Caption

Division II: All Southwest District football

The 2018 Ohio Prep Sportswriters Association Southwest All-District Division II football teams, as selected by a media panel from the district:

DIVISION II

First Team Offense

Backfield: Jaydon Culp-Bishop, Troy, 5-foot-10, 183 pounds, senior, RB; Connor Kinnett, Harrison, 6-4, 220, jr., QB; Wade Phillips, Trenton Edgewood, 5-11, 175, sr., RB; Sincere Wells, Xenia, 5-10, 220, sr., RB; Miyan Williams, Cincinnati Winton Woods, 5-8, 186, jr., RB; Nak’emon Williams, Kings Mills Kings, 5-10, 180, sr., RB.

»RELATED: D-III All-Southwest District football

Recommended for you

Recommended for you

Recommended for you

Most read

  1. 1 Dayton Crime News | Crime, Courts, Bookings, Mugshots
  2. 2 Loyal dog found after waiting weeks next to home burned down by Camp F
  3. 3 Three Ohio cities in Dayton-area among top housing markets

»RELATED: D-IV All-Southwest District football

Receivers: Eric Curless, Cin. Anderson, 6-2, 190, sr.; Spencer Klopfenstein, Troy, 6-4, 211, sr.; Joey Newton, Anderson, 5-9, 170, sr.; Rae’Quan Prince, Winton Woods, 5-8, 175, sr.; Ratez Roberts, Sidney, 6-2, 174, sr.; Levi Tidwell, Harrison, 6-0, 185, jr.

Linemen: Ben Blevins, Morrow Little Miami, 6-2, 245, jr.; Zeke Correll, Anderson, 6-4, 280, sr.; Nathan Garber, Troy, 6-4, 252, sr.; Sam Lockwood, Xenia, 6-1, 225, sr.; Andrew Naughton, Kings, 6-4, 250, sr.; Andy Weaver, Edgewood, 6-2, 220, sr.

»RELATED: D-V All-Southwest District football

»RELATED: D-VI All-Southwest District football

Kicker: Kyle Farfsing, Harrison, 6-1, 170, sr.

First Team Defense

Linemen: Anthony Booker, Winton Woods, 6-5, 280, sr.; Jameel Clark, Cin. Withrow, 6-5, 285, sr.; Braydon Dean, Sidney, 5-11, 200, sr.; Sam Jackson, Troy, 6-0, 208, sr.; De’anthony Martin, Dayton Belmont, 6-2, 275, sr.

Linebackers: Evan Brown, Edgewood, 6-4, 220, sr.; Blake Burton, Troy, 5-11, 193, sr.; Jalen Engleman, Winton Woods, 6-0, 230, sr.; Brody Ingle, Cin. LaSalle, 6-1, 215, sr.; Jimmy O’Toole, Anderson, 6-2, 210, sr.; Hunter Warner, Fairborn, 6-0, 200, so.; Nick Willis, Xenia, 5-11, 180, sr.

»RELATED: D-VII All-Southwest District football

»RELATED: Playoff football an Alter tradition

Secondary: Jay Cheatham, Kings, 5-9, 150, sr.; Waseem Ficklin, Winton Woods, 6-1, 205, sr.; Tyquan Fleming, Winton Woods, 5-10, 175, sr.; Caleb Harris, Sidney, 5-10, 168, sr.; Ryan Kerman, Little Miami, 6-1, 180, sr.; Darren Taborn, Sidney, 6-1, 165, jr.

Punter: Drew Nieman, LaSalle, 5-10, 180, sr.

Offensive player of the year: Miyan Williams, Winton Woods

Defensive player of the year: Sam Jackson, Troy

Coach of the year: Trace Smitherman, Xenia

»RELATED: List of area seniors who signed

»RELATED: UC lands Xenia standout

Second Team Offense

Backfield: Liam Hamill, Loveland, 6-1, 180, jr., RB; Ashton Koller, Kings, 6-1, 180, sr., QB; Brendon Lowry, Winton Woods, 5-11, 276, jr., RB; Lucas Patten, Little Miami, 5-8, 175, sr., RB; Brody Reder, Little Miami, 6-2, 200, jr., QB; Josh Taylor, Mount Orab Western Brown, 6-0, 190, sr., QB; Elijah Williams, Edgewood, 5-11, 215, sr., RB.

Receivers: Gage Barron, Fairborn, 5-9, 170, jr.; Demeer Blankumsee, Winton Woods, 5-11, 170, jr.; Cody Kidd, Cin. Turpin, 5-4, 135, sr.; Shane Shoop, Troy, 5-7, 180, sr.; Yani Williams, Western Brown, 6-3, 190, jr.; CJ Young, Harrison, 6-0, 150, jr.

»FOOTBALL PLAYOFFS: It’s Coldwater vs. Marion Local

»RELATED: Familiar feel, despite missing some regulars

Linemen: Peyton Bartley, Xenia, 6-2, 260, sr.; Joey Bowling, Fairborn, 6-3, 230, sr.; Isaac Hamilton, Edgewood, 6-1, 210, jr.; Jordan Lind, Western Brown, 6-7, 303, sr.; Nick Turchiano, Anderson, 6-1, 260, sr.

Kicker: Jake Seibert, LaSalle, 6-1, 181, jr.

Second Team Defense

Linemen: Nate Crawford, Anderson, 6-2, 240, jr.; Daljuan Estes, Belmont, 6-3, 235, jr.; Max Gorham, Harrison, 5-10, 200, sr.; CeAyre Hall, Withrow, 6-3, 225, sr.; Garrett Jones, Troy, 5-10, 231, sr.

»RELATED: Lebanon leaving GWOC

»RELATED: Northmont falls to Pickerington Central again

Linebackers: AJ Betleyoun, Tecumseh, 6-0, 190, sr.; Treshawn Fisher, Kings, 6-0, 195, sr.; Justin Hiltbrand, Edgewood, 6-4, 220, sr.; Gabe Huffman, Little Miami, 5-10, 185, sr.; Melvin Pleasant, Winton Woods, 6-1, 210, sr.; JT Popp, Loveland, 6-0, 205, sr.; Jarred Uran, LaSalle, 6-2, 194, sr.

Secondary: Ethan Hamilton, Anderson, 6-2, 185, sr.; Lincoln Howell, Edgewood, 5-10, 180, jr.; Mark Peterangelo, Fairborn, 5-8, 170, sr.; Donovan Sims, Belmont, 5-10, 170, sr.; Weston Smith, Troy, 5-9, 145, jr.

Punter: Max Meisel, Harrison, 6-0, 225, sr.

»PHOTOS: Northmont vs. Pickerington Central, football playoffs

»RELATED: 7 things to know about the football playoffs

Honorable mention: David Thompson, Anderson; Tyreese Captain, Corey Crawford, Dare Moffett, Jahmari Wise, Withrow; Laterll Estes, Jayzon Wagner, Belmont; Simon Acra, Simon Shirley, Harrison; Sam Slyder, Loveland.

»RELATED: Final football power rankings

»RELATED: Area teams in football playoffs

»FACEBOOK LIVE: Hartsock and Pendleton on football playoffs

More from Daytondailynews