Waynesville High School senior Rachel Murray drives to the hoop against Purcell Marian’s Jaimone Jones (25) and Sha’Dai Hale (32) during a Division III regional final game on Saturday afternoon at Springfield High School. The Spartans won 39-35, advancing to the state tournament for the first time since 2005. CONTRIBUTED PHOTO BY MICHAEL COOPER

Girls All-Ohio basketball, Division III and IV teams

The girls high school basketball All-Ohio Division III and IV teams, chosen by the Ohio Prep Sportswriters Association.

DIVISION III

FIRST TEAM: Zoe Miller Berlin Hiland, soph., 6-foot, 18.0 points per game; Jordan Horston, Columbus Africentric, 6-2, sr., 16.0; Casey Bertkle, Cardington Lincoln, 6-3, jr., 21.8; Celeste Ryman, Loudonville, 5-3, sr., 18.5; Peyton Scott, Lynchburg-Clay, 5-8, sr., 26.4; Savanah Richards, Liberty-Benton, 5.8, sr., 19.1; Morgan Haney, Miami East, 5-8, sr., 23.3; Rachel Murray, Waynesville, 5-6, sr., 19.8; Emily Holzopfel, Rayland Buckeye Local, 5-8, sr., 24.0; Amil Ali-Shakur, Cin. Purcell Marian, 5-8, 13.2.

PLAYER OF THE YEAR: Jordan Horston, Columbus Africentric.

COACH OF THE YEAR: Tim Gabbard, Waynesville.

»» GIRLS HOOP: Top honors for area player, coaches

»» GIRLS TOURNEY: Three area teams shoot for state titles

SECOND TEAM: Alyssa Evans, Amanda Clearcreek, 5-5, sr, 19.5; Faith Williams, Elyria Catholic, 5-6, sr., 14.0; Andrea Radcliff, Ravenna Southeast, 5-10, sr., 19.0; Celina Koncz, Doylestown Chippewa, 5-11, jr., 16.5; Jayden Moore, Castalia Margaretta, 5-8, jr., 13.5; Erin Kaufman, Ottawa-Glandorf, 5-10, sr., 13.0; Rachel Richardson, Albany Alexander, 5-7, sr., 14.0; La’Mya Ford, Warrensville Heights, 5-8, sr., 26.7; Emily Londot, Utica, 6-1, jr., 20.3; Marcella Sizer, Waynesville, 6-0, sr., 13.3.

THIRD TEAM: Majestic Sales, Massillon Tuslaw, 6-0, sr., 16.2; Morgan Reynolds, Sardinia Eastern Brown, 5-5, sr., 11.0; Cora Wyers, Collins Western Reserve, 6-0, sr., 16.1; Kayla Muslovski, Columbiana, 5-6, jr., 24.0; Kaylie Apperson, McConnelsville Morgan, 5-9, sr., 15.0; Jessica Bowerman, Seneca East, 5-9, soph., 14.8; Karli Anker, Akron Manchester, 5-6, soph., 20.6; Katrina Davis, Bellaire, 5-3, jr., 16.2; Jamie Schmeltz, Eastwood, 5-10, jr., 22.8; Caitlin Elseser, Liberty-Benton, 6-3, jr., 15.0.

AREA SPECIAL MENTION: Jenna Lovely, Preble Shawnee; Lindsey Winner, Versailles; Lauren Gilliland, Coldwater.

AREA HONORABLE MENTION: Kristen Dickison, Milton-Union; Taylor Gray, Arcanum; Sha’Dai Hale, Caitlin McEldowney, Versailles; Reagan Ware, Greenon.

»» RELATED: Girls, boys tourney pairings, results

»» GIRLS TOURNEY: Centerville falls in regional final

DIVISION IV

FIRST TEAM: Celeste Mershimer, Lancaster Fairfield Christian, 5-foot-4, sr., 14.5; Bailey Drapola, Brookfield, 5-10, sr., 20-4; Katie Detwiller, Portsmouth Notre Dame, 6-4, sr., 16.4; Samantha Whiteman, Covington, 5-7, sr., 24.8; MaKayla Elmore, Bascom Hopewell-Loudon, 6-3, soph., 21.3; Ivy Wolf, Minster, 5-8, soph., 15.8; Makenna Geiser, Dalton, 5-8, jr., 15.6; Lyssi Snouffer, Delaware Christian, 5-10, jr., 25.3; Kasey Knippen, Ottoville, 5-9, sr., 15.3; Lauren Flannery, Hannibal River, 5-7, sr., 22.0.

PLAYER OF THE YEAR: Samantha Whiteman, Covington.

COACH OF THE YEAR: Mark Combs, Legacy Christian.

»» GIRLS TOURNEY: Carroll state bound after bouncing Franklin

»» RELATED: Girls, boys hoop results/pairings

SECOND TEAM: Courtney Prenger, Minster, 6-2, sr., 11.1; Kaylin Nixon, Bellaire St. John Central, 5-10, sr., 20.9; Nika Humeniuk, Willoughby Andrews Osborne Academy, 6-0, sr., 16.0; Michaela Cloonan, Willoughby Cornerstone Christian, 5-9, sr., 9.0; Alivia Koenig, Bluffton, 5-5, sr., 12.8; Jacey Justice, Peebles, 5-8, soph., 24.4; Hope Custer, Lancaster Fairfield Christian, 5-7, jr., 15.3; Courtney Pifher, New Washington Buckeye Central, 6-0, sr., 14.0; Danielle Vuletich, Berlin Center Western Reserve, 6-3, soph., 20.5; Jessie Grover, Lucas, 5-8, jr., 18.6.

THIRD TEAM: Claudia Pifher, New Washington Buckeye Central, 5-9, fr., 15.0; Bella Kline, Sugar Grove Berne Union, 5-11, soph., 16.0; Madison Cloonan, Willoughby Cornerstone Christian,5-9, jr., 12.7; Ava Hassel, Portsmouth Notre Dame, 5-5, soph., 11.2; Morgan Leppelmeier, Pettisville, 5-8, sr., 19.2; Corina Conley, Franklin Monroe, 6-0, jr., 18.0; Caitlyn Condoleon, Warren John F. Kennedy, 5-8, jr., 23.1; Danielle Smith, Norwalk St. Paul, 5-7, soph., 14.7; Kloe Yutzy, Plain City Shekinah Christian, 5-4, sr., 15.3; Baylee Wach, Shadyside, 5-8, soph., 16.0.

»» GIRLS HOOP: Centerville rolls into D-I regional final

»» PHOTOS: Centerville vs. Walnut Hills girls basketball

AREA SPECIAL MENTION: Maddie Downing, Tri-Village; Meghan Downing, Tri-Village; Emma Hess, Legacy Christian; Marissa Meiring, Fort Loramie.

AREA HONORABLE MENTION: Sophia Sterling, Cin. Fairfield Christian; Kathleen Ahner, Legacy Christian; Maggie Coe, Cedarville; Austy Miller, Bradford; Abbigail Peterson, Catholic Central; Laurissa Poling, Russia; Dana Rose, Fort Loramie.

»» GIRLS HOOP: Centerville rebounds with KO of Lakota West

»» GIRLS HOOP: Carroll, Franklin, Valley View sweep

»» GIRLS HOOP: All-Southwest District teams

»» GIRLS HOOP: Final state polls

Thank you for reading the Dayton Daily News and for supporting local journalism. Subscribers: log in for access to your daily ePaper and premium newsletters.

Thank you for supporting in-depth local journalism with your subscription to the Dayton Daily News. Get more news when you want it with email newsletters just for subscribers. Sign up here.

X