Troy's Sam Jackson (5) is the All-Ohio Division II defensive player of the year. Contributed Photo by Bryant Billing

OPSWA All-Ohio football teams: Division II

The Division II football All-Ohio team was announced Tuesday by a statewide media panel. The teams were selected by members of the Ohio Prep Sportswriters Association.

The Ohio Mr. Football Award will be announced Wednesday.

DIVISION II OPSWA ALL-OHIO FOOTBALL TEAMS

First Team Offense

Quarterbacks: Raymell Byrd, Whitehall-Yearling, 6-0, 175, sr.; Alec Sayre, Dover, 6-0, 195, sr.; Max Denman, Whitehouse Anthony Wayne, 6-4, 180, sr.; Ryan Maloy, Avon, 5-11, 180, sr.

Running backs: Miyan Williams, Cin. Winton Woods, 5-8, 186, jr.; Jaydon Culp-Bishop, Troy, 5-10, 183, sr.; Jamir Thomas, Massillon Washington, 6-1, 211, sr.; John Branham, Jr., 5-10, 218, sr.; Jack Spellacy, Olmsted Falls, 5-9, 180, sr.

Receivers: Eric Curless, Cincinnati Anderson, 6-2, 190, sr.; Dimitri Mitsopoulos, Toledo St. John’s, 5-10, 170, jr.; Bernard Bates, Maple Heights, 5-7, 155, sr.

Linemen: Zeke Correll, Cincinnati Anderson, 6-4, 280, sr.; Nolan Rumler, Akron Hoban, 6-4, 315, sr.; Kaden Lawler, Dresden Tri-Valley, 6-0, 200, sr.; Michael Bergen, Avon, 6-5, 277, sr.; Ryan Redifer, Whitehall-Yearling, 6-0, 240, sr.; Luke Vannest, North Canton Hoover, 6-4, 300, sr.

Kicker: Kyle Rhonehouse, Holland Springfield, 6-2, 180, sr.

»» RELATED: All-Ohio football Division III

»» RELATED: Marion Local, MAC make winning impression

Edgewood’s Evan Brown sprays water into the air as he celebrates their 42-35 win over Harrison after the game Friday, Sept. 21 at Harrison High School’s Bill Kuntz Field. NICK GRAHAM/STAFF

First team defense

Linemen: Sam Jackson, Troy, 6-0, 208, sr.; Vinny Sciurry, Massillon Perry, 6-5, 260, jr.; Jack Roesch, Avon, 6-3, 240, sr.; Will King, New Albany, 6-6, 225, sr.; Ja’Kobe Crowell, Toledo Central Catholic, 5-11, 210, jr.; Dontrez Brown, Fremont Ross, 6-2, 269, jr.

Linebackers: Darren Davis, Canal Winchester, 5-11, 195, sr.; Chase Kendrick, Dresden Tri-Valley, 6-1, 215, sr.; Donald Willis, Garfield Heights, 6-2, 202, sr.; DeaMonte Trayanum, Akron Hoban, 6-0, 215, jr.; Ben Allen, Whitehouse Anthony Wayne, 6-1, 205, sr.; Mason McMillen, Wadsworth, 6-0, 206, sr.; Keon Freeman, Whitehall-Yearling, 6-0, 220, sr.

Backs: Matt Salopek, Akron Hoban, 6-2, 210, sr.; Qian Magwood, Walnut Ridge, 6-0, 175, jr.; Nyles Beverly, Macedonia Nordonia, 6-0, 185, sr.; Alfred Dailey, Toledo Central Catholic, 6-1, 190, sr.; Ian Sexton, Dover, 6-0, 175, sr.

Punter: Porter Wilson, Copley, 6-5, 195, sr.

»» RELATED: All-Ohio football Division IV

»» RELATED: All-Ohio football Division V

Offensive player of the year: Miyan Williams, Cincinnati Winton Woods

Defensive player of the year: Sam Jackson, Troy

Coach of the year: Shaq Washington, Maple Heights

»» RELATED: It’s next man up for Alter football

»» RELATED: Catholic Central senior first team All-Ohio

Second team offense

Quarterbacks: Brady Lichtenburg, Toledo St. John’s, 6-1, 170, so.; Isaiah Murphy, Columbus Walnut Ridge, 6-4, 210, sr.; Dylan Dagley, Wooster, 5-10, 180, sr.; Connor Ashby, North Canton Hoover, 6-1, 170, so.

Running backs: Michiah 5-Burton, New Albany, 5-10, 185, sr.; Khennedy Scagliozzo, Amherst Steele, 5-9, 180, sr.; Kyree Young, Barberton, 6-2, 195, so.; Jake Rogers, Medina Highland, 5-9, 170, sr.; Konner Riggs, Avon Lake, 5-11, 190, sr.

Receivers: Kenyon Pannell, Dublin Scioto, 6-0, 185, sr.; Jase Bowen, Toledo Central Catholic, 6-1, 190, sr. Linemen: Vinnie Klempner, Toledo Central Catholic, 6-3, 280, sr.; Nick Vance, Olmsted Falls, 6-3, 250, sr.; Sam Lofton, Olmsted Falls, 6-1, 250, sr.; Jalen Bradley, Columbus Walnut Ridge, 6-4, 255, sr.; Isaiah Kamner, Parma Heights Valley Forge, 6-0, 255, jr.

Kicker: Griffin Crosa, Dublin Scioto, 6-2, 160, sr.

»» RELATED: All-Ohio football Division VI

»» RELATED: All-Ohio football Division VII

Troy running back Jaydon Culp-Bishop tries to evade Anderson defenders during the Trojans’ Division II regional semifinal at Miamisburg High School Friday, Nov. 9, 2018. Nick Dudukovich/CONTRIBUTED

Second team defense

Linemen: Cayson Pfeiffer, Dublin Scioto, 6-0, 210, sr.; Frank Soukup, Painesville Riverside, 6-2, 240, sr.; Trae Henderson, Olmsted Falls, 6-1, 247, sr.; Anthony Booker, Cincinnati Winton Woods, 6-5, 280, sr.; Kionnie Dukes, Barberton, 6-1, 250, sr.

Linebackers: Julius Wood, Columbus Walnut Ridge, 6-2, 185, sr.; Darren Anders, North Olmsted, 6-0, 212, sr.; Mark Steinmetz, Avon, 6-0, 195, sr.; Justin Schiets, Toledo Central Catholic, 6-1, 220, sr.; Quinten Howell, Hudson, 6-1, 215, sr.; Jack Grice, Wadsworth, 6-0, 205, jr.; Matthias Chmielewski, Parma Heights Valley Forge, 6-0, 205, sr.

Backs: Michael Howard, Olmsted Falls, 5-9, 165, sr.; De’Von Fox, Maple Heights, 6-0, 180, sr.; Taylor Robinson, Ashville Teays Valley, 5-10, 165, sr.; Ryan Kerman, Morrow Little Miami, 6-1, 180, sr.; Luke Fedders, Avon Lake, 5-11, 165, sr.; Caleb Harris, Sidney, 5-10, 168, sr.; Cade Sterling, Dresden Tri-Valley, 5-10, 160, sr.

Punter: Billy Boehlke, Cleveland Benedictine, 6-1, 190, sr.

»» RELATED: All-Area football Division I

»» RELATED: Alter, Marion Local advance to title games

Third team offense

Quarterbacks: Kyron Rogers, Dublin Scioto, 6-2, 185, sr.; Connor Haag, Lewis Center Olentangy, 6-0, 195, sr.; Joey Marousek, North Royalton, 6-3, 200, jr.; Robby Levak, 5-11, 200, sr.

Running backs: Nick Perusek, Avon, 5-11, 170, jr.; Rondale Smith, Westerville North, 5-11, 205, sr.; Malachi Wise, Toledo St. Francis, 6-0, 205, sr.; Kay’Ron Adams, Warren Harding, 5-11, 195, sr.; Tyris Dickerson, Akron Hoban, 5-10, 210, sr.; Javarus Leach, Columbus Walnut Ridge, 5-9, 190, so.

Receivers: Isaiah Johnson, Grafton Midview, 5-8, 155, sr.; Tre’Von Morgan, Massillon Washington, 6-6, 209, sr. Linemen: Deon Williams, Massillon Washington, 6-1, 261, sr.; Dez Turkson, Canal Winchester, 6-2, 220, sr.; Nolan Barber, Whitehouse Anthony Wayne, 6-2, 240, sr.; Donnie Hardin, Dublin Scioto, 6-2, 280, jr.; Jack Wilson, New Albany, 5-10, 220, sr.; Tino Arcuri, Youngstown Boardman, 6-3, 265, sr.

Kicker: Jack Deneher, Dover, 6-4, 195, sr.

»» RELATED: Fort Loramie falls in D-VII state semi

»» PHOTOS: Fort Loramie vs. McComb, football playoffs

Third team defense

Linemen: Simahjay Warfield, Warren Harding, 5-11, 320, sr.; Tyler Jones, North Olmsted, 6-1, 281, sr.; Alex Huzicka, Youngstown Boardman, 6-3, 240, sr.; Kaleb Dave, Worthington Kilbourne, 6-0, 212, sr.

Linebackers: Manny Powell, Westerville South, 5-9, 175, sr.; Kwauve Booker, Marion Harding, 6-2, 220, sr.; Nick McCafferty, Lewis Center Olentangy, 5-10, 185, sr.; Nathan Soto, Amherst Steele, 6-0, 210, sr.; Marlon Jordan, Garfield Heights, 6-1, 200, sr.; Brody Ingle, Cincinnati LaSalle, 6-1, 215, sr.; Jarin Curtis, Massillon Perry, 5-9, 210, sr.; Evan Brown, Edgewood, 6-4, 220, sr.

Backs: Melvin Tinsley, Whitehall-Yearling, 5-10, 170, jr.; Ryan Tiell, Mount Vernon, 5-11, 170, jr.; Javion Binns, Garfield Heights, 5-10, 185, sr.; Max Turner, Massillon Washington, 6-0, 179, sr.; Alec Miller, Wadsworth, 6-3, 195, sr.

Punter: Luke Pawlak, Sylvania Northview, 5-10, 180, sr.

»» RELATED: All-Area football Divisions II-III

»» RELATED: State football championships schedule

Special mention

Connor Kinnett, Harrison; Wade Phillips, Edgewood; Sincere Wells, Xenia; Nak’emon Williams, Kings; Spencer Klopfenstein, Troy; Joey Newton, Cincinnati Anderson; Rae’Quan Prince, Cincinnati Winton Woods; Ratez Roberts, Sidney; Levi Tidwell, Harrison; Ben Blevins, Little Miami; Nathan Garber, Troy; Sam Lockwood, Xenia; Andrew Naughton, Kings; Andy Weaver, Edgewood; Kyle Farfsing, Harrison; Jameel Clark, Cincinnati Withrow; Braydon Dean, Sidney; De’anthony Martin, Belmont;

Blake Burton, Troy; Jalen Engleman, Cincinnati Winton Woods; Jimmy O’Toole, Cincinnati Anderson; Hunter Warner, Fairborn; Nick Willis, Xenia; Jay Cheatham, Kings; Waseem Ficklin, Cincinnati Winton Woods; Tyquan Fleming, Cincinnati Winton Woods; Darren Taborn, Sidney; Drew Nieman, Cincinnati LaSalle;

»» RELATED: Alter defeats Norwalk in D-III state semifinal

»» PHOTOS: Alter vs. Norwalk, D-III football state semi 

Ryan Beckman, Avon Lake; Isiah Kammer, Parma Heights Valley Forge; Harry Hebert, Avon Lake; Bradley Rinehart, Chillicothe; J’Quan Harris, Chillicothe; Pat Rourke, Chillicothe; Chris Postage, Chillicothe; Luke Fargus, Dresden Tri-Valley; Kyler Folkert, Dover; Ethan Snyder, Dover; Jules Freeman, Dover; Jeff Bielski, Dover; Garrett French, Dresden Tri-Valley; Owen Poland, Dover; Austin Ward, Dover; Kyle Bradshaw, Dresden Tri-Valley; Mason Stutzman, Dover;

Bruce Profitt, Medina Highland; Mason Tipton, Akron Hoban; Tye Hunt, Uniontown Lake; Maurice Moore, Warren Harding; Mike Carte, Barberton; Adam Luster, Massillon Perry; Joe Stoll, Wooster; Joe Michalowicz, Akron Hoban; Gavin Krska, Barberton; Kyshad Mack, Massillon Washington; Dean Clark, Massillon Washington;

»» RELATED: All-Area football Divisions IV-V

»» RELATED: Fort Loramie rallies around new coach

Devin Johnson, Holland Springfield; Jack Ryder, Toledo St. John’s; Nehemiah Cannon, Toledo Central Catholic; Merek Toerne, Toledo St. John’s; Gunner Olsen, Toledo St. Francis; Malachi Wyse, Toledo St. Francis; Ezra Scott, Whitehouse Anthony Wayne; Brady Lichtenberg, Toledo St. John’s; Matt Fortner, Sylvania Northview; Josh Bever, Ashland; Garrett Schneider, Fremont Ross; Victor Copeland, Toledo Central Catholic; Matthew Griffin, Toledo Central Catholic; Andrew Parker, Toledo Central Catholic; Jacob Gordon, Whitehouse Anthony Wayne;

»» RELATED: Divisions VI-VII All-Area football

»» RELATED: Marion Local has a winning combination

Tristan McDanel, Ashville Teays Valley; Stephan Byrd, Canal Winchester; Luke Riedel, Lewis Center Olentangy; Mike Hawkins, Lewis Center Olentangy; Christian Harvey, Watkins Memorial; Jack Scharfe, New Albany; Brode White, New Albany; Jared Bulluck, Canal Winchester; Day’myrin Jones, Columbus Franklin Heights; Noah Hubbard, Mount Vernon.

»» RELATED: It’s a first for Fort Loramie

»» RELATED: Quick start propels Marion Local

»» PHOTOS: Marion Local vs. Coldwater, football playoffs

»» RELATED: It’s Coldwater vs. Marion Local

»» RELATED: Top Southwest District honors for area players, coaches

»» RELATED: Football playoffs an Alter tradition

»» RELATED: Lebanon leaving GWOC

»» PHOTOS: Northmont vs. Pickerington Central, football playoffs

»» RELATED: Final football power rankings

»» FACEBOOK: For more sports you should like Marc Pendleton

»» TWITTER: You should like @MarcPendleton

»» FACEBOOK LIVE: Hartsock and Pendleton on football playoffs

Thank you for reading the Dayton Daily News and for supporting local journalism. Subscribers: log in for access to exclusive deals and newsletters.

Thank you for supporting in-depth local journalism with your subscription to the Dayton Daily News. Get more news when you want it with email newsletters just for subscribers. Sign up here.

X