HS Scores 1/29: Meadowdale edges Ponitz, Valley View wins at buzzer

Boys Basketball

Monday’s Results

Meadowdale 82, Ponitz 79: Bailey (P) 17.

St. Henry 53, Minster 38: Luttmer, Niekamp, Huelskamp (SH) 11; Ketner (M) 10.

Valley View 70, Eaton 68: Herman (VV) 17; Howard (E) 25.

Girls Basketball

Monday’s Results

Badin 54, Wyoming 28: Broermann (B) 16.

Bellbrook 50, Miamisburg 36: Paul (B) 16; Sperry, Carter (M) 12.

Ben Logan 86, Graham 40: Nash (G) 16.

Botkins 39, New Knoxville 26: Paige (B) 11; Scott (NK) 6.

Centerville 58, Tecumseh 41: Griffitts (T) 15; Bronner, Mattingly (C) 12.

Greeneview 83, Miami Valley 33: Felder (MV) 13; Fife (G) 25.

Kenton Ridge 79, Greenon 57: Morris (KR) 29; Potter (G) 19.

Lebanon 52, Fairfield 49: Bailey (F) 17; Straw (L) 21.

Legacy Christian 73, Northeastern 34: Hess (LC) 20; Suchland (N) 25.

Milton-Union 56, Tri-County North 37: Bobbitt (MU) 18; Stupp (TCN) 14.

Newton 54, Houston 46: McBride (N) 27.

Northridge 40, Middletown Christian 35: Bergman, Reeder (N) 8.

Riverside 46, Urbana 34: Lyons (U) 12.

Springfield 74, Northwestern 34: Perdue (S) 25.

Triad 61, Bellefontaine 47: Vanninen (T) 17; Mitchel (B) 19.

Troy 32, Bethel 28: Holycross (T) 12.

Valley View 52, West Carrollton 22: Stidham (VV) 23; Champace (WC) 7.

Waynesfield-Goshen 49, Indian Lake 41

Bowling

Sunday’s Results

Clark County Meet

Boys Team Results: 1. Emmanuel Christian.

Girls Team Results: 1. Kenton Ridge.

Wrestling

Honor Roll

106: Skinner, Madison; Branson, Graham; Anderson, Covington; Miller, Edgewood; Thomas, Monroe; Motter, Butler; Zigo, Trotwood; Braun, Graham; Shore, Miami East.

113: Shupp, Fairfield; Vanderhorst, Covington; Jordan, Graham; Verdes, Butler; Ream, Spg. Shawnee; Harris, Trotwood; Lovett, Miamisburg; Siegla, Edgewood.

120: Shore, Miami East; Davis, Kenton Ridge; Gentry, Ross; Hoskins, Butler; Lacey, Greenville; Eastes, Wilmington; Pitman, Xenia; Hutchinson, Tri-County North; Poling, Versailles; Brown, Milton-Union; Martin, Graham; Bal, Fairfield.

126: Hoskins, Legacy Christian; Pascale, Troy; Kleinberg, Springboro; McCombs, Southeastern; Grim, Urbana; Moore; Graham; Thomas, Fairfield; Wortham, Chaminade Julienne; Zorres, Middletown; Donnan, Tecumseh; Nickels, Miami East; Suddeth, Butler; Price, Monroe; Cook, Kenton Ridge; McGuire, Miamisburg.

132: Monebrake, Eaton; Pietro, Butler; Herndon, Piqua; Wells, Tecumseh; Knick, Northmont; Platfoot, Versailles; Truxall, Middletown; Stamps, Kenton Ridge; Trainer, Greenon; Brown, Legacy Christian.

138: Isbrandt, Miami East; Sherrill, Bellbrook; Bell, Beavercreek; Price, Madison; Mefford, Indian Lake; Houser, Ben Logan; Stickley, Graham; Cox, Greenon; Thomas, Middletown; Howard, Preble Shawnee; Boyle, Edgewood; Ploehs, Ross; McGraw Chaminade Julienne.

145: Whitten, Stebbins; Schenck, Milton-Union; Moore, Graham; Marshall, Chaminade Julienne; Foster, Waynesville; Thomas, Fairfield; Mullins, Wayne; Strubler, Miami East; Machuca, Chaminade Julienne.

152: Wiechers, Centerville; Love, Butler; Martin, Covington; Hardrick, Wayne; Sanchez, Graham; Williams, Urbana; Wilson, Stebbins; Pummel, Indian Lake; Finch, Spg. Shawnee; Hall, Tecumseh.

160: Thomas, Graham; Bradberry, Lakota West; Mondello, Talawanda; Knotts, Indian Lake; King, Oakwood; Frederick, Chaminade Julienne; Beerman, Fairfield; Allen, Wilmington; Gray, Edgewood; Snodgrass, Fairmont; Oligee, Madison; Williams, Urbana.

170: Jordan, Graham; Mitchell, Southeastern; Davis, Northeastern; Gigandet, Versailles; Rowe, Tecumseh; Cyrette, Butler.

182: Dixon, Indian Lake; Beachler, Miamisburg; Matthews, Shawnee; Johns, Chaminade Julienne; Love, Butler; Shaffer, Graham; Grilliot, Versailles; Welker, Miami East; Kowalski, Springboro; Reynolds, Eaton.

195: Banks, Madison; Mefford, Indian Lake; Braun, Graham; Moran, Northmont; Lester, Franklin; Eyler, Brookville; Morrison, Greenon; Justice, Lebanon.

220: Cochran, Springfield; Craft, Urbana; Dalton, Miami East; Shafer, Graham; Johnson, Franklin; Underhill, Middletown; Murphy, Fairborn; Winch, Oakwood; Heyward, Northmont.

285: Ware, Versailles; Bartley, Xenia; Padilla, Wayne; Coleman, Ross; Hardin, Miamisburg; Leasure, Triad; Miller, Oakwood.

REPORTING RESULTS

Contact the Cox Media Group Ohio (Dayton Daily News, Springfield News-Sun and Journal-News) with scores and results as soon as possible after varsity high school athletic contests by email only at sports@coxohio.com. Please include any details from your contest that you would like published along with a contact name and phone number. All printed results will be final scores only.

A daily roundup of high school results will be posted on each paper’s website at:

DaytonDailyNews.com/sports/

SpringfieldNewsSun.com/s/sports/

Journal-News.com/sports/

Recommended for you

Recommended for you

Recommended for you

Most read

  1. 1 Multiple vehicles hit by rocks on WB U.S. 35
  2. 2 Who's in Jail | Latest Montgomery County Bookings
  3. 3 Springboro's central crossroads redevelopment: What's going on

More from Daytondailynews