Springfield QB Leonard Taylor loses his helmet. Northmont defeated host Springfield 22-10 in a Week 7 GWOC crossover game on Friday, Oct. 6, 2017. MARC PENDLETON / STAFF
Photo: MARC PENDLETON / STAFF
Photo: MARC PENDLETON / STAFF

Week 8 high school football power rankings

Here’s who we consider the top high school football area teams. All games on Friday unless otherwise noted.

Division I

1. Centerville (7-0): d. Lebanon 42-21; at Northmont (5-2).

2. Wayne (5-2): d. Beavercreek 42-14; at Fairmont (6-1).

3. Northmont (5-2): d. Springfield 22-10; hosts Centerville (7-0).

4. Fairmont (6-1): hosts Wayne (5-2).

5. Springfield (5-2): lost 22-10 to Northmont; hosts Beavercreek (5-2).

Others: Beavercreek, Lebanon, Miamisburg, Springboro.

»FACEBOOK LIVE: Hartsock and Pendleton talking Week 8 football

»WEEK 8: High school football schedule

»FLYIN’: 16th annual event will draw 15 area teams

»FLYIN’ SCHEDULE: MLK holiday weekend, Jan. 12-15

»THEY’RE NO. 1: Five area teams retain top region spots

»UNBEATEN SIDNEY: Best of times for 7-0 Yellow Jackets

»THUNDER ALLEY: Kenerly’s career best carries Northmont over Springfield

»RELATED: Top 7 all-time, Dayton-area football players

Division II

1. Belmont (7-0): d. Ponitz 41-0; vs. Cin. Shroder (2-5) at Welcome Stadium on Sat.

2. Sidney (7-0): d. Tippecanoe 49-42; hosts Troy (5-2).

3. Troy (5-2): d. Butler 36-20; at Sidney (7-0).

4. Xenia (1-6): d. Stebbins 28-14; hosts West Carrollton (1-6).

5. Fairborn (2-5): lost 76-6 at Trotwood-Madison; hosts Springboro (3-4).

Others: Carroll, Stebbins, Tecumseh.

Division III

1. Trotwood-Madison (7-0): d. Fairborn 76-6; hosts Stebbins (0-7).

2. Alter (6-1): d. Cin. Purcell Marian 56-6; at Badin (5-2).

3. Dunbar (5-2): d. Meadowdale 66-8; at Cin. Taft (5-2).

4. Franklin (6-1): d. Bellbrook 21-16; at Monroe (1-6).

5. Chaminade Julienne (5-2): d. Cin. Roger Bacon 61-32; at Cin. McNicholas (5-2) on Sat.

Others: Bellbrook, Butler, Greenville, Piqua, Ponitz, Thurgood Marshall, Tippecanoe, West Carrollton, Wilmington.

Division IV

1. Clinton-Massie (7-0): d. Western Brown 79-14; at Goshen (7-0).

2. Valley View (7-0): d. Monroe 55-7; hosts Oakwood (4-3).

3. Spg. Shawnee (4-3): d. Kenton Ridge 21-3; hosts Bellefontaine (6-1).

4. Fenwick (3-4): d. Cin. McNicholas 24-17 OT; at Cin. Purcell Marian (1-6).

5. Oakwood (4-3): d. Eaton 29-14; at Valley View (7-0).

Others: Eaton, Graham, Kenton Ridge, Meadowdale, Northridge, Northwestern, Urbana.

Division V

1. Greeneview (7-0): d. Southeastern 69-7; hosts Cedarville (0-7).

2. Anna (6-1): d. St. Henry 21-19; hosts Parkway (1-6).

3. Miami East (6-1): d. Bradford 55-8; at Arcanum (2-5).

4. Carlisle (5-2): lost 31-14 to Madison; at Milton-Union (2-5).

5. Brookville (5-2): d. Milton-Union 49-35; hosts Eaton (3-4).

Others: Greenon, Indian Lake, Milton-Union, Preble Shawnee, Versailles, Waynesville.

Division VI

1. Marion Local (7-0): d. New Bremen 44-7; hosts fort Recovery (4-3).

2. Coldwater (5-2): d. Minster 17-16; at Versailles (3-4).

3. St. Henry (5-2): lost 21-19 to Anna; at Delphos SJ’s (4-3).

4. Bethel (6-1): d. Covington 12-7; hosts Tri-County North (4-3).

5. Mechanicsburg (5-2): lost 28-0 at West Jefferson; at Triad (1-6).

Others: Arcanum, Covington, Dayton Christian, Dixie, Fort Recovery, National Trail, Northeastern, Tri-County North, Troy Christian, Twin Valley South, West Liberty-Salem.

Division VII

1. Lehman Catholic (6-1): d. Waynesfield-Goshen 77-14; at Upper Scioto Valley (3-4).

2. Minster (3-4): lost 17-16 at Coldwater; hosts New Bremen (3-4).

3. Fort Loramie (5-2): d. Mississinawa Valley 55-0; hosts Tri-Village (3-4).

4. New Bremen (3-4): lost 44-7 to Marion Local; at Minster (3-4).

5. Catholic Central (3-4): lost 35-7 at Greenon; hosts Southeastern (2-5).

Others: Ansonia, Bradford, Cedarville, Jefferson, Mississinawa Valley, Southeastern, Tri-Village, Triad.

- Compiled by Cox Media Group Ohio.

»FACEBOOK: For more high school sports you should like Marc Pendleton

X