HS Results 2/18

File Photo
File Photo

PREP RESULTS

Boys Basketball

TOURNAMENT

Thursday’s Results

Division I

Lakota West 70, Kings 63

Division III

Versailles 42, Arcanum 34

REGULAR SEASON

Thursday’s Results

Cedarville 62, Greeneview 45

Wednesday’s Results

CHCA 90, Blanchester 57

Fairfield 75, Hamilton 56: Simms-Marshall (H) 14, Swain (H) 13, Woods (F) 22, Crim (F) 14, Bronston (F) 14.

Northeastern 47, Greenon 45: Nichols (N) 16, Allen (N) 12, Webb (N) 10, Minteer (G) 23, Potter (G) 10.

West Carrollton 80, Piqua 45

Girls Basketball

TOURNAMENT

Thursday’s Results

Division I

Beavercreek 40, Butler 27

Colerain 51, Little Miami 35

Lakota East 56, Edgewood 43: French (LE) 17, Novean (LE) 16, Smith (LE) 11, Hunt (E) 18, Homan (E) 12.

Mt. Notre Dame 85, Western Hills 6

Turpin 62, McAuley 46

Wayne 76, Fairborn 26

Division II

Alter 69, Ponitz 36: Gunter (A) 14, Romer (A) 11, Kernan (A) 11, Reis (A) 10.

Mt. Healthy 44, Taylor 25

Summit Country Day 47, Batavia 22

Valley View 51, Ross 36

Division III

Carlisle 40, Milton-Union 34: Grudich (MU) 12, Brumbaugh (MU) 10.

Georgetown 64, Clark Montessori 39

Waynesville 40, Miami East 25

West Liberty-Salem 58, Northeastern 7

Williamsburg 55, Blanchester 19

Versailles 45, Bethel 37

Division IV

Cin. Country Day 69, Oyler 8

Fayetteville Perry 54, Felicity Franklin 35

Fort Loramie 91, Ansonia 18

Franklin Monroe 51, Yellow Springs 46

Jackson Center 47, Fairlawn 34

Tri-Village 76, Tri-County North 16

Wednesday’s Results

Division I

Centerville 81, Piqua 28

Lakota West 64, Withrow 58

Lebanon 52, Ursuline 47

Loveland 52, Winton Woods 33

Mason 46, Seton 29

Miamisburg 35, Bellbrook 27: Carter (M) 16, Long (M) 12.

Tecumseh 68, Franklin 35: Harness (T) 18, Russell (T) 15, Mastin (T) 11.

Division II

Carroll 56, Northwestern 25

Indian Hill 55, North College Hill 30

Roger Bacon 64, Shroder Paideia 20

Tippecanoe 66, Kenton Ridge 15

Division III

Anna 50, Northridge 11

Arcanum 61, Indian Lake 27

Mariemont 49, East Clinton 46, OT

Norwood 65, CHCA 43

Williamsburg 57, Deer Park 32

Division IV

Botkins 39, Houston 24

Bradford 42, Covington 27: Miller (B) 24.

Cedarville 58, MVCA 13

Russia 46, Lehman Catholic 29: Cianciolo (LC) 10.

Troy Christian 44, Catholic Central 37

REGULAR SEASON

Thursday’s Results

Mechanicsburg 83, Greeneview 37: Forrest (M) 26, Wilhelm (M) 18.

Girls Bowling

SECTIONAL TOURNAMENT

Wednesday’s Results

Division I

At Poelking Woodman

Qualifying Teams: Xenia 3819, Troy 3789, Fairborn 3760, Wayne 3719, Beavercreek 3691, Bellefontaine 3651, Fairmont 3556, Centerville 3542, Piqua 3187.

At Colerain

Qualifying Teams: Hamilton 3927, McAuley 3772, Fairfield 3696, Colerain 3602, Wilmington 3488, Oak Hills 3355, Ross 3275, Ursuline Academy 3271.

At Crossgate

Qualifying Teams: Seton 3725, St. Ursula 3360, West Clermont 3333, Loveland 3182, Middletown 3109, New Richmond 3102, Mt. Notre Dame 3100.

REPORTING RESULTS

Contact Dayton Daily News, Springfield News-Sun and Journal-News with scores and results as soon as possible after varsity high school athletic contests by email only at COPSports@coxinc.com. Please include any details from your contest that you would like published along with a contact name and phone number.

In Other News