arrowhead G.C.

Top 5: Britton (NB) 38, Klausing (DSJ) 41, Travis (NB) 42, Stachler (NB) 44, O’Neill (NB) 45.

Greeneview 176, Cedarville 245

Top 5: Northup (G) 42, Bailey (G) 43, Halder (G) 45, Brown (G) 46, Sage (G) 46. Records: G 2-1 (1-0), C 0-1 (0-1).

Mechanicsburg 179, Northeastern 183

At Indian Springs G.C.

Mech. Top 4: Westfall 39, Minor 44, Cushman 46, Dunn 49. Records: M 7-1 (2-0).

Carroll 195, Troy Christian 210

At Kittyhawk

Top 5: Johnson (C) 42, Ward (TC) 46, Hagstrom (C) 47, Laughlin (C) 49, Poteet (TC) 50.

Monroe 185, Dixie 210

Top 5: Mintz (D) 41, Patel (M) 43, Huff (M) 43, Blackburn (M) 47, Green (M) 52.

Greenville Invitational

At Turtle Creek G.C.

Team Results—1. Beavercreek 306; 2. Troy 332; 3. Miamisburg 337; 4. Tippecanoe 342; 5. Northmont 352; 6. Russia 353; 7. Versailles 361; 8. Covington 370; 9. Greenville 381; 10. Piqua 397; 11. Van Wert 400; 12. Fairborn 443; 13. West Carrollton.

Top 5: Knisley (B) 74, Flick (B) 74, Dexter (B) 77, Kasler (Troy) 77, Stover (Ver) 78.

Centerville Elk Invitational

Team Results—1. Dublin Jerome 283; 2. New Albany 290; 3. St. Charles 292; 4. Upper Arlington 294; 5. Wheeling Park (W. Va.) 295; 6. Centerville 298; 7. LaSalle 303; 8. Dublin Coffman 303; 9. Lakota East 313; 10. Cols. Watterson 321; 11. Fairmont 323; 12. Moeller 324; 13. Bellbrook 328; 14. Lakota West 333; 15. Findlay 393.

Top 5: 1. Hand (WP) 66; 2. Herceg (DJ) 68; 3. O’Brian (St. C) 68; 4. McNutt (NA) 70, Wick (UA) 70, Guthery (DC) 70.

Lancer Invitational

At Hickory Sticks

Team Results—1. Fort Recovery 337; 2. Lincolnview 346; 3. Miller City 364; 4. St. Henry 373; 5. Crestview 379; 6. Cols. Grove 390; 7. Leipsic 402.

Top 5: Rager (L) 73, Lautzenheiser (Cre) 80, Bruns (FR) 81, Hobbs (FR) 81, Lammers (MC) 82.

Ryan Reynold’s Tournament

At Liberty Hills

Team Results—1. Liberty Benton 312 (won on 5th man tiebreaker); 2. WL-Salem 312; 3. Bellefontaine 320; 4. Spg. Shawnee 323; 5. Ben Logan 325; 6. Kenton 329; 7. Jonathan Alder 334; 8. Tecumseh 348; 9. Indian Lake 408; 10. Riverside 419.

WLS Top 5: Sims 66, Stillings 81, Callicoat 82, McBean 83, Brown 93, Eggleston 93.

Girls Golf

Wednesday’s Late Results

Greenville 258, Springfield 302

Top 4: Mortensen (G) 57, Duncan (G) 59, Varatharj (S) 62, Fulton (G) 70.

Thursday’s Results

Fort Recovery 213, Parkway 216

FR Top 5: Thien 47, Vaughn 49, Bruns 58, Keller 59, Stone 62.

Versailles Lady Tiger Tee

At Stillwater Valley G.C.

Team Results—1. Tippecanoe 361; 2. Troy 376; 3. Versailles 386; 4. Russia 409; 5. Fort Loramie 412; 6. St. Henry 433; 7. New Bremen 448; 8. Arcanum 495; 9. Covington 513; 10. Graham 539; 11. Tri-Village 545.

Top 5: Knouff (FL) 77, Brownlee (Tipp) 81, Covault (Ver) 83, Elsass-Smith (Troy) 87, Rowland (Tipp) 90.

Lady Raiders Tournament

Team Results—1. Kenton Ridge 350; 2. North Union 392; 3. Northeastern 433.

Top 5: Kulasekera (KR) 77, Miller (KR) 87, Summers (NE) 90, Bennett (KR) 91, Parillo (KR) 95.

Coed Golf

Thursday’s Results

Ponitz 178, Dunbar 208

At Kittyhawk

Top 5: S. Lawrence (P) 40, J. Lyle (P) 44, A. Overman (P) 45, J. Bryant (D) 47, A. Adams (P) 49.

X