Caption

High school football playoffs: Area teams by the numbers

Here’s a look by the numbers at area high school football teams that qualified for the playoffs.

The Ohio High School Athletic Association will release official qualifiers and first-round pairings on Sunday afternoon. Divisions I, II, III and VI will play on Fridays; Divisions IV, V and V-II on Saturdays through the state semifinals. All games are at 7 p.m.

»RELATED: Week 10 football rewind

»RELATED: Northmont rallies in second half

29: Area teams; Alter, Anna, Ansonia, Badin, Bellbrook, Butler, Chaminade Julienne, Clinton-Massie, Coldwater, Covington, Fairmont, Fenwick, Fort Loramie, Greeneview, Lehman Catholic, Madison, Marion Local, Mechanicsburg, Miami East, Minster, New Miami, Northmont, Northwestern, Springfield, Springfield Shawnee, St. Henry, Trotwood-Madison, Troy, Wayne

Recommended for you

Recommended for you

Recommended for you

Most read

  1. 1 Pike County murders: Court docs give insight into custody battle
  2. 2 Why is El Greco's Pizza Villa closing?
  3. 3 Man pronounced dead at scene of Dayton crash identified

24: Most appearances, including this season; Alter and Coldwater (Badin 23, Marion Local 21, Clinton-Massie 18, Minster 17)

22: Most consecutive appearances, including this season; Coldwater (Alter 18, Clinton-Massie 17, Marion Local 14)

»PHOTOS: Northmont at Miamisburg, Week 10 football

»RELATED: Who’s in, who’s out of football playoffs

10: Most years since last making the playoffs, New Miami (2008)

7: Greater Western Ohio Conference teams in three divisions: Fairmont, Northmont, Springfield, Wayne (D-I), Troy (D-II), Butler, Trotwood-Madison (D-III)

6: Area teams D-III, Region 12; Alter, Badin, Butler, Chaminade Julienne, Fenwick, Trotwood

5: Midwest Athletic Conference teams in three divisions; Anna (D-V), Coldwater, Marion Local, St. Henry (D-VI), Minster (D-VII)

»OHSAA: Alter girls basketball cited for recruiting violation

»RELATED: Week 10 football power rankings

4: Cross County Conference teams in three divisions; Miami East (D-V), Covington (D-VI), Fort Loramie, Ansonia (D-VII)

3: Greater Catholic League Co-Ed North teams; Alter, CJ, Fenwick

3: Defending state champs; Trotwood-Madison (D-III), Marion Local (D-VI), Minster (D-VII)

2: Unbeatens; Bellbrook, Madison (10-0); both from the Southwestern Buckeye League

»RELATED: Week 9 football rewind

»RELATED: Xenia lands KO of Trotwood-Madison

2: Central Buckeye Conference teams in one division; Northwestern, Springfield Shawnee (D-IV)

2: Ohio Heritage Conference teams in two divisions; Greeneview (D-V), Mechanicsburg (D-VI)

1: First-time postseason qualifier, Northwestern

»PHOTOS: Xenia at Trotwood-Madison, Week 9 football

»RELATED: Ponitz forfeits two games

»RELATED: Week 8 football rewind

»FACEBOOK: For more sports you should like Marc Pendleton

»TWITTER: You should like @MarcPendleton

»RELATED: Northmont knocks off unbeaten Springfield

»RELATED: Wayne outlasts Fairmont in shootout

»PHOTOS: Fairmont at Wayne, Week 8 football

»RELATED: Lebanon back in football playoff contention

»PHOTOS: Miamisburg at Lebanon, Week 8 football

»RELATED: Here comes streaking Alter

»PHOTOS: Springfield at Northmont, Week 7 football

»PHOTOS: Oakwood at Brookville, Week 6 football

»PHOTOS: Fairmont at Miamisburg, Week 6 football

»PHOTOS: Northmont at Wayne, Week 5 football

More from Daytondailynews